Yeni toplanan AMD sistemde oluşan arızalar

Vertebra

Kilopat
Daha fazla  
Kasım'da kullanmaya başladığım bilgisayarda ilk aldığımdan beri arızalar yaşamaktayım. Meğerse yaşadığım şeylerin hepsi bir arızaymış.

İlk açılıştan itibaren arıza devam ediyormuş meğerse.

Arızalardan birisi şu:

Bilgisayar açma tuşuna bastığımda en az 15-20 saniye bekliyor ve bilgisayar fanları tam devire ulaşıp ekranda _ işareti çıkıp MSI görüntüsünden sonra hemen bilgisayar açılıyordu. Ben bunu PSU'nun güvenlik sistemi sanıyordum. Ama bunu kafama takıp araştırdım ve arıza imiş.

Anakartın üzerine baktığımda EZ Debug LED'de CPU kırmızı LED, DRAM sarı LED yanmakta.

İlk başlatma tuşuna bastığımda bunlar 9-10 saniye yanmakta ve sonrasında sönüp boot LED'i yanıyor ve bilgisayar açılıyor. Gelelim diğer konulara. Bunları da driver ve AMD'nin kötü olduğunu düşündüğümüz yazılımlarından dolayı sanıyordum. Bu bahsettiğim şeyler ise:

Sürekli ekranın pır pır etmesi, ve tüm bilgisayarın FPS'i 1'e düşmesi. Aşırı derecede takılması saniye başı görüntü alıyordum resmen. BIOS güncelle dediler. Baktım 2022 BIOS'u yüklü. MSI sitesine girip güncel BIOS'u attım. Tüm bilgisayarda FPS düşüp donma gözlemlemedim fakat bu sefer de sürekli takılma ve donma yaşamaya başladım. Yani şu şekilde, eski bilgisayarda birkaç program birden açtığınızda onlar açılana kadar bilgisayar kasar ve donar takılırdı. Aynısını yaşamaktayım. Oyunda ani dalgalanmalar almamam gereken FPS'leri görüyorum ve donmalar yaşıyorum. RAM'e bakıyorum sürekli dolu gosteriyordu (%85-97). RAM'ı yiyecek şeylere bakıyorum hiçbir şey yok. BIOS'tan ayarlama yaptım 5600MHz'ye çektim. RAM'i söküp başka slota taktım takmadan once de silgiyle sildim. Bilgisayarı yeniden başlatıyorum hiçbir uygulama açık değilken de öyleydi. Şu an yeni format attım. RAM'i o yüzden hala gözlemliyorum.

Başlıca sorun:
1-bilgisayar 30 saniyede açılması (CPU, DRAM LED'i 15 saniye yanıp sönmesi, sonrasında açılması),

2- bilgisayarın aşırı şekilde donması, takılması.

3- RAM'ın çözemediğim halleri.

4- ekranın sürekli pır pır etmesi. (AMD sürücülerini cleanerle kaldırıp eski sürümde denedim işe yaramadı.)

Orijinal Windows 11 kullanıyorum. Format atsamda fayda görmedim. Bilgisayar hazır montajlı geldi sadece ekran kartını takmak düştü bana da...

AMD Ryzen 5 7600.
MSI Pro B650M-A
MSI RX 6800 Gaming Z Trio 16g.
Kingston Fury Beast 16 GB 5600MT/S
FSP Hyper Pro 650W (H3-650)
Corsair 360mm sıvı soğutucu.
Windows 11.

Not: Bu yazıyı yazmadan önce temiz bir formatta attım.

Gaming gen TR yaptı hocam direkt. Onlar montajlamış yollamış. Ben sadece ekran kartını taktım. Bir de sıvı soğutucuyu.

Donma anına yakalanamadım bir türlü. Kullandığım kayıt cihazıda ( outplayed ) MSI Afterburner'i kaydetmiyormuş zaten onu da oğrendim telefonum yanımda tutuyorum sürekli hocam. Mutlaka bilgilendireceğim yakaladığımda.

Adrenaline yazılımı gayet güzel kayıt yapıyor.

Adrenaline yazılımı gayet güzel kayıt yapıyor.

Hocam ekran pır pır etti dün hem de bayağı yaptı. Fakat oyunda değildim. O yüzden değerleri alamadım.
Donma takılma problemini bir kere yaşadım onda da yakalayamadım bir kere oldu.
Dün de bilgisayar direkt tamamen dondu düğmeden kapatıp açmak zorunda kalmıştım.
Ekran pır pır ederken telefondan çekmeye çalıştım çektimde fakat çok belli olmuyor gözle gördüğüm gibi olmuyor.

Geri
Yukarı