İki Modemi Kablolu Bağlama

Elinizde bir adet kablolu, bir de kablosuz modem var fakat kablolu modeminizin tek bir LAN çıkışı var. Kablosuz modeminizde ise 4 adet LAN portu mevcut. Bu durumda iki modemi kablolu olarak birbirine bağlayıp hem daha çok kablolu bağlantı seçeneği hem de kablosuz sinyal elde edebilirsiniz. Eğer evinizin öbür ucunda kablosuz erişim sağlamak istiyorsanız da yine iki modemi kablolu olarak bağlamak iyi bir çözüm olacaktır.

Bu rehberde DSL-N66U ile AirTies Air 5340 modemi köprülüyoruz. DSL-N66U içinden hiçbir ayar yapmaya gerek yok zira o ana modem olacak. Ondan gelen interneti, Air 5340 ile dağıtacağız. Kablo ile gelen interneti ham kablolu hem de kablosuz dağıtacağız.

Yapmamız gereken ilk iş, DSL-N66U'nun herhangi bir LAN portuna taktığımız LAN kablosunu, Air 5340'ın WAN portuna takmak. Air 5340'da 4. LAN portu aynı zamanda da WAN portu. Kabloyu taktıktan sonra Air 5340 arabirimine giriyoruz ve sırayla ayarları yapmaya başlıyoruz.

İlk olarak modemin ADSL modunu kapatıp modemi Ethernet moduna alıyoruz:

Ethernet devreye sokma.jpg

Ek olarak İnternet ayarları altından yine modemin DSL işlevini kapatıp DHCP modunu devreye sokuyoruz:

DHCP Protokolü.jpg

DHCP Devreye Sokma.jpg

IP adreslerini artık Air 5340 yerine DSL-N66U vermeli. Bu yüzden de LAN altından DHCP'yi kapatıyoruz:

IP ve DHCP Ayarı.jpg

DHCP Kapatma.jpg

Bu aşamaya kadar kablolu bağlantı için gereken her şey tamam. Fakat kablosuz bağlantı için ek olarka yapılması gerekenler var:

Web arayüzünde “KABLOSUZ” ana menüsü altında “Mesh” menüsünü seçiniz. Açılan “MESH  Ayarları” başlıklı ekranda "AP Bul" tuşunu tıklayınız.

mesh-ap-bul-png.8037

“AP Bul” tuşuna tıkladığınızda cihaz çevrede bağlantı kurabileceği kablosuz erişim noktası cihazlarını aramaya başlayacak ve bulduklarını listeleyecektir.

mesh-ap-listesi-png.8038

Modem ile Mesh bağlantısı kurmasını istediğiniz erişim noktası ya da noktalarını başındaki kutuyu işaretleyerek seçiniz. Seçtiğiniz Erişim noktalarında en az “Orta” ya da daha iyi bir sinyal seviyesi olmalıdır. Burada şifreleme yöntemi ve kanal ayarı konusunda uyarı alırsanız, kablosuz ağ ayarlarınızın ana modem ile aynı olduğundan emin olunuz.

kanal-ve-ssid-uyar%C4%B1s%C4%B1-jpg.8039

Eğer ayarlar farklı ise bu ayarları değiştirmeniz gerekmektedir. İlk olarak kanal ayar ayarını kaynak ağ ile aynı duruma getirelim:

kanal-ayar%C4%B1-jpg.8040

Akabinde de şifreleme tipini kaynak ağ ile aynı yapalım:

%C5%9Eifreleme-tipi-jpg.8041

Yukarıdaki ayarları tamamladıktan sonra artık ikinci modeme bile bağlansanız ana modem üzerinden internete erişebileceksiniz.

WAN modülü ayrı olan AirTies AP-400'ün (üretimi yok, çok eski) bile ek WAN ayarlaması mevcut ve bu port aynı zamanda yönetim portu. Eskiler bile beni şaşırtmaya devam ediyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam.
Aynı airtest modemle yaptıgınız açıklamayı iki tane TP-Link kablosuz arasında nasıl yapabiliriz? Yani bir tanesi ana modem olacak, digerini ben başka kata çıkarıp kablolu ve kablosuz olarak kullanmak istiyorum. Yardımcı olusanız sevinirim.

Merhaba
Bende Air5341 modemi ana modeme kablo ile bağlamak istiyorum. Ancak ilk resimde(internet->gelişmiş) söylenen ayar bu modemde yok. Ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olabilirmisiniz?
modem bağlama.png

Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. UyduNet modem ile TP-Link modem router ı köprüledim. TP-Link'de NAS cihazım bağlı ve TV yayını yapıyor. Şimdi ben UyduNet'e bağlı PC'yi aynı anda kablosuz olarak router a da bağlamak istiyorum fakat sorun yaşıyorum. Amakartım 2 lan ve Wi-Fi özellikli aynı anda hem lan grişini hem de Wi-Fi'yi kullanamaz mıyım? Şimdiden teşekkürler.

Merhaba
Bende AIR5341 modemi ana modeme kablo ile bağlamak istiyorum. Ancak ilk resimde(internet->gelişmiş) söylenen ayar bu modemde yok. Ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olabilir misiniz?
Eki Görüntüle 205423

Aynı modem, aynı sorun. Bu kişinin yaşadığı sorunun aynısını bende yaşıyorum. Ona cevap gelmemiş ama. Belki çözümünü bilen birisi benim mesajımı görüp de cevap verir diye yazayım dedim.

Aynı modem, aynı sorun. Bu kişinin yaşadığı sorunun aynısını bende yaşıyorum. Ona cevap gelmemiş ama. Belki çözümünü bilen birisi benim mesajımı görüp de cevap verir diye yazayım dedim.

Çözümden emin değilim, bütün seçenekleri kaldırıp modemi dsl modundan çıkarabilirsiniz belki.

Recep abi, benim eski Airties 5452 ile yeni aldığım Keenetic Gigaya köprü kurmayı denedim aynı senin yaptığın şekilde. Akşama kadar uğraşmama rağmen bir çözüm bulamadım.

Opera Anlık Görüntü_2020-04-07_213459_my.keenetic.net.png

Panele geçiş yapıyorum. IP ve DNS ayarları kısmı ve Protokol kısmında hata alıyorum. Yardımcı olursan sevinirim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı