Yeni Telefonu Şarj Etmek

ichweissesnicht

Hectopat
Yer
İzmir
Bir tanıdığımın dediğine göre yeni telefonu ilk 1 ay şarjı %3-4'e getirdikten sonra şarja takılması gerekiyormuş. Ben %40da da takıyorum %70de de. Pili bitirmeyi beklemiyorum. Yanlış mı yapıyorum? Pili tamamen bitirip mi şarja takmak lazım ? Bu şarj etme konularında beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Arada sırada pili tamamen bitirip şarja takmak kalibrasyon açısından iyidir. Eğer sürekli şarjı bitmeden takıyorsanız uzun vadede size pil doluluğunu doğru göstermeyecektir.

Pillerde şarja takılma ömrü var sanırım, 10000 kere şarja takılabilir gibi. Ama tam emin değilim. Lityum iyon pillerde böyle bir şey olduğunu sanmıyorum, istediğin zaman şarja takabilirsin. Ayda bir kaç kere şarjı tamamen bitirmenin faydası var.

Arada sırada pili tamamen bitirip şarja takmak kalibrasyon açısından iyidir. Eğer sürekli şarjı bitmeden takıyorsanız uzun vadede size pil doluluğunu doğru göstermeyecektir.
Tamam ama yeri geliyor gece şarja takmak gerekiyor sabaha dolu almak için. İlla şarjın bitmesini bekleyip şarj etmek zor geliyor insana ya.
Ayrıca kimisi de lityum piller için tamamen şarjı bitirip şarja takmak zararlı diyor. Herkes ayrı birşey diyor ne yapacağını bilmiyor insan.

Geceden şarjda bırakıp sabaha almak zaten iyi bir şey değil i. Her ne kadar telefon pili tamamen dolduktan sonra elektrik akışı kesilsede telefonu şarjda bırakmamalısınız. Yüne dediğim gibi her zaman sonuna kadar bitirin demiyorum arada sırada yapın bunu kalibrasyon ve doğru pil gösterimi açısından.

Dostum yanlış anlama ama diğer konuda gayet açıklayıcı bir şekilde anlatmaya çalıştım ve kaynağına Apple'ın resmi sitesini gösterdim. Ha ben Apple'a inanmadım diyorsan da sana kalmış. Neyse belki okumamışsındır diye yazıyorum adamlar diyor ki şarjı tamamen bitirme diyor. Şarja taktıktan sonra da %100 e kadar şarj etme diyor. %50 Şarjın olsun diyor azaldıkça örneğin %10 falan, şarja tak diyor. Sen bu şarj konusunda da rahatsız olma. Sana tavsiyem. :)

Dostum yanlış anlama ama diğer konuda gayet açıklayıcı bir şekilde anlatmaya çalıştım ve kaynağına Apple'ın resmi sitesini gösterdim. Ha ben Apple'a inanmadım diyorsan da sana kalmış. Neyse belki okumamışsındır diye yazıyorum adamlar diyor ki şarjı tamamen bitirme diyor. Şarja taktıktan sonra da %100 e kadar şarj etme diyor. %50 Şarjın olsun diyor azaldıkça örneğin %10 falan, şarja tak diyor. Sen bu şarj konusunda da rahatsız olma. Sana tavsiyem. :)
Dostum o yorumunu görmüştüm ama linke girmedim ayrıca yorumunu hatırlayamadım, aklıma gelmedi. :)

Linke baktım, ama bu %50 şarj olayı telefonu kullanmayıp saklayacak kişiler için. Pili tamamen boşaltmayın tamamen doldurmayın bilgisi de o konu için.

Şarj uyarısı vermeden şarja takmıyorum, "%100 Dolu" bildirimi almadan da şarjdan çekmiyorum. Ayrıca şarjda kullanmıyorum. 4 tane şarjlı elektronik cihaz kullandım, ikisi eskidi diye bıraktım, diğer ikisini halen kullanmaktayım. Hiçbirinde de herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Uzun süreler boyu bu şekilde kullandım.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı