1.0 Turbo Motor vs 1.4 Motor

Hocam ben orada Ford ile Jetta gibi araçlar kıyaslanınca ve motorlar kıyaslanınca sadece motora bakmak yetmez demeye getirdim.
Konu arabalar değil, 1.0 turbo ve 1.4 atmosferik arasındaki farklar, avantajlar ve dezavantajlar. Hangi arabada ne kadar hıza çıkılabileceği değil. Bir bütüne değil, günümüz teknolojilerine göre motorlara odaklan.

Hâlâ konuyla hiçbir alakası olmayan bu söyleme senin nereden geldiğini anlamaya çalışıyorum. Bakıyorum mesajlara, arabanın kadranında kaç km/s yazıyorsa o kadar gider diye bir şey de yazmıyor... :D Sadece ben değil, eminim konuyu takip eden birkaç üye daha konuyu nasıl buraya getirdiğini anlamaya çalışıyor.

Eki Görüntüle 840354

Oturdum köşeye bir kişinin kendini rezil etmesini izliyorum, ceza falan da vermedim bilerek. Zaten @Jira o geçmiş konuları ortaya çıkardıktan sonra konuşması bile garip... :D

Bu konuda hangi arabanın kaç bastığını, kadranı X'e kadar olan arabanın ne kadar bastığını konuşmuyoruz. Turbo mu atmosferik mi, Turbo dayanıklı mı, Turbo ne kadar yakıyor, insanımız Turboyu nasıl kullanıyor bunu konuşuyoruz.

Arkadaş sağ olsun, güzelim konu dağıldı gitti.

@SideWinder Arabayla yeni tanışan (doğru olduğunu varsayıyorum) herkeste olduğu gibi bir heyecan var anlaşılan. O yüzden çok yüklenmek de istemedim, konuyu olması gerektiği asıl odağına çekmeye çalışıyorum şimdilik.

Bu arada benim arabam var diye üste çıkıp övünmesi de pek hoş değildi. Aklıma Sarı Mercedes filmi geldi hemen istemsizce. :D

Peki sana samimi şekilde bunlara kaç kişinin dikkat ettiğini sorsam? Türkiye'de eğer araştırmayı seven bir insan değilseniz genelde araba bilginiz sahip olduğunuz motor hacmiyle sınırlı kalıyor. Atmosferik ve turbo ayrımını bilmeyip de trafikte yıllarını harcayan insanlar olduğunu kanıtlayamam ama yemin edebilirim.

Benim için ilk kalkışta 2-3 dakika rölantide beklemek, 30 dakikadan fazla araba kullandıktan sonra da 2-3 dakika stop öncesi rölantide beklemek sorun değil ama bunu yapmayan binlerce turbo kullanıcısı var. Turbo bakımından haberdar olmayan binlercesini katmıyorum bak. Sonra araba bir yere kadar dayanıyor ve en sonunda turbo yamuluyor.

Bizim vatandaş hacme bakar, km'de ne kadar yaktığına bakar, bakım giderine, bir de vergiye bakar. Ondan sonrası mühim değildir.

Çoğu kişi dikkat etmiyor maalesef. Ya bakımlarını tam yaptırmıyorlar ya da gerekli bakımlardan bir haberler, ya gazı devri doğru vermiyorlar ya da normal motor gibi kullanmaya çalışıyorlar. Aslında sağlam motorlar ama incelikleri var. Mart'ta araba 7 yaşını dolduracak ve km'si az olsa bile uzun süredir konforlu sürüş sağlamasının en büyük nedeni temiz kullanım. Yoksa TSI motorların arızaları sağlam oluyor, hele ki turbo sistemdeki bir arıza ciddi masrafa sokabilir şu dönemde.

Düzgün kullanım, düzenli değişen yağ ve hava filtresi, fazla agresif gaz vermeyince kullanılıyor.

2-3 dakika rölantide beklemek israf gibi geliyor bana. Zaten bazı araçlar çalıştırır çalıştırmaz hareket etmeyi öneriyor. İlk marşla birlikte yağ motorda dolaşıyor. Yağ motorda bir kez dolaştıktan sonra hareket etmemek için bir sebep kalmıyor. Motor ısınana kadar elbette yüksek devirler çevrilmemeli. Ancak araba sadece motordan oluşmuyor ve fabrikalar da tüm parçaların birlikte ısınmasını öneriyor.

Beklemek hem yağlanma için, ilk dakikalarda çok zorlamamak da yağın ısınması için. @Jira'nın dediği gibi yağ ısındıkça akışkanlığı artıyor, bu nedenle zorlamadan ya da yüksek devirlere çıkmadan önce biraz kullanmak gerekiyor. Gerçi şehir içinde, evden otobana çıkana kadar geçiyor o süre.

Şu da var, yanlış bilmiyorsam, 1.4 TSI motorlarda 122 beygir sonrasındaki motorlarda Turbo + kompressor bulunuyor, bunun motor ve turbo ömrüne katkısı nedir, bir fikrim yok.

Hocam Supercharger sadece Golf 6'da 140 HP üzeri olması lazım. Zaten 160 beygir olanlar piston kırmasıyla meşhur CC'de olduğu gibi. Sağlam motor olmazsa atmosferikte de sıkıntı yaşanır. Sağlam motor olursa sadece hacim küçük diye kol çıkarmaz, örneğin.

Oturdum köşeye bir kişinin kendini rezil etmesini izliyorum, ceza falan da vermedim bilerek. Zaten @Jira o geçmiş konuları ortaya çıkardıktan sonra konuşması bile garip... :D

Bu konuda hangi arabanın kaç bastığını, kadranı X'e kadar olan arabanın ne kadar bastığını konuşmuyoruz. Turbo mu atmosferik mi, Turbo dayanıklı mı, Turbo ne kadar yakıyor, insanımız Turboyu nasıl kullanıyor bunu konuşuyoruz.

Arkadaş sağ olsun, güzelim konu dağıldı gitti.
İşte gel de şimdi 2.el turbolu araba al :) @Jira da kaç kişi dikkat ediyor diyor, düşünsene böyle bir arkadaştan 2.el araç aldığını.:) Dk. 1 gol 1.:D

@Jira da kaç kişi dikkat ediyor diyor düşünsene böyle bir arkadaştan 2.el araç aldığını.:) Dk. 1 gol 1.:D
Yaşadığım ülkenin ortalama insan profiline uzun yıllar maruz kalınca bu konular hakkında çıkarım yapmak zor olmuyor.
Bu arada benim arabam var diye üste çıkıp övünmesi de pek hoş değildi.
Benim babam senin babanı döver diyecektim biraz daha zorlasaydı...

Yaşadığım ülkenin ortalama insan profiline uzun yıllar maruz kalınca bu konular hakkında çıkarım yapmak zor olmuyor.

Benim babam senin babanı döver diyecektim biraz daha zorlasaydı...
İşin kötü tarafı @Yararsız Üye'da GPS-kadran olayına girmiş, daha motor-kadran olayını anlatamadık onu nasıl çözecektik bilmiyorum yani?:D

@Ercan OZAN Baktım konu iyice sapmış, saptırdığı konu üzerinden bir şey söyleyeyim de boşa sapmasın dedim.

Türkiye'de bazı modellerde turbo araç almak büyük kumar, bazı markalarda da 2-3 yıllık bir göze alınacak risk olabilir. Mesela Leon gibi bir aracı 5 yaşında turbo motorlu alırsan büyük ihtimalle yakın zamanda turbosuna 10-15 bin TL arası bir para sıkışacaktır. :D

Son düzenleme:
Şu da var, yanlış bilmiyorsam, 1.4 TSI motorlarda 122 beygir sonrasındaki motorlarda Turbo + kompressor bulunuyor, bunun motor ve turbo ömrüne katkısı nedir, bir fikrim yok.
Yanlış bilmiyorsun, doğru. Turbo + kompresör birlikteliğine twin charger deniyor. Kısaca kompresör düşük devirlerde yükü alırken, turbo da yüksek devirlerde yükü üstüne aldığından VW düşük devirlerde turbonun açığını kapatmak için kompresör kullandı ancak sonradan bu motorlar çok fazla komplike olup sorun çıkardığından tek veya çoklu turbo motorlarla devam ettiler.

1.5 TSI motorlarını beğeniyorum, çoğu modelleri için yeterli bir motor.

Geri
Yukarı