Çözüldü Yosemite - Intel ALC887-888 Ses Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

momentmc

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,

Sistemim:

Anakart: MSI B75MA-E33
İşlemci: Intel 3570K i5 3.40 Ghz
Ram: 8 GB Kingston Ram
Ekran Kartı: Nvidia GTX660 2048 MB
Disk: 128 GB SSD

Yosemite 10.10 sürümünü sorunsuz kurdum. Ekran kartı, network ve wireless network driverlarını başarılı olarak kurdum.

Sadece ses kartı kaldı. Aynı sistemim ile Mavericks kurduğumda ses kartını VoodooHDA ile çözmüştüm. Ancak burada AppleHDA ile VoodooHDA aynı anda kextleri varsa kernel panic oluyor ve asla -v -x komutları ile bile açılmıyor. Sistemi baştan kurmam gerekiyor.

ALC 887-888-889 tamamını denedim. Multibest ile kurmayı denedim. Yabancı forumları arşınladım. Neredeyse denemediğim yöntem gerçekten kalmadı. Artık 1 haftadır sıyırmak üzereyim. Hiç kimseyi sıkıntıya sokmadan halletmeye çalıştım ama maalesef başaramadım.

Konu ile ilgili bildiğiniz özel bir yöntem, trick vs varsa paylaşmanızı rica edeceğim.

Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler,

Sevgiler..

Clover / Chameleon aşağıda vereceğim script kullan:
https://github.com/toleda/audio_RealtekALC/blob/master/audio_realtekALC-100.command.zip?raw=true
Bu script'i kullanabilmen için AppleHDA.kext'in orijinal olması gerekiyor. Eğer değilse hata alırsın. Bunun da çözümü "Original AppleHDA.kext" kullanman. Script ses yongasını konfirme etmeni isteyecek: Şöyle,
  1. Password?
  2. Confirm Realtek ALC (y/n): (885, 887, 888, 889, 892, 898, 1150 only)
  3. Legacy_v100202 (y/n): (887, 888 only)
  4. Enable HD4600 HDMI audio (y/n): (887, 892, 898, 1150 only)
  5. Verify Patched AppleHDA kext installed
Sistemini yeniden başlat

Sadece Clover için:
https://github.com/toleda/audio_CloverALC/blob/master/audio_cloverALC-100.command.zip?raw=true

Bu script'i kullanabilmen için AppleHDA.kext'in orijinal olması gerekiyor. Eğer değilse hata alırsın. Bunun da çözümünü Google "Original AppleHDA.kext" olarak aratırsan bulabilirsin. Script ses yongasını konfirme etmeni isteyecek: Şöyle,
  1. Password?
  2. Confirm Realtek ALC (y/n): (885, 887, 888, 889, 892, 898, 1150 only)
  3. Legacy_v100202 (y/n): (887, 888 only)
  4. Enable HD4600 HDMI audio (y/n): (887, 892, 898, 1150 only)
  5. Verify Patched AppleHDA kext installed
Sistemini yeniden başlat

Son yöntem Multibeast 6.0.1 sürümü ile denemen. Onada aşağıdaki adresten indirebilirsin:
Downloads - tonymacx86.com

Hocam son yöntem olan Multibeast 6.0.1 sürümü ile sorunu çözdüm. Yaşayan arkadaşlarım da nasıl çözeceğini bilsinler diye yöntemi aşağıda anlatmak istiyorum. Yardımlarınız için de çok teşekkür ediyorum. Diğer arkadaşın verdiği yöntemler dahil denediğimde çözülmemişti.

Gerçekten çok teşekkürler.

Çözüm:

Select

Önce Multibeast Yosemite için uygun sürümü indiriyoruz ve aşağıdaki yönerge ile ilk kurulumu yapıyoruz.

Quick Start > DSDT Free
Drivers > Realtec ALCxxx > ALC887/888b Current v100302

Multibeast kurulumundan sonra disk utility (disk izlencesi) içerisinden mac kurulu diskimizi onarıyoruz ve yeniden başlatıyoruz.

Eğer ses gelmedi ise şimdi aşağıdaki işlem ile fix (düzeltme/üzerine yazdırma) yapıyoruz.

Fix:
MultiBeast programını çalıştırın - ben Mavericks 6.1.0 ile denedim isterseniz 6.2.1 sürümünü de kullanabilirsiniz.
Bu sefer sadece aşağıdaki yönergeyi uyguluyoruz ve yeniden başlatıyoruz.
Drivers > Realtec ALCxxx > Without DSDT > ALC887/888b Current v100302

Sorun çözülmüş olmalı :)

Sevgiler,

bu
Hocam son yöntem olan Multibeast 6.0.1 sürümü ile sorunu çözdüm. Yaşayan arkadaşlarım da nasıl çözeceğini bilsinler diye yöntemi aşağıda anlatmak istiyorum. Yardımlarınız için de çok teşekkür ediyorum. Diğer arkadaşın verdiği yöntemler dahil denediğimde çözülmemişti.

Gerçekten çok teşekkürler.

Çözüm:

Select

Önce Multibeast Yosemite için uygun sürümü indiriyoruz ve aşağıdaki yönerge ile ilk kurulumu yapıyoruz.

Quick Start > DSDT Free
Drivers > Realtec ALCxxx > ALC887/888b Current v100302

Multibeast kurulumundan sonra disk utility (disk izlencesi) içerisinden mac kurulu diskimizi onarıyoruz ve yeniden başlatıyoruz.

Eğer ses gelmedi ise şimdi aşağıdaki işlem ile fix (düzeltme/üzerine yazdırma) yapıyoruz.

Fix:
MultiBeast programını çalıştırın - ben Mavericks 6.1.0 ile denedim isterseniz 6.2.1 sürümünü de kullanabilirsiniz.
Bu sefer sadece aşağıdaki yönergeyi uyguluyoruz ve yeniden başlatıyoruz.
Drivers > Realtec ALCxxx > Without DSDT > ALC887/888b Current v100302

Sorun çözülmüş olmalı :)

Sevgiler,
Drivers > Realtec ALCxxx > Without DSDT > ALC887/888b Current v100302. burada ne demek istedin ne yapmamız gerek ?

Aynı codec olan sistem kullanıyorum. Bunun için VoodooHDA 2.8.7 öneririm. Bu sürümü deneseydin kernel panic almazdın...

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı