Anasayfa Haber FIFA 23, Çapraz Platform Desteği ile Gelebilir

FIFA 23, Çapraz Platform Desteği ile Gelebilir

FIFA 22 oynanış videosu

EA Sports’un popüler futbol temalı video oyunu FIFA serisinin yeni versiyonu FIFA 23, çapraz platform desteğine kavuşacak.

Tom Henderson tarafından yapılan yeni bir sızıntıya göre, bir sonraki EA Sports FIFA oyununun PC, PlayStation ve Xbox arasında çapraz oynama ve çapraz rekabeti içerebileceği öngörülüyor. Bahsi geçen özellik, her yıl çok talep edilen özelliklerin başında geliyordu. EA nihayet, bir sonraki oyununda talep edilen özelliği kullanıcılara sunabilir. Henderson ayrıca, oyunun sonunda Barclays FA Kadınlar Süper Ligi, Flyeralarm Frauen-Bundesliga, NWSL ve D1 FFF gibi kadın futbol liglerini de oyuna ekleyeceğini iddia etmiş.

FIFA 22 oynanış fragmanı

Tom Henderson’ın yayınladığı raporda dikkat çeken bir başka detay ise serinin yeni oyununun ismiyle alakalı. Zira, geçmişte ortaya çıkan raporlar, EA Sports’un FIFA isim hakları ile ilgili değişime gideceği yönünde bir söylentiyi ortaya atmıştı. Böylelikle serinin yeni oyunu artık “FIFA” olarak adlandırılmayabilirdi. Henderson, böyle bir durumun mevcudiyetini kabul etse de şirketin en azından bir sonraki oyununun da aynı isimle piyasaya sürüleceğini iddia ediyor. Bu da yıl içinde yayınlanacak yeni FIFA oyununun FIFA 23 ismiyle satışa sunulacağı anlamına gelmekte. FIFA 23 oyununun ücretsiz olacağı ile ilgili söylentilerin de bulunduğunu belirten Henderson, bu konuyla ilgili açık bir belirtinin olmadığını da sözlerine ekliyor.

Tom Henderson ayrıca, ilk olarak FIFA 22’de tanıtılan yeni Hypermotion Teknolojisi’nde de iyileştirmeler yapılacağını belirtmiş. Henderson’a göre yeni teknoloji, serinin bir sonraki oyunu için on kat geliştirildi. Hypermotion Teknolojisi, artık geliştirme ekibinin stadyum kameralarını kullanarak gerçek maçlarda gerçek futbolculardan animasyonlar yakalamasına olanak tanıyor. Böylelikle Xsens takımlarına olan ihtiyaç da ortadan kalkmış oluyor. Teknolojide yapılan bu değişiklik, ekibin tek bir lig sezonunda şimdiye kadar yakaladıklarından 100 kat daha fazla veri toplayabilmeleri ile sonuçlandı. Bu da yeni oyun için heyecan verici bir gelişme olabilir.

Son olarak EA Sports’un, bahsi geçen konularla ilgili henüz bir açıklama yapmadığını belirtelim.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Mezunu