Üşengeçliği Yenmek

SinanPalan

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Ben aşırı üşengeç biriyim ve bundan kurtulmak için neler yapabilirim ? Kendimden örnek vericek olursam bugünün işini asla bugün yapmam, yapabileceğim son güne bırakırım hatta yapmazsam oluşucak sonuçlar çok kötü değilse yapmam. Bu yüzden biraz tavsiyelerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
  1. Sakın program yapma. Başlangıcta bunu yaparsan herşey biter.
  2. Örneğin 2 hafta sonra matematik yazılın var, hafta sonu cumartesi öğleden önce yazılıya çalışmak için kalk.
  3. Eksiklerinin ve bunların üstesinden nasıl geleceğini belirle.
4. Sessiz bir ortamda yapmayı şectiğin çalışmayı kalkmadan, müzik dinlemeden, sakız çiğnemeden yap ve bitirmeden kalkma.
Sorunu nasıl ve en kısa ne zaman çözebileceğine odaklan. (Üşengeçlikten kurtulmak için başlangıcta program yapma demek istedim, zamanla üşengeçlik azalınca yaparsın.)

Üşengeçlik kötü. Kendini şartla. Bir kez bir işe başla ve bitirmeden bırakma. 1- 2 kez yaptıktan sonra alışırsın.

Son güne bırakmak ve üşengeçlik farklı şeylerdir. Ben de şuan 2 tane proje ödevimi 2 saat içerisinde hazırlamaya çalışıyorum.
Çünkü sevmediğim bir iş
, sevmediğin bir işte üşengeçlik yaratman doğaldır.

Ancak bisiklet sürmek gibi sevdiğim bir işte ölsem bile üşengeçlik yapmam, aksine kendimi parçalarım.
Senin üşengeçliğin her alanda mı yoksa ilgi duymadığın alanlarda mı?

Son güne bırakmak ve üşengeçlik farklı şeylerdir. Ben de şuan 2 tane proje ödevimi 2 saat içerisinde hazırlamaya çalışıyorum.
Çünkü sevmediğim bir iş
, sevmediğin bir işte üşengeçlik yaratman doğaldır.

Ancak bisiklet sürmek gibi sevdiğim bir işte ölsem bile üşengeçlik yapmam, aksine kendimi parçalarım.
Senin üşengeçliğin her alanda mı yoksa ilgi duymadığın alanlarda mı?
Aslında bilgisayar ve yemek yeme dışında neredeyse bütün işlerimi aksatırım. İlgi duymadığım alanlarda ise sonuçlar kötü değilse yapmamayı tercih ederim. Mesala yüzmeyi seviyorum, yazlarda gidebileciğim mekanlar oluyor ama genelde gitmemeyi tercih ediyorum çünkü üşengecim. :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı