Türk ordusunun son 20 yıldaki değişimi

Shinya Kogami

Hectopat
Bugün daha önce okuldaki bir etkinlikle tanıştığım Yunan bir arkadaşımla muhabbet ederken, konu Türkiye ve Yunanistan arasındaki sözde gerginliğe geldi. Kendisi Yunan halkının genelinden Türkiye'ye karşı kötü bir görüş olmadığını hatta Türklerin Yunanlar tarafından çok sevildiğini söyledi. (Her ülkede olduğu gibi aşırı sağcılar vardır illaki). O arada söylediği bir cümle dikkatimi çekti. "Malum kişiye çok teşekkür ediyoruz, ben çocukken burada herkes Türk ordusundan çok korkardı şimdi artık pek korkmuyor." gibi bir şey söyledi. Burada anlatmak istediği, Türk ordusunun eskisi kadar keskin olmadığı. Kardak ve Kıbrıs ile ilgili çıkarımlardan yola çıktı sanırım. İngilizcesi çok iyi değil bazı şeyleri anlatmakta zorlanıyor. Nedenini sordum, verdiği cevabı şimdi burada paylaşamam ama kabaca ordunuzdaki önemli komutanlar artık yok gibi bir şeyler söyledi. Buradaki sorum siyasi değil. Altına parti güzellemesi veya o parti şöyle bu parti böyle gibi yorumlar yapmamanızı rica ediyorum. Tek merak ettiğim, Türk ordusu son 20 yılda gelişti mi yoksa geriledi mi? Geliştiyse eğer ne konularda gelişti? Gerilediyse de neden geriledi, hangi konularda geriledi? Sadece teçhizat, donanım vs. olarak değil, diğer ülkelerin ordularındaki gelişimlere göre şu anda durumumuz nasıl? 20 yıl önce nasıldı? Gibi konuların geneline bakarsanız sevinirim. Duygusal olarak bakıp, bizim ordumuz şöyle güçlü böyle güçlü, gibi yorumlar yapmayın. Yorumlarınızı duygusallıktan uzak, eldeki veriler üzerinden yaparsanız sevinirim. Teşekkürler.

Bugün daha önce okuldaki bir etkinlikle tanıştığım Yunan bir arkadaşımla muhabbet ederken, konu Türkiye ve Yunanistan arasındaki sözde gerginliğe geldi. Kendisi Yunan halkının genelinden Türkiye'ye karşı kötü bir görüş olmadığını hatta türklerin Yunan'lar tarafından çok sevildiğini söyledi. (her ülkede olduğu gibi aşırı sağcılar vardır illaki). O arada söylediği bir cümle dikkatimi çekti. "malum kişiye çok teşekkür ediyoruz, ben çocukken burada herkes Türk ordusundan çok korkardı şimdi artık pek korkmuyor." gibi bir şey söyledi. Burada anlatmak istediği, Türk ordusunun eskisi kadar keskin olmadığı. Kardak ve Kıbrıs ile ilgili çıkarımlardan yola çıktı sanırım. İngilizcesi çok iyi değil bazı şeyleri anlatmakta zorlanıyor. Nedenini sordum, verdiği cevabı şimdi burada paylaşamam ama kabaca ordunuzdaki önemli komutanlar artık yok gibi bir şeyler söyledi. Buradaki sorum siyasi değil. Altına parti güzellemesi veya o parti şöyle bu parti böyle gibi yorumlar yapmamanızı rica ediyorum. Tek merak ettiğim, Türk ordusu son 20 yılda gelişti mi yoksa geriledi mi? Geliştiyse eğer ne konularda gelişti? Gerilediyse de neden geriledi, hangi konularda geriledi? Sadece teçhizat, donanım vs. olarak değil, diğer ülkelerin ordularındaki gelişimlere göre şu anda durumumuz nasıl? 20 yıl önce nasıldı? Gibi konuların geneline bakarsanız sevinirim. Duygusal olarak bakıp, bizim ordumuz şöyle güçlü böyle güçlü, gibi yorumlar yapmayın. Yorumlarınızı duygusallıktan uzak, eldeki veriler üzerinden yaparsanız sevinirim. Teşekkürler.

Hocam erkanı harbiye vekaletinden sonra genel kurmay başkanlığı ve milli savunma bakanlığı olarak ikiye ayrıldı böylece orduda siyaset en aza indirildi ve bu yüzden orduda düzen var bence şu anda ama olası savaş durumunda ordu gücü değil de stratejisi yön verecektir. Sorunun cevabı ordu gelişti ama iktidar daha fazla gelişti.

Hocam erkanı harbiye vekaletinden sonra genel kurmay başkanlığı ve milli savunma bakanlığı olarak ikiye ayrıldı böylece orduda siyaset en aza indirildi ve bu yüzden orduda düzen var bence şu anda ama olası savaş durumunda ordu gücü değil de stratejisi yön verecektir. Sorunun cevabı ordu gelişti ama iktidar daha fazla gelişti.

Peki sizce stratejik olarak hamle yapma konusudna Türk ordusu ne durumda? Tabii ki sizden bir yarbay gibi bu konuya hakim olamanızı beklemiyorum fakat genel manada nasıl görüyorsunuz? Diğer sorum da, Türk ordusu eskisi kadar caydırıcı bir güç mü?

Peki sizce stratejik olarak hamle yapma konusudna Türk ordusu ne durumda? Tabii ki sizden bir yarbay gibi bu konuya hakim olamanızı beklemiyorum fakat genel manada nasıl görüyorsunuz? Diğer sorum da, Türk ordusu eskisi kadar caydırıcı bir güç mü?
Türk ordusu geçmişinde geleceğe yönelik düzenlendi. Yani olası bir savaş durumunda Ege ordusu olarak bilenen ek ordumuz var. Bu ordu NATO'ya dahil edilmedi yani Yunanistan'a karşı göz dağı ve önlem olarak kuruldu.

Gelelim diğer soruya ordu ne durumda? Şuanda dünyanın birçok ordusundan üstün durumdayız bu sadece silah, eğitim vs değil sınırdışı operasyonları olası bir savaşta çok büyük yarar sağlayacak. Savaş dediğimiz olayda duran ordu ile işleyen ordu arasında çok büyük fark vardır. Yani sadece silah gücü ile insan sayısına bakılmaz. Türk ordusu doğu operasyonlarında hangi tankın ne derece işlevsel olduğunu bizzat test ederek gördü. Ürettiği füzeler roket atarlar ve daha nicesi bizzat operasyonlarda kullanılarak kalibrasyon edildi. Eskiye nazaran askeri olarak dışa bağımlılığımız çok daha az durumda. Kısacası yurdun geneliyle kıyaslarsak en çok geliştiğimiz konuların başında askeri güç geliyor.

Son düzenleme:
Türk ordusu geçmişinde geleceğe yönelik düzenlendi. Yani olası bir savaş durumunda ege ordusu olarak bilenen ek ordumuz var. Bu ordu NATO'ya dahil edilmedi yani Yunanistan'a karşı göz dağı ve önlem olarak kuruldu.

Gelelim diğer soruya ordu ne durumda? Şu anda dünyanın birçok ordusundan üstün durumdayız bu sadece silah, eğitim vs değil sınırdışı operasyonları olası bir savaşta çok büyük yarar sağlayacak. Savaş dediğimiz olayda duran ordu ile işleyen ordu arasında çok büyük fark vardır. Yani sadece silah gücü ile insan sayısına bakılmaz. Türk ordusu doğu operasyonlarında hangi tankın ne derece işlevsel olduğunu bizzat test ederek gördü. Ürettiği füzeler roket atarlar ve daha nicesi bizzat operasyonlarda kullanılarak kalibrasyon edildi. Eskiye nazaran askeri olarak dışa bağımlılığımız çok daha az durumda. Kısacası yurdun geneliyle kıyaslarsak en çok geliştiğimiz konuların başında askeri güç geliyor.

Kesinlikle katılıyorum ülkemizin askeri gücü çok gelişti ama olaşı savaş durumunda askerler savaştıkça masum halk aç kalacaktır bunları da göz önünde bulundurmak lazım ülkemiz temerrüte düşebilecek riskte bir ülkedir ekonomisi o derece daraldı.

Bu sorunun cevapları bence bir sürü yere çıkıyor hocam.

Evet ben de farkındayım ama mümkün olan en az siyaset barındıracak şekilde ulaşmaya çalışıyorum. :D

Türk ordusu geçmişinde geleceğe yönelik düzenlendi. Yani olası bir savaş durumunda ege ordusu olarak bilenen ek ordumuz var. Bu ordu NATO'ya dahil edilmedi yani Yunanistan'a karşı göz dağı ve önlem olarak kuruldu.

Gelelim diğer soruya ordu ne durumda? Şu anda dünyanın birçok ordusundan üstüüstün durumdayız bu sadece silah, eğitim vs değil sınırdışı operasyonları olası bir savaşta çok büyük yarar sağlayacak. Savaş dediğimiz olayda duran ordu ile işleyen ordu arasında çok büyük fark vardır. Yani sadece silah gücü ile insan sayısına bakılmaz. Türk ordusu doğu operasyonlarında hangi tankın ne derece işlevsel olduğunu bizzat test ederek gördü. Ürettiği füzeler roket atarlar ve daha nicesi bizzat operasyonlarda kullanılarak kalibrasyon edildi. Eskiye nazaran askeri olarak dışa bağımlılığımız çok daha az durumda. Kısacası yurdun geneliyle kıyaslarsak en çok geliştiğimiz konuların başında askeri güç geliyor.

Yani bana da söylediğiniz gibi özellikle doğuda sürekli aktif olan bir ordunun duran ordulardan çok daha iyi gelişeceği fikri mantıklı geliyor. Elindeki ve düşmanındaki tüm ekipmanları sahada gerçek şartlarda deneyimlemek ordumuza çok ciddi bir bilgi birikimi olarak dönüyor diye düşünüyorum. Fakat kafamda soru işareti yaratan kısım, ordumuzun caydırıcılığının ne denli olduğu? Diğer kafama takılan kısım ise, stratejik olarak bizi olası bir sıcak temasta ( terör grupları hariç. Düzenli bir ordusu olan ülkeler ile) diğer ordulardan öne geçirecek stratejiyi oluşturabilecek askeri zekanın var olup olmadığı? Bu konudaki düşüncelerinizi merak ediyorum.

Kesinlikle katılıyorum ülkemizin askeri gücü çok gelişti ama olaşı savaş durumunda askerler savaştıkça masum halk aç kalacaktır bunları da göz önünde bulundurmak lazım ülkemiz temerrüte düşebilecek riskte bir ülkedir ekonomisi o derece daraldı.

Yani dolaylı yoldan ülkemizin politikaları askeri gücümüzü bastırıyor mu demek istiyorsunuz?

Evet ben de farkındayım ama mümkün olan en az siyaset barındıracak şekilde ulaşmaya çalışıyorum. :D

Yani bana da söylediğiniz gibi özellikle doğuda sürekli aktif olan bir ordunun duran ordulardan çok daha iyi gelişeceği fikri mantıklı geliyor. Elindeki ve düşmanındaki tüm ekipmanları sahada gerçek şartlarda deneyimlemek ordumuza çok ciddi bir bilgi birikimi olarak dönüyor diye düşünüyorum. Fakat kafamda soru işareti yaratan kısım, ordumuzun caydırıcılığının ne denli olduğu? Diğer kafama takılan kısım ise, stratejik olarak bizi olası bir sıcak temasta ( terör grupları hariç. Düzenli bir ordusu olan ülkeler ile) diğer ordulardan öne geçirecek stratejiyi oluşturabilecek askeri zekanın var olup olmadığı? Bu konudaki düşüncelerinizi merak ediyorum.

Askeri güce dayalı bir savaş olacağını düşünmüyorum her şey ekonomiye bağlı artık her şey internet üzerinden topla tüfekle pek bir şey kalmadı ama er meydanı olarak düşünürsek Moskova'ya kadar girerler diye düşünüyorum.

Yani dolaylı yoldan ülkemizin politikaları askeri gücümüzü bastırıyor mu demek istiyorsunuz?

Yani evet öylede denilebilir ama bilmediğimiz çok tarafı var.

Askeri güce dayalı bir savaş olacağını düşünmüyorum her şey ekonomiye bağlı artık her şey internet üzerinden topla tüfekle pek bir şey kalmadı ama er meydanı olarak düşünürsek Moskova'ya kadar girerler diye düşünüyorum.

Yani evet öylede denilebilir ama bilmediğimiz çok tarafı var.

Ukrayna Rusya arasındaki savaşta Ukrayna'nın asker sayısının 1 milyonu bulduğu söyleniyor. Doğruluğu nedir tam bilemiyorum. ABD'den hibe edilen uzun menzil toplarla birlikte Rusya'ya çok ciddi zorluk çıkardıkları, Rusya'nın uzun mesafe atışlara karşılık veremediği için ilerlemesinin durduğunu okumuştum. Şimdi bizim ülkemizde de olası bir durumda orduya katılmak isteyecek oldukça fazla insan olduğunu düşünüyorum. Bu durumda, cenk meydanında dönerse savaş bizim ülke olarak tüm Avrupa'nın toplamından bile fazla askeri güce sahip olma ihtimalimiz var gibi geliyor. Fakat hem ekonomik hem de caydırıcı ekipman konusunda, örnek olarak, hava araçları ve nükleer güç konusunda ciddi sıkıntımız var diye düşünüyorum. Bu konulardaki görüşleriniz nedir? Bazıları saçma olabilir belki bu konularda çok donanımlı değilim. Ekonomi konusunda zaten belirtmiştiniz ama yine de eklemek istedim.

Yine siyaseye çıkıyor olay.

Coğrafyamızda savaşabileceğimiz tek ülke Doğu tarafındaki terör unsurları olur, ötesi olmaz.
Rusya, sınır ötesinde askerlimizi bombalayarak şehit ettiğinde ne olduğunu görmüştük; büyük balıklara kimse dokunamıyor.

Yunanistan'a ve İsrail ile aramızdaki didişmeler politika kaynaklı, 84 Atina diyemiyoruz ve kimse öyle saçma bir şeye kalkışmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı