Muhabbet kuşum çok yabani

Njord16

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
ASUS PRIME A520M-K - GALAX GeForce RTX 4060 1-Click OC 2X 8GB GDDR6 - AMD Ryzen™5 5500 Soket AM4 4.2 GHz XPG 8GB DDR4 3200MHZ CL16 PC RAM
Muhabbet kuşumun neredeyse 1. yılı ve çok fazla salmadığım için çıkartmadığım için kafesten çıkmıyor. Elimi götürüp almak istediğimde ise çok çok fazla ısırıyor, parmaklarım morarıyor. Nasıl alıştırabilir kendime?

Son düzenleyen: Moderatör:
Muhabbet kuşumun neredeyse 1. yılı ve çok fazla salmadığım için çıkartmadığım için kafesten çıkmıyor. Elimi götürüp almak istediğimde ise çok çok fazla ısırıyor, parmaklarım morarıyor. Nasıl alıştırabilir kendime?
Benim eski dişi muhabbet gibi maalesef onlar öyle dişiye özel bir dişi tek kalınca hırçın olur arada kızar öter susmaz kafasını sağa sola vurur cama çarpar burnu kanar bir zaman sonra hatta uçamaz kilodan öyle kalır ama o uçamama şeyi jumbo da var seninki nedir bilmiyorum Allah yardımcın olsun
bide benim dişi öldü maalesef 😓😔 ama dişiyi uzun süre tek bırakma sakın heleki kızgınlık yumurtası çok yaparsa.

Dişi muhabbet kuşu ise çok zor. Kuşu yaşlıyken aldıysanız yine zor. Kuşlar bizi sevmekten öte sürüsünden biri olarak algılarsa konuşup yakınlaşmaya başlar. Eğer hayvan eşi olan bir kuş ile yaşıyorsa, belirli bir yaşın üzerinde olup yeni sahiplenildiyse ya da dişiyse bazen hiç alışamayabiliyorlar bile maalesef.

Doğada erkeklerin neredeyse bütün özellikleri dişileri etkilemeye yönelik gelişmiştir. Bu sebepten bizimle konuşmalarının ve sırnaşmalarının nedeni de budur. En enteresan sesi çıkaran en çekicidir. Bu yüzden erkekler daha atılgan ve konuşkan olur.

Dişiler de daha çekingen olurlar. Bekleyen taraf doğada hep dişidir.

İlle de alıştırmak istiyorsanız kuşunuzla uzun uzun konuşun, başında vakit geçirin. Elinizi kafese sokup ürkütmeden bekletebilirsiniz, yem verebilirsiniz. Hazır olduğunda ufak ufak seversiniz.

Eğer kuş sizi ısırınca hemen bırakıyorsanız kuş bunu anlar ve alışkanlık haline getirir. Siz onu salana kadar ısırmaya devam edecektir. Korkutmadan elinize alırsanız bir süre ısırsa bile bırakmayın ki size karşı gücünün yetmediğini kavrayabilirsin.

Eğer çok saldırganlaşırsa bırakın, hayvanı korkutmak tamamen her şeyi tersine çevirir ve yazık olur emeğinize de hayvana da. Sabırlı olun, zaman geçirin, mümkünse baş başa zaman geçirin. Konuşun, muhabbet edin ve ilgi gösterin. Yavaş yavaş alışacaktır.

Hocam benim de dişi muhabbet kuşum var 2 aylıkken aldık şu an 4 yaşında kafes içinde çok saldırgan ama kafesten çıkınca bütün saldırganlığı gidiyor belki kafesi korumaya çalışıyordur içgüdüsel.

Dişi muhabbet kuşu ise çok zor. Kuşu yaşlıyken aldıysanız yine zor. Kuşlar bizi sevmekten öte sürüsünden biri olarak algılarsa konuşup yakınlaşmaya başlar. Eğer hayvan eşi olan bir kuş ile yaşıyorsa, belirli bir yaşın üzerinde olup yeni sahiplenildiyse ya da dişiyse bazen hiç alışamayabiliyorlar bile maalesef.

Doğada erkeklerin neredeyse bütün özellikleri dişileri etkilemeye yönelik gelişmiştir. Bu sebepten bizimle konuşmalarının ve sırnaşmalarının nedeni de budur. En enteresan sesi çıkaran en çekicidir. Bu yüzden erkekler daha atılgan ve konuşkan olur.

Dişiler de daha çekingen olurlar. Bekleyen taraf doğada hep dişidir.

İlle de alıştırmak istiyorsanız kuşunuzla uzun uzun konuşun, başında vakit geçirin. Elinizi kafese sokup ürkütmeden bekletebilirsiniz, yem verebilirsiniz. Hazır olduğunda ufak ufak seversiniz.

Eğer kuş sizi ısırınca hemen bırakıyorsanız kuş bunu anlar ve alışkanlık haline getirir. Siz onu salana kadar ısırmaya devam edecektir. Korkutmadan elinize alırsanız bir süre ısırsa bile bırakmayın ki size karşı gücünün yetmediğini kavrayabilirsin.

Eğer çok saldırganlaşırsa bırakın, hayvanı korkutmak tamamen her şeyi tersine çevirir ve yazık olur emeğinize de hayvana da. Sabırlı olun, zaman geçirin, mümkünse baş başa zaman geçirin. Konuşun, muhabbet edin ve ilgi gösterin. Yavaş yavaş alışacaktır.

Efendim yanlış anlamayın ama her bir satırı okurken gözlerim doldu. :). Her bir cümlede o sahneler kafamda canlandı. Gerçekten çok güzel yazmışsınız tebrik ederim.

Yaşı biraz ilerlemişse ve 1 yıl olduğu yerde ilgsiiz kaldısa zor hocam. Ben alıştırmıştım ama biraz zordu televizyondan bir şey izlerken kafese elimi sokup bekletiyordum gelip ısırıyordu ama tepki vermezseniz ısırma eylemini kesinlikle bırakıyor. Size zarar veremediğini anlıyor ve zorunlu olarak sizle iletişime geçiyor yani zorunluluktan arkadaşınız gibi oluyor tabii kafes dışına çıkınca da bambaşka olacak sizde durmak istemeyedebilir perdelere kapılara koşacaktır zaman ve ilgi lazım.

Muhabbet kuşları ne garip canlılar la, konu sahibinin kuşu kafesten kaçmazken benimki hem kafesten kapıyı kaldırarak kaçmayı kaçtıktan sonra kocasını da kaçırmaya çalışıyor. Küçükken evimize gelen muhabbet kuşunu hala alıştıramadık biz, bu sebepten bize alışmadı ama tek kalmasın diye bir adet eş aldık yanına.

İlgi görmediği için yabani kalmış, bende hem erkek hem dişi ayrı zamanlarda tek baktım, dişi şuan çağırdınmı gelir kafasını sevdirir elde durmayı sever, tutmak istediğinde kaçmaz, kafesi sadece yatarken gece kapalıdır.

Hocam benim de dişi muhabbet kuşum var 2 aylıkken aldık şu an 4 yaşında kafes içinde çok saldırgan ama kafesten çıkınca bütün saldırganlığı gidiyor belki kafesi korumaya çalışıyordur içgüdüsel.

Evet zorla bir şekilde çıkarttığımda daha sakin oluyor ısırması biraz daha düzeliyor.

Ayrca kafesten çıksada kafesin üstünde duruyor çıkarttığım zamanlar zorla çıkartıyorum ver kafesi başka bir odaya koyuyorum. Benimkiside dişi.

Yeni konular

Geri
Yukarı