Samsung Galaxy Note 5 Neye Benzeyecek?

In Makale by Muhsin Bayram2 Comments

Samsung’un yeni gelecek olan amiral gemisi modeli Galaxy Note 5 hakkında bildiğimiz her şeyi gözden geçiriyoruz.

Samsung’un önümüzdeki aylarda çıkması beklenen amiral gemisi Galaxy Note 5, henüz resmi bir duyuruyla onaylanmadı. Ancak cihazın varlığına artık kesin gözüyle bakılıyor. IFA 2015’te Galaxy Note 5 ve Note 5 Edge olmak üzere iki farklı modelde tanıtılması beklenen yeni phablet serisine dair bilinen her şeyi bu yazıda topladık.

Tasarım konusunda Samsung’un, Note 4’teki çizgisinden vazgeçtiği iddia ediliyor. Söylentilere göre Galaxy S6’da kullanılan alüminyum ve cam tasarım, kendine Galaxy Note 5 ailesinde de yer bulacak. Cihazın 3D modellemeleri geçtiğimiz günlerde video olarak sızmış ve biz de haberini yapmıştık.

3D modellemelerden yola çıkarak Note 5’in tuş diziliminin S6’ya oldukça benzediğini söyleyebiliriz. Ayrıca sızdırılan bilgilere göre yeni Note 5’in Home tuşunda parmak izi tarayıcısı bulunacak. Ayrıca cihazına arka kısmında kalp atışlarını kontrol eden bir sensör ve S Pen için dahili bir yuva olacağı söyleniyor.

Ekran çözünürlüğü konusunda ise Note 5, geçtiğimiz yıl seri içinde ilk QHD ekranı kullanan Note 4’ün de üzerinde bir kalite sunmaya hazırlanıyor. İddialara göre Note 5 ailesi 4K ekran çözünürlüğüne ve Super AMOLED teknolojisine sahip olacak. 5.9 inç ekranlı olması beklenen Note 5, eğer iddia edildiği gibi 4K çözünürlüğe sahip olursa, 746 ppi ile oldukça etkileyici bir görüntü sunacak demektir.

galaxy s6 edge

Galaxy Note 5’in yeni Exynos 7422 işlemciye sahip olacağı söyleniyor. Samsung’un all-in-one formatında hazırlaması beklenilen bu yonga seti, bünyesinde CPU, GPU, RAM ve depolama sürücüsünü barındıracak. Söylentiler doğruysa Exynos 7422, ısınma sorunlarıyla boğuşan en yakın rakibi Qualcomm 810’a karşı ciddi bir avantaj kazanabilir. Galaxy Note 5’in, Note 4’ün 3 GB belleğinin üzerine çıkarak, 4 GB RAM ile kullanıcılara sunulması bekleniyor.

Note 5’in kamerası, çeşitli iddiaların odak noktası. Kimi iddialar cihazın S6’daki gibi 16 MP bir kamera kullanacağını belirtirken, kimileri de yeni 21 MP bir sensör kullanılacağını iddia ediyor. Her iki durumda da arka kameranın, son zamanlarda gittikçe yaygınlaşan 4K video çekme desteğine sahip olacağına kesin gözle bakılıyor.

Galaxy Note 5 ile ilgili en heyecan verici söylenti ise cihazın USB Type-C destekli olması. Mobil piyasada USB Type-C destekli cihazların azlığını göz önüne alırsak Note 5, piyasaya sürüldüğü zaman rakipleri karşısında ciddi bir avantaj kazanabilir.

Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen Galaxy Note 4 sadece 32 GB’lık depolama seçeneği ile sunulmuştu. Fakat Samsung’un, yeni Note konusunda Galaxy S6 çizgisini izlediğini düşünürsek; 32, 64 ve 128 GB’lık depolama seçeneklerini görmeyi bekleyebiliriz.

Son olarak Galaxy ailesine yeni yeni katılan Edge kataloğuna, yeni Note ile birlikte yeni bir üyenin dahil olması bekleniyor. İddialara göre 5.4 veya 5.5 Super AMOLED ekrana sahip olacak olan Galaxy Note 5 Edge sürümü, S6 Edge gibi çift kenarlı kavisli tasarıma ve benzer özelliklere sahip olacak.

Güncelleme: