1.000.000 TL bütçe ile D segment sedan önerisi

Rauxer

Hectopat
Yer
:P
D segment sedan araba bakıyoruz. C segment önermeyin ilgilenmiyoruz. Bütçemiz 1.000.000 TL, üstü olmaz. Kilometre olarak 160.000'den az olursa iyi olur. Ağır hasar kayıtsız, değişensiz, sök tak olmayan temiz bir araç istiyoruz. Lokal boyalı veya boyalı olabilir ancak trameri düşük olma kaidesiyle. Otomatik birinci önceliğimiz ancak manuel olabilir. Motor kısmında her araç için 1.6 ve 2.0 düşündürüyor. Kimisi bu segmentteki araçlar 1,5 tondan aşağı olmadığı için çekmez diyen de var, yeterli diyen de var. Vergi dilimi açısından 1.6'lar avantajlı olsa da kararsızım. Dizel benzin şehir içinde 10 -11 litreyi geçmeyecek şekilde fark etmez. LPG düşünmüyoruz ve mümkünse LPG geçmişi bulunmayan bir araba istiyoruz. 5 kapılı aile arabası. BMW'yi baştan eledik zaten. Temizini bulmak zor. Baktığımız araçlar ise:
  • Opel Insignia: 1.6 CDTI Cosmo paketleri 100.000 km altında ve 2015-17 modelleri 900.000 civarında bulunabiliyor. Diğer motor alternatiflerine de baktım. 1.6 turbolular model olarak hem daha eski, hem de Turbo borusunda kaçak tarzı bir sıkıntı yarattığını bir yazıda okumuştum. 2.0 CDTI ise otomatik şanzımanda iyi değilmiş. 1.6 CDTI araştırdığımda ise herhangi bir sıkıntı göremedim. Motor-şanzıman olarak iyi bir ikili. 1.6 düşük hacmi ve dizel olması yakıt açısından avantajlı. Tek dezavantajı motorunun sesli çalışmasıymış ancak içeriye de çok ses almıyormuş. En dolu paketi ile iyi bir seçenek gibi gözüküyor.

• Mercedes C180W204: En kafa karışıklığı yaşadığım model. 2011-12 modellerine bakıyorum. 1.6 kompressör ve CGI ile 1.8 CGI olmak üzere 3 farklı motor ve iki farklı şanzıman seçeneği var. 1.6 kompressör için LPG ile CGI'dan daha fazla uyumlu olduğu söylense de fazla yakıyor. Şehir içi 12 Lt'nin altına düşmediğini söyleyenler var. Ayrıca makyajsız kasalarda 5 ileri şanzımanlı vites kullanılıyormuş ki bu her ne kadar sorunsuz denilse de keyifsiz hantal kaldığı söyleniyor. Makyajlı kasalar ile gelen 7 ileri şanzımanla yenilenmiş 1.6 CGI hem şanzıman hem de yakıt yönüyle kompressörün önüne geçiyor ancak burada da zincir atma gibi bir durum varmış. Ayrıca bilgi sahibi olmadığım kısım ise bu modellerde Mercedes'in kendi motorunu mu yoksa Renault motorunu mu kullandığı yönünde. Birçok forumda paketlerle ilgili de kafa karışıklığı gördüm. Aslında kalbimden geçen 2014 model C180W205 kasa olsa da bütçemizin dışında kalıyor ne yazık ki.

• Ford Mondeo: Yol tutuşu, performansı, mekanik kalitesi, motor-şanzıman ikilisiyle öne çıkıyor. 2.0 benzinli otomatik vites düşünsek de kilometre olarak 250-300k aşağısında bulmak zor. Alan kolay bırakmıyor anlaşılan. 😃

• Passat: Geniş iç hacmi ve piyasası ile önde. Değer kaybetmeyen ve hızlı bir piyasası var. Ancak donanım olarak bana göre rakiplerinden boş kalıyor. DSG-6 şanzıman çok övülüyor, DSG-7 ise gömülmekten kafasını kaldıramıyor. Ayrıca motor olarak aklımda herhangi bir fikir yok. 1.6 ve 2.0 açısından hangisi seçilmeli bilmiyorum. Ayrıca yeni teknoloji yakıt tüketimini pozitif yönde etkileyen BlueMotion teknolojisi de varmış.

• Audi A4 ve Volvo S60. Bilgi sahibi olmadığım ve araştıramadığım iki model.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben olsam Mercedes veya Audi alırdım. Attığınız markaları incelediğim zaman dış tasarım ve iç tasarım olarak en iyileri yani benim hoşuma giden onlardı. İkisi arasından da alacağım arabanın doluluğuna km sine temizliğine filan bakarak karar verirdim.

Skoda SuperB tercih edebileceğin modellerden biri olabir. Gayet rahat ve kullanışlıdır. Yakıt tüketimi bakımından şehir içi de şehir dışı da en az yakan birkaç model içinde yer alırlar. DSG 7 bulundurur. Kıyaslandıkları Passat'a göre kaliteli araçtır. Bu fiyata 2017 ve altı modeller de bulabilirsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
2011 - 2012 2.0 Accord da bakabilirsiniz. 2008 modeli vardı bizde, performansı gerçekten çok güzel. Rahat da. Size dediğim, bizimkinin bir sonraki kasası daha da yakışıklı. Bizimki biraz fazla yakıyordu ama LPG'li olduğunu ve baba oğul pek rahat kullanmadığımızı hesaba katmakta fayda var.

Güzel Mondeo da bulabiliyorsunuz bu arada. 2.0 olmuyor ama 1.5 EcoBoost yine fena gitmiyor diye biliyorum. Titanium, elektrikli ve hafızalı koltuklusunu bulursanız tadından yenmez.

Geri
Yukarı