VA panel monitörler neden sevilmiyor?

Servet cn

Decapat
Daha fazla  
Benim 4K bir bütçem var ve 144-200 Hz arası bir monitör almayı düşünüyorum. IPS iyi bir panel ama VA paneller de ucuz oluyor biraz. Kime sorsam VA panel çöp diyor, VA panel neden sevilmiyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim 4K bir bütçem var ve 144-200 Hz arası bir monitör almayı düşünüyorum. IPS iyi bir panel ama VA paneller de ucuz oluyor biraz. Kime sorsam VA panel çöp diyor, VA panel neden sevilmiyor?

Ghosting sorunu çok yaygın olan bir panel. Ayrıca renk kalitesi de IPS'e göre kötü.

Bende ıps ten va geçtim kötüledikleri gibi değil

Ghosting sorunu çok yaygın olan bir panel. Ayrıca renk kalitesi de IPS'e göre kötü.
Bu panelden panele değişen bir etken ki renk kalitesi kontrast ve canlılık olarak IPS'e göre büyük ölçüde önde.

Ghostingsiz iyi VA da var kötü VA da.

Hep ucuz modellerde kalitesiz VA panel kullandıkları için VA panel kötüdür gibi bir algı oluştu. Aslında VA panel kötü değil ama kaliteli bir VA panel de ucuz değil. Ucuz olmayınca da IPS alırım o paraya diye düşünülüyor. Ghosting, Banding v.b. sorunlar ucuz VA modellerde çok yaygın. VA monitör kullanıcısı olarak çok memnunum.

Hocam 4K bütçeye birkaç ay daha çalışır sahibindende 6K'ya sorunsuz 3 ay kullanılmış ASUS TUF 280Hz IPS ekranlar var, onlara bakmanızı öneririm kargo fırsatı da var.

(Sizin kararınız)

Ghosting sorunu var alışınca fark etmiyorsun renk kalitesi en iyisi onlar denebilir oyunculuktan ziyade günlük işler için daha uygundur ama bu tabii oyun oynanmicağı anlamına gelmez güzel de oynanır.

Çok güzel VA panelli monitörler de var, dandik IPS'ler de. Burada modele bakmak gerekiyor öncelikle. VA panelde çöp model yüzdesi fazla olduğundan sevilmiyor yoksa iyi bir VA olduktan sonra pekala IPS yerine alınabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı