0'dan yazılıma nereden başlanmalı?

Algoritma öğren diyenler algoritmanın ne olduğunu da söylerlerse daha iyi olur. Şahsen bilgisayar mühendisliği öğrencisi olarak ben de merak ettim. Neymiş bu programlama dili öğrenmeden önce öğrenilmesi gereken algoritma.

Bu arada bizim ders müfredatımızda algoritma dersi 3. dönemde var. Programlama dersi ise 1. dönemden itibaren çeşitli yerlerde var. Yani bu müfredatları hazırlayanlar geri zekalı. Gidip millete algoritma öğretmeden programlama dili öğretiyorlar.

Başlığa gelecek olursak. Kendine bir programlama dili seçiyorsun. Sonra Google amca aracılığıyla bir eğitim bulup başlıyorsun. Ama şöyle bir sorun var. Gerçekten iş yapmayacaksan %50 ihtimalle boşuna vaktini harcamış olacaksın. Kalan %50'de ise sadece ufkun genişler. Pek de verimli olmaz aslında.

Nasıl bir evde oturduğun için mimarlık ile ilgilenmiyorsan bir bilgisayar kullandığın için de programlama ile ilgilenme.

Algoritma nasıl öğrenebilirim? Ve algoritma tam olarak ne?
Yazılımın çalışma algoritması. Mesela,
5 saniye geçtikten sonra X değişkenini 5 yap.
Eğer X 5'e eşitse şunu yap, bunu yap.

Eğer mermi karaktere değiyorsa X'i Y yap.
Eğer X, Y ise ikinci animasyona geç. Cana -10 ekle.
Bilmiyorum yanlış mıyım?

Yazılımın çalışma algoritması. Mesela,
5 saniye geçtikten sonra X değişkenini 5 yap.
Eğer X 5'e eşitse şunu yap, bunu yap.

Eğer mermi karaktere değiyorsa X'i Y yap.
Eğer X, Y ise ikinci animasyona geç. Cana -10 ekle.
Bilmiyorum yanlış mıyım?
Peki, kaç yıllık hayatınızda size hiçbir insan evladı her ama her programın algoritmasının farklı olduğunu söylemedi mi? Bu adamın gidip şu ana kadar dünyada yazılan her programın algoritmasını mı öğrenmesi lazım 2 satır kod yazmak için?

Peki, kaç yıllık hayatınızda size hiçbir insan evladı her ama her programın algoritmasının farklı olduğunu söylemedi mi? Bu adamın gidip şu ana kadar dünyada yazılan her programın algoritmasını mı öğrenmesi lazım 2 satır kod yazmak için?
Algoritmalarının farklı olduğunu mesajınızdan öğrendim, tüm yazılım dillerinde aynı mantık olmuyor mu?

Algoritmalarının farklı olduğunu mesajınızdan öğrendim. Tüm yazılım dillerinde aynı mantık olmuyor mu?
Hayır. En basitinden farklı dillerde farklı veri yapıları olabiliyor.

Hadi diyelim aynı, ki kabaca öyledir. Yine dediğim şeye geliyoruz. Yazılan her program için farklı bir algoritma vardır. Hepsini öğrenmek imkansızdır.

Aklımdaki soruları aşağıya yazıcağım.

Yazılım ile ilgili bu kelimeden başka bir şey bilmiyorum. Bunun için bir şeyler öğrenmeme gerek var mı? Yoksa direk dillere mi geçiyim? Hangi dillerden başlamam gerek? Bu dilleri nereden öğrenmeliyim? Ücretli ücretsiz kaliteli kaynaklar var mı? Ücretli olarak ne gibi kurslar önerirsiniz?
Algoritma dedikleri şeyin farklı tanımları var ama kabaca yazılım dillerinin kendi mantığına denir ama yazılım dillerini öğrenirken (daha doğrusu onlarla kod yazarken) zaten mantıklarını anlıyorsunuz o yüzden yazılım dillerinden başlayın.

Hocam, hangi yazılım dilinden başlamalıyım derseniz bilemem derim çünkü tamam yazılım öğrenmek istiyorsunuz da neden istiyorsunuz? Hiçbir yazılım dili ötekinden daha iyi değildir hepsinin bir amacı artıları ve eksileri vardır. Önce yazılım öğrenmekteki amacınızı belirleyin sonra yazılım dillerinin özelliklerini araştırın artılarını ve eksilerini bulun hangisini kullanmanız gerektiğini zaten bulmuş olursunuz.
Ama diyorsanız ki ben daha amacımı belirlemedim ama bir ucundan başlamak istiyorum o zaman python olur şahsen tavsiyem ama isterseniz önce html css öğrenip sonra javascript öğrenebilirsiniz bu da iyi bir seçenek olacaktır.

Kaynak kısmına gelecek olursak bence ücretsiz kaynaklar ihtiyacınızı yeterince görecektir. Sadece YouTube'da bile tonla eğitim mevcut.(Tabi dilden dile değişir ama zaten yukarıda sayılan dillerin hepsi zaten iyi bilinen diller o yüzden en azından başlangıçta sıkıntı çekmezsiniz merak etmeyin)

Son düzenleme:
Karar Vermek> Sabrının olması> Algoritma> İngilizce> Yazılım Dili> İdeal Bilgisayar> Visual Studio ve Diğer Gerekli Programlar> Kodlama ve Programlama Dersi...

Geri
Yukarı