Rehber Valorant için basit ve ileri düzey aim antrenmanı rehberi

alitility

Hectopat
Makaleler
12
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600, MSİ B550 GAMİNG PLUS, XPG 3200 MHZ 8+8 16 GB, SAPPHİRE PULSE RX 580 4G, CORSAİR VS550, GAMEBOOSTER GB-G1956BW, WDC SN530 256G NVME, X2 JD 120
Selam, yine ben canım sıkıldı dedim neden böyle bir konu açmayayım.

Bir önceki açtığım konuda size mentalin ne kadar önemli olduğunu ve nasıl kullanacağınızı yazdım şimdi ise sıra aimde, diğerleri gibi günde 82 saat şunu şunu yapıp 5 yıl tekrar etmeniz gerekiyor gibi bir şey olmayacak, vakti olan ve olmayan için ideal bir program olacak. (aim çalışmak o kadar sıkıcı ki bir sürü yol denedim sonunda buldum onları yazacağım.)

1- Listemizin en önemli kahramanı "Aim Lab" yıllar önce ilk indirdiğim de "bu ne, top vurmak aim mi geliştirir deyip sildiğim program, sonradan öğrendim ki işe yarıyormuş ama ne konuda? Aiminizi üst seviye mi yapıyor? Yo, sizi aniden profesyonel mi yapıyor? Hayır yaptığı şey size temeli hazırlamak o da mouse hakimiyetinden geçiyor, kendim deneyimlediğim kadarıyla plat eloya kadar en büyük sorun "yanlış sens" kullanmak, sen sanıyorsun ki bu benim sensim ama aslında değil, arkanı dönüyorsun ama adamı değil de adamdan çok uzak yere cross alıyorsun ve sen adama dönene kadar adam seni vuruyor, birbirimizi kandırmayalım e sporcu olmayacağız önümüzdeki adamı vuralım yeterli.

2- Aim Lab'te tavsiye ettiğim program "tenz" bu yaratığı bilenler vardır, mouse hakimiyeti güçlü değil direkt kendisi mouse o derecede oyun oynuyor ve yaptığı program da gerçekten hakimiyeti inanılmaz geliştiriyor, ben asla düzenli çalışmadım sıkıcı geldiği için ama siz düzenli çalışırsanız belki benim yarım olabilirsiniz (ego değil, mental olarak hayatım kaydığı için hiçbir şey umurumda değil benim mentalime kimse erişemez.) İşin şakası bir kenara düzenli kullanım da ki bunu da dozunda kullanmak gerek yoksa bileğiniz sakatlanır (ekranda ucube şekilde kayan mavi topu takip ederken).

3- Tenzin programı yaptık sırada ne var? Tabii ki de poligon, ben parkur yapın demeyeceğim onun yerine Steam'den ayar yapıp CS:GO indirip hala var olan surf sunucularına girip surf yaplanızdır açıkçası, size inanılmaz derecede hakimiyet sağlıyor, poligon kısmında ise oynama şeklinize göre çalışma yapmanız gerekiyor mesela ilki tap oynamak, maç umurumda değil ben şov yapar geçerim diyorsanız 3 vurmayı da kabul ediyorsanız sizin ilacınız şerif ile bot vurmak (yağmacı olması lazım.) Ortalama 5 dakika kadar alıştırma kısmındaki botları vurduktan sonra başla deyip denemeniz gerekiyor.

4- Bunları yapıyorum ama crossum adamın üstüne gelmeden ateş ediyorum nasıl düzeltirim? Sensini düşürmen gerekiyor, yüksek sens asla iyi değildir iyi diyen de bilgisizdir.

1 yüksek sens sürekli aim antrenmanı gerektirir.
2 bileğinizi gereğinden fazla sıktığınız için daha çok yorulursunuz.

Videolarda yüksek sensi izlemesi keyifli olabilir ama yüksek eloda bir anket yapılsa %80 düşük sens çıkar (800 DPI 0.3 sens). Arkandaki adamı vurmana gerek yok önündeki adamı vurmak başlangıçta senin için yeterli, poligon girip 360 dönebiliyorsan bu seni ne yazık ki iyi yapmıyor ve seni gereksiz yoruyor, onun yerine düşük sens kullanman gerek diyemem ama yüksek sensden birçok noktada daha iyidir, çok da düşük değil tabii arkana dönmek için fareyi odandan mutfağa kaydırman gerekmesin onun ortasını senin bulman gerekiyor.

5- Crosshair placament, Aim Lab bunu sana zaten sağlıyor fakat oyun içinde de geliştirmek için yine poligondaki Clutch botlarını kullanman gerekiyor, oynayarakta belli bir zaman içinde zaten artık kas hafızası olarak Crosshair'in sadece HS seviyesinde duruyor, bazıları gereğinden çok yukarı tutuyor ama ben tavsiye etmiyorum her zaman onu indirme fırsatı olmuyor.

6- Aim çalıştım mentali, işin içine yine mental girdi, şunu unutma Valorant gibi iğrenç bir oyundan bahsediyoruz Boost yasak dedikten sonra senin iyi oynadığını anlayıp takımına 4 tane kötü atıyor ve taşımanı bekliyor "Valorant movement", sen bunları bir kenara bırakıp eğer ki solo oynuyorsan kendine odaklanman gerekiyor, sen maça giriyorsun ama karşındaki aim çalışmadı uyandı ve maça girdi sen ondan daha iyisin çünkü çabalıyorsun o ise kendini boostlatmaya çalışıyor ama sen buna izin vermeyeceksin (10 liralık motivasyon).

7- Karşıma hzi yüksek smurf geldi ve beni patates ediyor ne yapmam gerek? Onun beklemediği şekilde oynaman gerekiyor o çünkü aşırı temel düzeyde bunu oynuyor (herhangi bir yayına girip immo elo maçlarına bakın hepsi kodlanmış bot gibi oynuyor, her el aynı spotlara bakmak ki asla birisi olmuyor, hiçbir olayı yok.) Cross koydun çıktı seni vurdu normal çünkü o sana bakarak çıktı ve hzi yüksek seni vurur bu Valorant çünkü, senin yapman gereken şey beynini çıkarıp kenara koyduktan sonra saçma sapan spotlara geçmek onun asla beklemediği yerler, tebrikler adamı vurdun ve chatten sana "sümük elo" mesajı atıp tilt oldu, maçı kazandın.

8- Konu Valorant olduğu için sistem burada çok önemli, şimdi hemen türerler "eğeğe benim arkadaşım 60 Hz ile immo oldu" immo dediği immo 1 0 kp ve günde ortalama 790 maç atıyor ortalama 10 vuruyor ve immo oluyor tebrikler, bir de bu oyunda hzin önemi yok diyenler var onlara çok gülüyorum bilgisizlik kötü bir şey, bu oyunda Hz gereksiz derece de önemli ne kadar yüksek o kadar iyi bu ne demek? Sen örnek veriyorum 144 oynuyorsun deli gibi aim çalıştın maça girdin karşına 240 Hz oynayan birisi geldi ve asla aim çalışmıyor, o adam ekrana bakmasa bile seni aimine çıkartmaz çünkü hzi yüksek ve daha fazla tepki süresi var senin ise hatasız şekilde oynaman gerekiyor. Ben 1 yıl bu oyunu 60 Hz oynadım ve binlerce 1V1 attım, babasına yalvarıp 360 Hz aldıran çocuk bana gelip Hz önemli değil diyemez.

9- Ayarlarına sadık kalmak, bu nedir? Kendim sıkça gördüğüm bir durum, bir gün iyi oynayıp bir gün kötü oynamak ve bunu direkt sens ve çözünürlüğe bağlamak, ah hadi ama CS oynamıyoruz bu oyunda çözünürlüğün hiçbir önemi yok, bunun sebebi senin mentalin ayarların değil. Sürekli sens değiştirirsen ne olur? Kas hafızan şaşırır der ne yapıyor bu? Sağa flick attığın zaman eski sensine göre durursun ama aslında adam daha da sağdadır, ayarlarına sadık kal, merak etme düzeleceksin.

10- Deli gibi flick alıştırması yapmak, bunu yapan ruh hastaları gördüm adamlar sadece flick çalışıyor, evet yalan yok izlemesi ve yapması çok keyifli ama süreklilik? Süreklilik yok 1 gün atarsın 2 gün atarsın sonra aimin stabil olmadığı için çok fazla performans kaybı yaşarsın.

Uzun lafın kısası ne hızlı sens ne flick, bu oyunda önemli tek şey stabil bir aime sahip olmak, önceki konu ve bunu birleştirdiğin zaman rahatlıkla immo 1 olabilirsin, sonrasında ise daha profesyonel yardım alabilirsin sonuçta ben igl değilim gerçi çok iyi taktik veririm ama olsun kendimi bilgi konusunda çok üstte görmüyorum.

Bir önceki açtığım konuda size mentalin ne kadar önemli olduğunu ve nasıl kullanacağınızı yazdım şimdi ise sıra aimde, diğerleri gibi günde 82 saat şunu şunu yapıp 5 yıl tekrar etmeniz gerekiyor gibi bir şey olmayacak, vakti olan ve olmayan için ideal bir program olacak. (aim çalışmak o kadar sıkıcı ki bir sürü yol denedim sonunda buldum onları yazacağım.)

1- listemizin en önemli kahramanı "Aim Lab" yıllar önce ilk indirdiğim de "bu ne, top vurmak aim mi geliştirir deyip sildiğim program, sonradan öğrendim ki işe yarıyormuş ama ne konuda? Aiminizi üst seviye mi yapıyor? Yo, sizi aniden profesyonel mi yapıyor? Hayır yaptığı şey size temeli hazırlamak o da mouse hakimiyetinden geçiyor, kendim deneyimlediğim kadarıyla plat eloya kadar en büyük sorun "yanlış sens" kullanmak, sen sanıyorsun ki bu benim sensim ama aslında değil, arkanı dönüyorsun ama adamı değil de adamdan çok uzak yere cross alıyorsun ve sen adama dönene kadar adam seni vuruyor, birbirimizi kandırmayalım e sporcu olmayacağız önümüzdeki adamı vuralım yeterli.

2- Aim Lab'te tavsiye ettiğim program "tenz" bu yaratığı bilenler vardır, mouse hakimiyeti güçlü değil direkt kendisi mouse o derecede oyun oynuyor ve yaptığı program da gerçekten hakimiyeti inanılmaz geliştiriyor, ben asla düzenli çalışmadım sıkıcı geldiği için ama siz düzenli çalışırsanız belki benim yarım olabilirsiniz (ego değil, mental olarak hayatım kaydığı için hiçbir şey umurumda değil benim mentalime kimse erişemez.) İşin şakası bir kenara düzenli kullanım da ki bunu da dozunda kullanmak gerek yoksa bileğiniz sakatlanır (ekranda ucube şekilde kayan mavi topu takip ederken).

3- tenzin programı yaptık sırada ne var? Tabii ki de poligon, ben parkur yapın demeyeceğim onun yerine Steam'den ayar yapıp CS:GO indirip hala var olan surf sunucularına girip surf yaplanızdır açıkçası, size inanılmaz derecede hakimiyet sağlıyor, poligon kısmında ise oynama şeklinize göre çalışma yapmanız gerekiyor mesela ilki tap oynamak, maç umurumda değil ben şov yapar geçerim diyorsanız 3 vurmayı da kabul ediyorsanız sizin ilacınız şerif ile bot vurmak (yağmacı olması lazım.) Ortalama 5 dakika kadar alıştırma kısmındaki botları vurduktan sonra başla deyip denemeniz gerekiyor.

4- bunları yapıyorum ama crossum adamın üstüne gelmeden ateş ediyorum nasıl düzeltirim? Sensini düşürmen gerekiyor, yüksek sens asla iyi değildir iyi diyen de bilgisizdir.

Videolarda yüksek sensi izlemesi keyifli olabilir ama yüksek eloda bir anket yapılsa %80 düşük sens çıkar (800 DPI 0.3 sens). Arkandaki adamı vurmana gerek yok önündeki adamı vurmak başlangıçta senin için yeterli, poligon girip 360 dönebiliyorsan bu seni ne yazık ki iyi yapmıyor ve seni gereksiz yoruyor, onun yerine düşük sens kullanman gerek diyemem ama yüksek sensden birçok noktada daha iyidir, çok da düşük değil tabii arkana dönmek için fareyi odandan mutfağa kaydırman gerekmesin onun ortasını senin bulman gerekiyor.

5- Crosshair placament, Aim Lab bunu sana zaten sağlıyor fakat oyun içinde de geliştirmek için yine poligondaki Clutch botlarını kullanman gerekiyor, oynayarakta belli bir zaman içinde zaten artık kas hafızası olarak Crosshair'in sadece HS seviyesinde duruyor, bazıları gereğinden çok yukarı tutuyor ama ben tavsiye etmiyorum her zaman onu indirme fırsatı olmuyor.

6- aim çalıştım mentali, işin içine yine mental girdi, şunu unutma Valorant gibi iğrenç bir oyundan bahsediyoruz Boost yasak dedikten sonra senin iyi oynadığını anlayıp takımına 4 tane kötü atıyor ve taşımanı bekliyor "Valorant movement", sen bunları bir kenara bırakıp eğer ki solo oynuyorsan kendine odaklanman gerekiyor, sen maça giriyorsun ama karşındaki aim çalışmadı uyandı ve maça girdi sen ondan daha iyisin çünkü çabalıyorsun o ise kendini boostlatmaya çalışıyor ama sen buna izin vermeyeceksin (10 liralık motivasyon).

7- karşıma hzi yüksek smurf geldi ve beni patates ediyor ne yapmam gerek? Onun beklemediği şekilde oynaman gerekiyor o çünkü aşırı temel düzeyde bunu oynuyor (herhangi bir yayına girip immo elo maçlarına bakın hepsi kodlanmış bot gibi oynuyor, her el aynı spotlara bakmak ki asla birisi olmuyor, hiçbir olayı yok.) Cross koydun çıktı seni vurdu normal çünkü o sana bakarak çıktı ve hzi yüksek seni vurur bu Valorant çünkü, senin yapman gereken şey beynini çıkarıp kenara koyduktan sonra saçma sapan spotlara geçmek onun asla beklemediği yerler, tebrikler adamı vurdun ve chatten sana "sümük elo" mesajı atıp tilt oldu, maçı kazandın.

8- konu Valorant olduğu için sistem burada çok önemli, şimdi hemen türerler "eğeğe benim arkadaşım 60 Hz ile immo oldu" immo dediği immo 1 0 kp ve günde ortalama 790 maç atıyor ortalama 10 vuruyor ve immo oluyor tebrikler, bir de bu oyunda hzin önemi yok diyenler var onlara çok gülüyorum bilgisizlik kötü bir şey, bu oyunda Hz gereksiz derece de önemli ne kadar yüksek o kadar iyi bu ne demek? Sen örnek veriyorum 144 oynuyorsun deli gibi aim çalıştın maça girdin karşına 240 Hz oynayan birisi geldi ve asla aim çalışmıyor, o adam ekrana bakmasa bile seni aimine çıkartmaz çünkü hzi yüksek ve daha fazla tepki süresi var senin ise hatasız şekilde oynaman gerekiyor. Ben 1 yıl bu oyunu 60 Hz oynadım ve binlerce 1V1 attım, babasına yalvarıp 360 Hz aldıran çocuk bana gelip Hz önemli değil diyemez.

9- ayarlarına sadık kalmak, bu nedir? Kendim sıkça gördüğüm bir durum, bir gün iyi oynayıp bir gün kötü oynamak ve bunu direkt sens ve çözünürlüğe bağlamak, ah hadi ama CS oynamıyoruz bu oyunda çözünürlüğün hiçbir önemi yok, bunun sebebi senin mentalin ayarların değil. Sürekli sens değiştirirsen ne olur? Kas hafızan şaşırır der ne yapıyor bu? Sağa flick attığın zaman eski sensine göre durursun ama aslında adam daha da sağdadır, ayarlarına sadık kal, merak etme düzeleceksin.

10- deli gibi flick alıştırması yapmak, bunu yapan ruh hastaları gördüm adamlar sadece flick çalışıyor, evet yalan yok izlemesi ve yapması çok keyifli ama süreklilik? Süreklilik yok 1 gün atarsın 2 gün atarsın sonra aimin stabil olmadığı için çok fazla performans kaybı yaşarsın.

Uzun lafın kısası ne hızlı sens ne flick, bu oyunda önemli tek şey stabil bir aime sahip olmak, önceki konu ve bunu birleştirdiğin zaman rahatlıkla immo 1 olabilirsin, sonrasında ise daha profesyonel yardım alabilirsin sonuçta ben igl değilim gerçi çok iyi taktik veririm ama olsun kendimi bilgi konusunda çok üstte görmüyorum.

Merhaba çözünürlüğün önemi yok demişsin. Bazı kişiler bununla ilgili videolar çekiyor. Örneğin; 1920x1080 çözünürlüğünde karakterin vücudu ince, kafası ince 1080x1080 çözünürlüğünde vücut hatları kalın ve kafası geniş ve kalın. Bunun hakkında bir bilgin var mıdır?

Aim Lab abartıldığı kadar iyi bir uygulama değil bence. Aim'i iyi olan ama kullanamayan arkadaşlar için evet Aim Lab yardımcı oluyordur fakat Aim'i kötü olan biri sırf sağ sola fareyi çevirip sol tıka bastığı için aimi gelişmez, sadece ısınmış olur. Bir kaç gün sonrasında eli ısınarak oyuna girdiği için daha iyi vuruşlar yapmaya başlar fakat sadece olması gerektiği gibi ısınık bir el ile oynadığından öyle oynuyordur, yoksa aimi geliştiğinden falan değil.

1- listemizin en önemli kahramanı "Aim Lab" yıllar önce ilk indirdiğim de "bu ne, top vurmak aim mi geliştirir deyip sildiğim program, sonradan öğrendim ki işe yarıyormuş ama ne konuda? Aiminizi üst seviye mi yapıyor? Yo, sizi aniden profesyonel mi yapıyor? Hayır yaptığı şey size temeli hazırlamak o da mouse hakimiyetinden geçiyor, kendim deneyimlediğim kadarıyla plat eloya kadar en büyük sorun "yanlış sens" kullanmak, sen sanıyorsun ki bu benim sensim ama aslında değil, arkanı dönüyorsun ama adamı değil de adamdan çok uzak yere cross alıyorsun ve sen adama dönene kadar adam seni vuruyor, birbirimizi kandırmayalım e sporcu olmayacağız önümüzdeki adamı vuralım yeterli.

3- tenzin programı yaptık sırada ne var? Tabii ki de poligon, ben parkur yapın demeyeceğim onun yerine Steam'den ayar yapıp CS:GO indirip hala var olan surf sunucularına girip surf yaplanızdır açıkçası, size inanılmaz derecede hakimiyet sağlıyor, poligon kısmında ise oynama şeklinize göre çalışma yapmanız gerekiyor mesela ilki tap oynamak, maç umurumda değil ben şov yapar geçerim diyorsanız 3 vurmayı da kabul ediyorsanız sizin ilacınız şerif ile bot vurmak (yağmacı olması lazım.) Ortalama 5 dakika kadar alıştırma kısmındaki botları vurduktan sonra başla deyip denemeniz gerekiyor.

4- bunları yapıyorum ama crossum adamın üstüne gelmeden ateş ediyorum nasıl düzeltirim? Sensini düşürmen gerekiyor, yüksek sens asla iyi değildir iyi diyen de bilgisizdir.

6- aim çalıştım mentali, işin içine yine mental girdi, şunu unutma Valorant gibi iğrenç bir oyundan bahsediyoruz Boost yasak dedikten sonra senin iyi oynadığını anlayıp takımına 4 tane kötü atıyor ve taşımanı bekliyor "Valorant movement", sen bunları bir kenara bırakıp eğer ki solo oynuyorsan kendine odaklanman gerekiyor, sen maça giriyorsun ama karşındaki aim çalışmadı uyandı ve maça girdi sen ondan daha iyisin çünkü çabalıyorsun o ise kendini boostlatmaya çalışıyor ama sen buna izin vermeyeceksin (10 liralık motivasyon).

7- karşıma hzi yüksek smurf geldi ve beni patates ediyor ne yapmam gerek? Onun beklemediği şekilde oynaman gerekiyor o çünkü aşırı temel düzeyde bunu oynuyor (herhangi bir yayına girip immo elo maçlarına bakın hepsi kodlanmış bot gibi oynuyor, her el aynı spotlara bakmak ki asla birisi olmuyor, hiçbir olayı yok.) Cross koydun çıktı seni vurdu normal çünkü o sana bakarak çıktı ve hzi yüksek seni vurur bu Valorant çünkü, senin yapman gereken şey beynini çıkarıp kenara koyduktan sonra saçma sapan spotlara geçmek onun asla beklemediği yerler, tebrikler adamı vurdun ve chatten sana "sümük elo" mesajı atıp tilt oldu, maçı kazandın.

8- konu Valorant olduğu için sistem burada çok önemli, şimdi hemen türerler "eğeğe benim arkadaşım 60 Hz ile immo oldu" immo dediği immo 1 0 kp ve günde ortalama 790 maç atıyor ortalama 10 vuruyor ve immo oluyor tebrikler, bir de bu oyunda hzin önemi yok diyenler var onlara çok gülüyorum bilgisizlik kötü bir şey, bu oyunda Hz gereksiz derece de önemli ne kadar yüksek o kadar iyi bu ne demek? Sen örnek veriyorum 144 oynuyorsun deli gibi aim çalıştın maça girdin karşına 240 Hz oynayan birisi geldi ve asla aim çalışmıyor, o adam ekrana bakmasa bile seni aimine çıkartmaz çünkü hzi yüksek ve daha fazla tepki süresi var senin ise hatasız şekilde oynaman gerekiyor. Ben 1 yıl bu oyunu 60 Hz oynadım ve binlerce 1V1 attım, babasına yalvarıp 360 Hz aldıran çocuk bana gelip Hz önemli değil diyemez.

9- ayarlarına sadık kalmak, bu nedir? Kendim sıkça gördüğüm bir durum, bir gün iyi oynayıp bir gün kötü oynamak ve bunu direkt sens ve çözünürlüğe bağlamak, ah hadi ama CS oynamıyoruz bu oyunda çözünürlüğün hiçbir önemi yok, bunun sebebi senin mentalin ayarların değil. Sürekli sens değiştirirsen ne olur? Kas hafızan şaşırır der ne yapıyor bu? Sağa flick attığın zaman eski sensine göre durursun ama aslında adam daha da sağdadır, ayarlarına sadık kal, merak etme düzeleceksin.

10- deli gibi flick alıştırması yapmak, bunu yapan ruh hastaları gördüm adamlar sadece flick çalışıyor, evet yalan yok izlemesi ve yapması çok keyifli ama süreklilik? Süreklilik yok 1 gün atarsın 2 gün atarsın sonra aimin stabil olmadığı için çok fazla performans kaybı yaşarsın.

Bende Half-Life oynuyorum ama başka bir FPS oyununa geçince Half-Life'deki sensimi başka oyuna uyarlayamıyorum yani aynı sens ayarlarıma denk getiremiyorum rakamları farklı olduğu gibi aralık mesafeside farklı oluyor bir çözüm bulabilir miyim?

Bende Half-Life oynuyorum ama başka bir FPS oyununa geçince Half-Life'deki sensimi başka oyuna uyarlayamıyorum yani aynı sens ayarlarıma denk getiremiyorum rakamları farklı olduğu gibi aralık mesafeside farklı oluyor bir çözüm bulabilir miyim?

Hocam sens convert siteleri var oradan dene istiyorsan.

Aim Lab abartıldığı kadar iyi bir uygulama değil bence. Aim'i iyi olan ama kullanamayan arkadaşlar için evet Aim Lab yardımcı oluyordur fakat Aim'i kötü olan biri sırf sağ sola fareyi çevirip sol tıka bastığı için aimi gelişmez, sadece ısınmış olur. Birkaç gün sonrasında eli ısınarak oyuna girdiği için daha iyi vuruşlar yapmaya başlar fakat sadece olması gerektiği gibi ısınık bir el ile oynadığından öyle oynuyordur, yoksa aimi geliştiğinden falan değil.

Konuyu okumadın galiba brom, "aim geliştirmez, mouse hakimiyeti geliştirir."

Hocam faydalı içerik olmuş vallahi elinize sağlık. 😀

İşinize yaradıysa ne mutlu hocam.

Konuda yazmayı unuttuğum diğer yol ise özel oyun, özel oyunda tdm açıyorsun 2V2 atıyorsun 3 4 kez aimin öyle bir yanıyor ki.

Konuyu okumadım. Aim antrenman rehberi diye bir konuya girip daha en başından Aim Lab'i gördüğümde bu mesajı yazıp konudan çıktım. Zira devamını okumanın gereksiz olduğunu düşündüm. Okumak zorunda mıydım? Hayır.

Bilgisizliğini başka yerde yayar mısın? Sizi kibarca uyardığım için ban yiyorum sonra.

Yeni konular

Geri
Yukarı