Anasayfa Haber Hayatımıza Ev İşlerine Yardım Eden Robotlar Giriyor

Hayatımıza Ev İşlerine Yardım Eden Robotlar Giriyor

Robot mühendisliği şirketlerinde gerçekleşen hummalı çalışmalara rağmen, özellikle günlük işler göz önüne alındığında robotlar konusunda halen yetersizlik gözlemleniyor.

X robotik projesinin genel müdürü Hans Peter Brondmo, mühendislerin şu anda insanlarla anlamlı yollarla etkileşime giren ve faydalı görevler gerçekleştiren robotlar yaratmaya odaklandıklarını duyurdu.

Her Gün Robot adı verilen proje ile Alphabet ofislerindeki çöpleri ayıklayabilen robotlar tasarlanmaya başladı. Ofiste bulunan geri dönüşüm kutuları ve atıklar birbirine karıştırılarak, bazen çevreye zararlı hale gelebiliyordu. Robotlar, atık kutularının içerisindeki farklı maddeleri ayırmak için programlandı.

Mühendisler robotları, geleneksel olarak belirli ögeleri tanıması için kodladı. Ardından robota bir ögeyi tutması ve hareket ettirmesi öğretildi. Önce bir simülasyon üzerinde denenen robot eylemleri, bir gece boyunca sanal bir ortamda sürdürüldü. Ertesi gün ise öğrenilenler gerçek robotlara aktarıldı ve başarılı oldu.

Gündelik Robotlar çöp sıralama
Yukarıdaki resimde, robotların pratikte sıralama yeteneklerini geliştirdiğini görebilirsiniz.

Robotların çalışmayı hem teorik hem de pratikte öğrendiği gözlemlendi. Atıkların kirlilik seviyesi ise yüzde 20’den yüzde 5’e düştü.

Ekip bundan sonra pratikte biriktirilen bilgileri, robotu yeniden inşa etmeden ya da birçok yeni kod eklemeden farklı görevlere aktarabilmeyi hedefliyor. Projenin sonunda robotların yaşlı insanlara evlerinde yardım etmek gibi daha karmaşık görevlerde yardımcı olabileceğini umuyorlar.

İlginizi çekebilir: iRobot Roomba e5158/e5154 Robot Süpürge İncelemesi