Çözüldü Unity ile 2D oyun nasıl yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
C#. Udemy veya BTKAkademi üzerinden öğrenebilirsiniz. Youtube üzerinde Brackeys kanalına bakmanızı öneririm. Udemy ücretli, diğer önerdiğim kaynaklar ücretsizdir. 2D oyun için Godot da kullanabilirsiniz.
Unity kadar boş bir oyun motoru yok. Güzelim yazılımcılarımız da oyun yapacağım diye bu oyun motorunu kullanıyor. En baba oyunu yapsan yine bug yine optimziasyon sorunu olacak o oyunda.

3D çalışıyorsan Unreal, 2D çalışıyorsan @350070 in dediği gibi GameMaker tarzı programlara yönelin.

Unity kadar boş bir oyun motoru yok.
En çok kullanılan motorlardan birine de boş demek biraz saçma olmuş açıkçası. En iyi motor bildiğin motordur. Kullanmayı biliyorsan bug da olmaz optimizasyon sorunu da olmaz. Unrealda da bilmiyosan bug olur. Lütfen yanlış bilgilendirme yapmayın.

Soruna gelicek olursak Unity için Youtube'dan Brackeys kanalına bakabilirsin. Onun dışında içeriğini pek beğenmesemde başlangıç için BTK akademi olabilir. Udemy'den kaliteli kurslar var onlara da bakabilirsin. Zaten belli bir seviyeye geldiğinde bir oyun yaparken lazım olan şeyi araştırarak bulduğunda o bilgiyi kolay kolay unutmazsın böyle üstüne koya koya öğrenirsin. Bol şanslar.

Birde oyun yaparken tek takılmayın. Teklik iyi değildir. Topluluk ile hareket edin. Herkes bir işin ucundan tutmalı.

Yakında açacağım forum sitesinde, "Oyun Tasarımı ve Oyun Yapım Topluluğu" adında bölümler açacağım. İsimleri şimdilik böyle.

Böylelikle gönüllü tasarımcılar bir çatı altında toplanıp, beraber harika işler yapabilir.

Bir de oyun yaparken tek takılmayın. Teklik iyi değildir. Topluluk ile hareket edin. Herkes bir işin ucundan tutmalı.

Yakında açacağım forum sitesinde, "Oyun Tasarımı ve Oyun Yapım Topluluğu" adında bölümler açacağım. İsimleri şimdilik böyle.

Böylelikle gönüllü tasarımcılar bir çatı altında toplanıp, beraber harika işler yapabilir.

Yeni başladım bu işlere bende varım :)

@Calquter 1 tane 3D problemsiz Unity oyunu söyle bakayım 🙂

2 sene önce Udemy'den kurs alıp girişmiştim bu işlere. Bilmediğim bir mevzu değil. Bilmediğim konuya yazmam. Unity ile kusursuz oyun yapman için kendi Componentlerini ve shaderlerini kullanman lazım. Bu işe yeni girişenin bunları yapması imkansız olduğu için Unity'ninkileri kullanıyor. Bilmiyorum sen hiç kullandınmı ama en kötü componentlere sahip oyun motoru. Rigidbody kullanarak bir araba yapmayı dene bakalım dediğimi daha iyi anlarsın. Unity ile basit 3D oyunlar, kendi tutoriallarında gözüken hani 2D ye benzeyen, onları yaparsın veya 2D oyun yaparsın. ( 2D yapacaksan hiç yapma daha iyi alternatifler var)

The Long Dark, Free Fire, The Forest, Rust v.b hepsinde oyun içi açıklar ve optimizasyon sorunları var 😉

Sonraları TLD grafik iyileştirmesi yaptı. Yani bu oyun motoru profesyonel firmaları bile çok uğraştırıyor.

@Calquter 1 tane 3D problemsiz Unity oyunu söyle bakayım 🙂

2 sene önce Udemy'den kurs alıp girişmiştim bu işlere. Bilmediğim bir mevzu değil. Bilmediğim konuya yazmam. Unity ile kusursuz oyun yapman için kendi Componentlerini ve shaderlerini kullanman lazım. Bu işe yeni girişenin bunları yapması imkansız olduğu için Unity'ninkileri kullanıyor. Bilmiyorum sen hiç kullandınmı ama en kötü componentlere sahip oyun motoru. Rigidbody kullanarak bir araba yapmayı dene bakalım dediğimi daha iyi anlarsın. Unity ile basit 3D oyunlar, kendi tutoriallarında gözüken hani 2D ye benzeyen, onları yaparsın veya 2D oyun yaparsın. ( 2D yapacaksan hiç yapma daha iyi alternatifler var)

The Long Dark, Free Fire, The Forest, Rust v.b hepsinde oyun içi açıklar ve optimizasyon sorunları var 😉

Sonraları TLD grafik iyileştirmesi yaptı. Yani bu oyun motoru profesyonel firmaları bile çok uğraştırıyor.
Escape From Tarkov da var ve benim tepkim oyun motoruna boş demeniz. Dediğim gibi en iyi oyun motoru bildiğin motordur. Sizin söylediğiniz gibi yeni başlayan birisine söylersek adam UE'ye geçtiğinide veya Godot'a geçtiğinde hiç sorunla karşılaşmayacak gibi hisseder. Demem o ki kim hangi motoru kullanırsa kullansın bilgi birikimin olmazsa yine çuvallarsın. Yok şu daha kolay yok bu motorun grafikleri berbat gibi şeyler çok saçma geliyor bana. Her şey tecrübeye ve yeteneğe bağlı ve her zaman şöyle söylendi Unity'nin grafikleri çok kötü Unreal'in grafikleri on numara. Bu da bana saçma geliyor. Tamam Unrealin grafik anlamda bir tık daha üstün olabilir ama Unity ile az bir farkla aynı grafikleri yapabilrsin. Grafik dediğin şey Modellemelerdeki detaylar, shaderlardaki detaylar, texturelerdeki detaylar, ışıklandırmalar ve post processinglerdir. Sen ne kadar biliyorsan o kadar iyi yaparsın marifet motorda değil geliştiricidedir. Motor sadece bir araçtır. "Abi şu motor çok iyi grafikleri varmış.", "Şu motor şundan daha kolaymış." gibi şeylerle yola çıkarsan bana kalırsa bir şey öğrenemezsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı