1-2 TB HDD tavsiyesi

Bütçenizi bilmiyorum fakat SMR HDD almamaya özen gösterin.

Bunlar da Seagate Barracuda serisine tekabül ediyor. Seagate alıyorsanız Barracuda Pro şaşmayın.
Ek olarak Ironwolf, Ironwolf Pro, Skyhawk (CMR olanlar) ve Exos diskleri de alınabilir. Bunlardan Skyhawk'ın bazı modelleri SMR ama onun dışında hepsi CMR kayıt kullanıyor. Taş gibi diskler. Seagate'in Barracuda HDD'leri giriş seviyesi olduğu için çoğu teknoloji yok.
Şu listeden görülebiliyor SMR ve CMR modelleri Seagate'in. Seagate Barracuda'nın 1 TB'ı hariç hepsi SMR. 1 TB versiyonu CMR ama yine de kaliteli değil ve asla alınmamalı. Üstelik hepsi 5400 RPM. 7200 RPM değiller.

Ek olarak Ironwolf, Ironwolf Pro, Skyhawk (CMR olanlar) ve Exos diskleri de alınabilir. Bunlardan Skyhawk'ın bazı modelleri SMR ama onun dışında hepsi CMR kayıt kullanıyor. Taş gibi diskler. Seagate'in Barracuda HDD'leri giriş seviyesi olduğu için çoğu teknoloji yok.
Şu listeden görülebiliyor SMR ve CMR modelleri Seagate'in. Seagate Barracuda'nın 1 TB'ı hariç hepsi SMR. 1 TB versiyonu CMR ama yine de kaliteli değil ve asla alınmamalı. Üstelik hepsi 5400 RPM. 7200 RPM değiller.
Evet. Benim bilgim var. Seagate 2TB SMR HDD almıştım 7200 RPM aldanıp fakat 5400 RPM değerleri alıyordum. Sonradan fark etmiştim. Yine de depolama için uygun fiyatlı ürün 400 TL'ye 2TB tamamiyle depolama ürünü işlev görür.

Evet. Benim bilgim var. Seagate 2TB SMR HDD almıştım 7200 RPM aldanıp fakat 5400 RPM değerleri alıyordum. Sonradan fark etmiştim. Yine de depolama için uygun fiyatlı ürün 400 TL'ye 2TB tamamiyle depolama ürünü işlev görür.
Önemli veriler için uygun değil hocam. Önemli veriler koyulmamalı SMR diske. Koyulsa bile mutlaka başka bir disk üzerinde yedeği olmalı. Oyun gibi basit veriler için ideal. Ya da çeri çöpü depolamak için kullanılabilir.

Önemli veriler için uygun değil hocam. Önemli veriler koyulmamalı SMR diske. Koyulsa bile mutlaka başka bir disk üzerinde yedeği olmalı. Oyun gibi basit veriler için ideal. Ya da çeri çöpü depolamak için kullanılabilir.
Teşekkür ederim. Peki bu ürünlerin ömürleri ne durumda oluyor? Hızlı mı gidiyor? Ben SMR üründe 3 TB yazmışım zaten çok az değer bunun farkındayım bu nedenden dolayı ömrü %100 olmakta. Her an gidebilir nitelikte mi SMR HDD'ler?

Teşekkür ederim. Peki bu ürünlerin ömürleri ne durumda oluyor? Hızlı mı gidiyor? Ben SMR üründe 3 TB yazmışım zaten çok az değer bunun farkındayım bu nedenden dolayı ömrü %100 olmakta. Her an gidebilir nitelikte mi?
Hocam ömrünü tahmin etmek zor lakin çoğu ölmek üzere olan Barracuda diske baktığımda hepsinde 10 TB ve üstünde bir veri yazılmış olduğunu görüyorum. 10 TB veriden sonra patlama ihtimalinin olduğunu söyleyebiliriz yani. SMR diskler aşırı dayanıksızdırlar. Veriler birbirinin üstüne örtüşecek şekilde yazılır SMR disklerde.
Traditional-HD-vs-SMR-HD.jpg

Bu tablodan anlayabilirsiniz hatta olayı. Sol kısım CMR diskleri gösteriyor. Sağ kısım ise SMR diskleri gösteriyor. CMR disklerde veriler olması gerektiği gibi yazılır. SMR'de ise birbirinin üstüne örtüşecek şekilde yazılıyor. Tahmin edersiniz ki hem güvenilir olmayan hem de sıkıntılı bir yazma şekli. Birbirinin üstüne örtüşecek şekilde yazılınca veriler bir noktadan sonra diske zarar vermeye başlıyor. Bu da sanırım 10 TB gibi bir veri ediyor. Kısacası SMR deniz kumuyla yapılmış bir binaysa, CMR C30 beton ile yapılmış bir binadır. SMR bir disk her an patlayabilir. Çünkü güvensiz bir kayıt yöntemi kullanıyor. Barracuda disklerde zaten 10 TB veriden sonra patladığına göre SMR'nin ne kadar leş ötesi olduğunu anlamışsınızdır.

Ayrıca bazı SMR ile ilgili haberlerde koyayım;

Hocam ömrünü tahmin etmek zor lakin çoğu ölmek üzere olan Barracuda diske baktığımda hepsinde 10 TB ve üstünde bir veri yazılmış olduğunu görüyorum. 10 TB veriden sonra patlama ihtimalinin olduğunu söyleyebiliriz yani. SMR diskler aşırı dayanıksızdırlar. Veriler birbirinin üstüne örtüşecek şekilde yazılır SMR disklerde.
Eki Görüntüle 943617
Bu tablodan anlayabilirsiniz hatta olayı. Sol kısım CMR diskleri gösteriyor. Sağ kısım ise SMR diskleri gösteriyor. CMR disklerde veriler olması gerektiği gibi yazılır. SMR'de ise birbirinin üstüne örtüşecek şekilde yazılıyor. Tahmin edersiniz ki hem güvenilir olmayan hem de sıkıntılı bir yazma şekli. Birbirinin üstüne örtüşecek şekilde yazılınca veriler bir noktadan sonra diske zarar vermeye başlıyor. Bu da sanırım 10 TB gibi bir veri ediyor. Kısacası SMR deniz kumuyla yapılmış bir binaysa, CMR C30 beton ile yapılmış bir binadır. SMR bir disk her an patlayabilir. Çünkü güvensiz bir kayıt yöntemi kullanıyor. Barracuda disklerde zaten 10 TB veriden sonra patladığına göre SMR'nin ne kadar leş ötesi olduğunu anlamışsınızdır.

Ayrıca bazı SMR ile ilgili haberlerde koyayım;
Bu kadarını bilmiyordum hocam. Bana ışık tuttunuz. Artık birisi SMR HDD alacakken kesin bilgiler sunabileceğim.
Teşekkürlerimi sunarım.

Arkadaşlar merhaba...
Mevcut işletim sistemimin yüklü bulunduğu 500 GB Samsung EVO M.2 SSD var. Ekstra olarak depolama için 1 veya 2 TB HDD tavsiyesi istiyorum. Oyunları da buraya yüklemeyi düşünüyorum. FPS oyunlarında SSD'ye yüklemek ile yeni alacağım HDD'ye yüklemek arasında fark olur mu bilmiyorum ama. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Sessiz bir HDD'dir memnun kalırsın. Onun dışında Toshiba da öneririm o da iyidir

Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Belirttiğiniz üzere cmr olmasına dikkat edeceğim @PossibleTurco hocam ayrıca bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ediyorum :) Toshiba'nın 2 TB'lik diski daha mantıklı geldi.
Bu ürün güzel fiyatlı alacağım.

Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Belirttiğiniz üzere CMR olmasına dikkat edeceğim @PossibleTurco hocam ayrıca bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ediyorum :) Toshiba'nın 2 TB'lik diski daha mantıklı geldi.
Bu ürün güzel fiyatlı alacağım.
Alın geçin hocam. Senelerce üzmeyecek CMR bir HDD kendisi. P300'ün sadece 3 TB ve 4 TB versiyonları alınmaz. Çünkü SMR kayıt kullanıyor onlar. Onun dışında ki kapasiteleri alınabilir. Sadece biraz sesli çalıştığı söylentileri var ama şirkette ki P300'de ben bir ses sorunu göremedim açıkçası. Hayırlı olsun.

Geri
Yukarı