Ryzen 5 3600XT Overclock değerleri nasıl?

HeavyKnight

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba.
Overclock konusunda çok yeniyim ve işlemcime overclock yapmaya çalışıyorum.

İşlemci: Ryzen 5 3600XT

AMD Ryzen Master programını indirdim manuel ayarlamaları şu şekilde yaptım:
CPU Clock Speed: 4300 MHz
CPU Voltage: 1.1 Volt
Bunlarla stres testi yaptım en yüksek 63 derece civarını gördüm. Sizce bu ayarlar iyi mi ve işlemcime zarar verir mi?

Görüntü ektedir: OC Ayarları

Diğer sorum, voltajı daha da düşürürsem sorun olur mu?

Merhaba.
Overclock konusunda çok yeniyim ve işlemcime overclock yapmaya çalışıyorum.

İşlemci: Ryzen 5 3600XT

AMD Ryzen Master programını indirdim manuel ayarlamaları şu şekilde yaptım:
CPU Clock Speed: 4300 MHz
CPU Voltage: 1.1 Volt
Bunlarla stres testi yaptım en yüksek 63 derece civarını gördüm. Sizce bu ayarlar iyi mi ve işlemcime zarar verir mi?

Görüntü ektedir: OC Ayarları

Diğer sorum, voltajı daha da düşürürsem sorun olur mu?
Zaten kendisini 4.5 yapabiliyor iyi soğutabilirsen. 4.7 falan yapabilirsen yaptığına değecektir.

Soğutma olarak stock soğutmam var .Acaba yüksek Mhz verip voltajı düşürsem zararı olur mu ?

Örnek olarak şu şekilde yaptım :
4500 Mhz
1,2 Volt
olarak denedim. En yüksek 70 dereceyi gördü. Soğutucum iyi olmadığı için burada kalmalı mıyım ?

Soğutma olarak stock soğutmam var .Acaba yüksek Mhz verip voltajı düşürsem zararı olur mu ?
Dediğim gibi dereceler iyi olduğu ve voltaj değeri 1.35 altında olduğu sürece zarar görmez.
Örnek olarak şu şekilde yaptım :
4500 Mhz
1,2 Volt
olarak denedim. En yüksek 70 dereceyi gördü. Soğutucum iyi olmadığı için burada kalmalı mıyım ?
Değerler iyi ama ne ile test ettin? 70 dereceyi hangi senaryoda görüyorsun?

Dediğim gibi dereceler iyi olduğu ve voltaj değeri 1.35 altında olduğu sürece zarar görmez.
Tamamdır şimdi farkettim teşekkür ederim.
Değerler iyi ama ne ile test ettin? 70 dereceyi hangi senaryoda görüyorsun?
Bu testleri Amd Ryzen Master programı ile yaptım , belki 20 saniye işlemciye tam yük bindirerek sıcaklık değerlerini gösteriyor. Şöyle bir sorum daha olacak : Mhz 4500de kalırsa voltajı arttırmanın bir anlamı var mıdır ? Yani buradaki amacımız yüksek mhz düşük voltaj mıdır ? Teşekkürler

Bu testleri AMD Ryzen Master programı ile yaptım, belki 20 saniye işlemciye tam yük bindirerek sıcaklık değerlerini gösteriyor.
O program ile test edilmez. Tam yük bindirmediği için hem sıcaklık değerlerini tam öğrenemezsin hem de OC'nin stabil olup olmadığını anlayamazsın. Bunun için Prime95 smallest FFTs öneririm her ne kadar gereksiz yük bindirsede. Alternatif olarak CB R23'de kullanılabilir.

Şöyle bir sorum daha olacak: MHz 4500'de kalırsa voltajı arttırmanın bir anlamı var mıdır? Yani buradaki amacımız yüksek MHz düşük voltaj mıdır? Teşekkürler
OC stabilse ve voltaj arttırdığınız takdirde aldığınız skor artmıyorsa voltaj arttırmanızın anlamı yok. Diğer sorunuz içinse evet amaç en düşük voltajla en yüksek değere çıkmak olmalı.

Son düzenleme:
O program ile test edilmez. Tam yük bindirmediği için hem sıcaklık değerlerini tam öğrenemezsin hem de OC'nin stabil olup olmadığını anlayamazsın. Bunun için Prime95 smallest FFTs öneririm her ne kadar gereksiz yük bindirsede. Alternatif olarak CB R23'de kullanılabilir.

OC stabilse ve voltaj arttırdığınız takdirde aldığınız skor artmıyorsa voltaj arttırmanızın anlamı yok. Diğer sorunuz içinse evet amaç en düşük voltajla en yüksek değere çıkmak olmalı.
4300 mhz
1.3 voltla cb23 programını çalıştırdım ilk 30 saniye derece 92 oldu diye kapattım :D

Bu dereceye çıkması normal mi çok korktum açıkçası

Geri
Yukarı