Üniversite okumuş ve okumamış 2 yazılım mühendisi arasındaki fark nedir?

Cok yuksek ihtimalle hayir.

Bilgisayar bilimlerinin temel egitimini olusturan data structures, algoritma, network, lineer, discrete, graph & set teori, formal grammar vb konseptlerin egitiminin uzerine mezun olup yazilim gelistirme pratigi kazanan insan yetkin bir birey ve iyi okul mezunuysa bu alanda bir seyin nasil ve neden calistigini, nasil gelistirilebilecegini ve gelistirilmesi gerekip gerekmediginin analizini cok basarili yapar.

Alayli bir insanda skeptik dusunme yetenegi var ve yeterince azimliyse zaman icerisinde isin calisma mantigina daha derinlemesine dalip bu acigi kapatabilir ama cok dusuk ihtimalle bu senaryo olusur.

Cunku kariyeri boyunca akademik otoritesi bulunmayan insanlardan "python ile hede hodo gelistirme", "laravel ile web sitesi yapiyoruz bu videomuzda arkadaslar" tarzi kaynaklardan beslendigi icin bu vizyon oturmaz ve alti bos bir sekilde problemlere cozum sunmaya calisir.
Hocam hani bu MIT Open Courselar'dan ya da Harvard'ın erişime açtığı online dersleri iş görmez mi acaba?
Üniversitede verilen eğitimi kendi okuyup araştırsa?

Bi de skeptik düşünme yeteneği falan varsa olur dediniz ama bunlar zaten yoksa, yatkınlığı yoksa üniversiteği okumasının ne faydası olabilir ki?

Üniversite sınavını halledemeyen kişi için yazılımın önü kapanıyor mu tam olarak ?
Kesinlikle hayir. Sektor yeterince buyuk. Lise mezunu da hayat boyu kendine yetecek parayi kazanabilir.

Ama bu surecte kendisiyle ayni heves ve azimdeki hayali bir muhendisin uzun sure altinda kalacak.

Bir sure sonra domain bilgisi ve tecrube devreye girip egitim faktorunu geride birakabiliyor, o da 35+ yaslarina denk geliyor.

Yakin tecrubeli iki adaydan egitimi iyi olani secer insanlar.
Tecrubesiz iki adaydan egitimi iyi olan alir.

Tecrubeli adaylar arasinda daha tecrubeli olan egitim noksanligi a ragmen isi alabilir.

Kesinlikle hayir. Sektor yeterince buyuk. Lise mezunu da hayat boyu kendine yetecek parayi kazanabilir.

Ama bu surecte kendisiyle ayni heves ve azimdeki hayali bir muhendisin uzun sure altinda kalacak.

Bir sure sonra domain bilgisi ve tecrube devreye girip egitim faktorunu geride birakabiliyor, o da 35+ yaslarina denk geliyor.

Yakin tecrubeli iki adaydan egitimi iyi olani secer insanlar.
Tecrubesiz iki adaydan egitimi iyi olan alir.

Tecrubeli adaylar arasinda daha tecrubeli olan egitim noksanligi a ragmen isi alabilir.
Haklısınız, üniversitenin öneminden yeterince bahsettiniz peki 21 yaşında sıfırdan üniversite sınavına tekrardan çalışılmalı mı sizce yoksa diplomasız alaylı yoluna mı girilmeli derhal ? Demek istediğim bir nevi geç mi sorusu.

Haklısınız, üniversitenin öneminden yeterince bahsettiniz peki 21 yaşında sıfırdan üniversite sınavına tekrardan çalışılmalı mı sizce yoksa diplomasız alaylı yoluna mı girilmeli derhal ? Demek istediğim bir nevi geç mi sorusu.

Bence degil, ~25 yasinda mezun olur, 2-3 sene gec baslamak problem degil bana gore.

Isin psikolojik boyutu da var, arkadaslarin universiteyi bitirmis, belki ise basladiklari pozisyonlarda yukselmisken sen belki staj ariyor olacaksin; bunu sorun etmeyeceksen bence hic sorun olmaz.

Bence degil, ~25 yasinda mezun olur, 2-3 sene gec baslamak problem degil bana gore.

Isin psikolojik boyutu da var, arkadaslarin universiteyi bitirmis, belki ise basladiklari pozisyonlarda yukselmisken sen belki staj ariyor olacaksin; bunu sorun etmeyeceksen bence hic sorun olmaz.
Hazırlık falan filan derken 26 gibileri bulur diye düşünüyorum. Peki bu süreçte üniversitedeyken geç kaldığımın bilincindeyken kodlamaya aşırı sıkı çalışıp arayı okurken kapatamaz mıyım diğer arkadaşlardan ? Tabii ki her zaman birisi senden daha iyi olacak orası ayrı mevzu.

Hazırlık falan filan derken 26 gibileri bulur diye düşünüyorum. Peki bu süreçte üniversitedeyken geç kaldığımın bilincindeyken kodlamaya aşırı sıkı çalışıp arayı okurken kapatamaz mıyım diğer arkadaşlardan ? Tabii ki her zaman birisi senden daha iyi olacak orası ayrı mevzu.

Zaten herkes zamanla sektor ya da teknoloji anlaminda farklilasiyor ve o alanda uzmanlasiyor.
X kisisi A da uzmanlasacak sen B de uzmanlasacak. O senden biraz daha once uzman olacak, bu kadar.

Zaten herkes zamanla sektor ya da teknoloji anlaminda farklilasiyor ve o alanda uzmanlasiyor.
X kisisi A da uzmanlasacak sen B de uzmanlasacak. O senden biraz daha once uzman olacak, bu kadar.
Hocam hani bu MIT Open Courselar'dan ya da Harvard'ın erişime açtığı online dersleri iş görmez mi acaba?
Üniversitede verilen eğitimi kendi okuyup araştırsa?

Bi de skeptik düşünme yeteneği falan varsa olur dediniz ama bunlar zaten yoksa, yatkınlığı yoksa üniversiteği okumasının ne faydası olabilir ki?

İşe girerken zorlanır büyük ihtimalle. İşverenlerin önünde çok fazla seçenek yok karşısındaki kişinin yetkinliğini ölçmek için. Bir ilan veriyolar 500 kişi başvuruyor. Hepsi de CV'sini bol bol dolduruyor adam bilmediği şeyleri bile yazıyor sırf işe alınma ihtimalini arttırmak için. Böyle bir durumda işveren de okuduğu üniversiteye varsa yaptığı projelere bakıyor tecrübesine bakıyor. Bu durumda odtü itü bilkent gibi üniversitelerden mezunsan işe girmen kolaylaşır.

İşe girerken zorlanır büyük ihtimalle. İşverenlerin önünde çok fazla seçenek yok karşısındaki kişinin yetkinliğini ölçmek için. Bir ilan veriyolar 500 kişi başvuruyor. Hepsi de CV'sini bol bol dolduruyor adam bilmediği şeyleri bile yazıyor sırf işe alınma ihtimalini arttırmak için. Böyle bir durumda işveren de okuduğu üniversiteye varsa yaptığı projelere bakıyor tecrübesine bakıyor. Bu durumda odtü itü bilkent gibi üniversitelerden mezunsan işe girmen kolaylaşır.
Evet orası öyle ama keşke kişinin gerçek mesleki başarısını ölçmenin bir yolu olsa. Çünkü aynı zamanda üniversiteden mezun olmasına rağmen kendini hiç geliştirmeyen elemanlarda var. Bunların da ayıklanmasına yardımcı olurdu.

CV de atip tutanlari elemek 10 saniye surmuyor aslinda.

Ornegin git biliyorum yazmis CV ye, mulakatta "En az kullandiginiz git komutu hangisi" gibi sorular sordugumda direkt afalliyorlar.

Ama zaman kaybi oldugu asikar. O yuzden egitim ve hangi projede ne rol aldigi bilgisi en iyi referans.
Egitim de aslinda referans, ODTU diyor ki "Bu cocuk CS biliyor".

Cunku lafa soze bakarsan herkes ucup kaciyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı