1.450v, Ryzen 3500X'e zarar verir mi?

Degratadion ve elektromigasyon her zaman mevcut, overclock yapmak zaten baştan garanti dışı bırakır BIOS da bununla ilgili size uyarı gösterir zaten, sorunuza gelecek olur isek işlemci uzun vadede kolay kolay bozulmaz ama yapacağınız işlemler zaman içinde çabuk deforme olmasına sebeb verir yani kararlı çalışmaz zamanla mavi ekran hatası verir voltaj artık stabil olmaz ve restart eder arada kaldığı yüke ve ısıya göre bu durum artar, süre veremem ama yüksek voltaj yüzünden artık belirlenen frekansta kararlı olmaz ve mecburen frekansını kısarsınız ama voltaj aynı kalmak zorunda olabilir ne zaman olur bilemem. 1,45 volt eski gen1 ve gen2 zen mimarisi için sorun değil ama TSMC 1,35 voltu sınır görüyor 0,05 volt üzerine çıkmak yada 0,10 volt daha vermek çokta sorun olmaz bence ısıyı belirli bir seviyede tutmak şartı ile tabi yapılabilir.

Hocam 1.275v verin. Ben 3600'ü 4.4 GHz 1.275 voltaj sabitliyordum bir de öyle deneyin.
4.1ghz 1.300v'de bile stabil çalışmadı :S
Anakartınıza çok güvenmiyorsanız 1.45 başınıza bela açabilir. Tavsiye etmiyorum.
Anakartıma güvenmiyorum çünkü Gigabyte B450M H2 V2 =)
Soğutmanız iyiyse bir sorun olmaz ama anakartınız nedir?
Anakartım Gigabyte b450m h2 v2
Çok fazla. 4.1 GHz'yi kaç V ile stabil tutturabiliyorsun? Eğer gözle görülür bir V düşüşü oluyorsa 0.1 GHz için V kısmaya değer.
4.1 1.350v verince stabil 1.300 verincede çalışıyor da yük altında mavi ekran veriyor
Soğutmana ve Anakartına güveniyorsan verebilirsin ama 1.45V u geçme.
Soğutucuya güveniyorum ancak anakarta güvenmiyorum. Anakartım Gigabyte b450m h2 v2 .
Degratadion ve elektromigasyon her zaman mevcut, overclock yapmak zaten baştan garanti dışı bırakır BIOS da bununla ilgili size uyarı gösterir zaten, sorunuza gelecek olur isek işlemci uzun vadede kolay kolay bozulmaz ama yapacağınız işlemler zaman içinde çabuk deforme olmasına sebeb verir yani kararlı çalışmaz zamanla mavi ekran hatası verir voltaj artık stabil olmaz ve restart eder arada kaldığı yüke ve ısıya göre bu durum artar, süre veremem ama yüksek voltaj yüzünden artık belirlenen frekansta kararlı olmaz ve mecburen frekansını kısarsınız ama voltaj aynı kalmak zorunda olabilir ne zaman olur bilemem. 1,45 volt eski gen1 ve gen2 zen mimarisi için sorun değil ama TSMC 1,35 voltu sınır görüyor 0,05 volt üzerine çıkmak yada 0,10 volt daha vermek çokta sorun olmaz bence ısıyı belirli bir seviyede tutmak şartı ile tabi yapılabilir.
Değerli açıklamanız için teşekkürler. 4.1 ghz 1.350v stabil çalışıyor. En iyisi böyle kalsın 4.2 zorlamaya gerek yok zaten turbo frekansı 4.1

Son düzenleme:
Bence 4.1 GHz 1.35V daha iyi. 0.1 GHz farkını hissetmezsin ama 1.45 ile 1.35 farkı çok var.
Belki inanmayacaksını ama 4.1de kasarken 4.2 yapınca akıcılığı farkettim=) O yüzden sizlere sormak istedim bir sorun olur mu diye. Neyse 4.1de kullanmak sizin dediğiniz gibi daha iyi olacaktır.

AİDA64 ile yük altında değerlere bak VRM sıcaklığı 45 derecedir tahminimce bende de B550m s2h var R3 3100 4,6 GHZ kullanıyordum bir ara soğutucu alıncaya dek tekrar 4,325 GHZ yaptım.

4.525.png

En son çoklu çekirdek performansı denemek için test yaptığımda 4,525 GHZ 4,6 GHZ için yapamadım tabi ama tekli çekirdek performansı çok çok iyiydi neredeyse i5 10400f'i yakalamama ramak kaldı çoklu çekirdekte.

4.525 epyc.png

cpu 4.575.png

4,6 GHZ ile ikinci sıraya çıktım. 😅

AİDA64 ile yük altında değerlere bak VRM sıcaklığı 45 derecedir tahminimce bende de B550m s2h var R3 3100 4,6 GHZ kullanıyordum bir ara soğutucu alıncaya dek tekrar 4,325 GHZ yaptım.

Eki Görüntüle 922145

En son çoklu çekirdek performansı denemek için test yaptığımda 4,525 GHZ 4,6 GHZ için yapamadım tabi ama tekli çekirdek performansı çok çok iyiydi neredeyse i5 10400f'i yakalamama ramak kaldı çoklu çekirdekte.

Eki Görüntüle 922153

Eki Görüntüle 922149

4,6 GHZ ile ikinci sıraya çıktım. 😅
Belkide ben bios voltaj ayarlarını yanlış yapıyorumdur. Core Temp programında VID:1100 yazıyor ama biosa girince 1.350 yazıyor. Bilmiyorum ilk denememdi zaten oc soğutucu aldığım için. Eğer zaman ayırırsanız size biosdaki voltaj menüsünün resmini gösterebilirim.

Belkide ben bios voltaj ayarlarını yanlış yapıyorumdur. Core Temp programında VID:1100 yazıyor ama biosa girince 1.350 yazıyor. Bilmiyorum ilk denememdi zaten oc soğutucu aldığım için. Eğer zaman ayırırsanız size biosdaki voltaj menüsünün resmini gösterebilirim.
VID başka şey attığım ilk fotoğrafta CPU çekirdek yazan kısım senin kullandığın voltaj ek olarak BIOS'dan CPU Load Calibration'u low yaparsan daha iyi olur.

Gigabyte biosda hangi menüde CPU load calibration ve ne işe yarıyor ?
750px-cpu_load_voltage_and_droop_and_llc.svg (1).png

Voltaj patlaması yaratıyor işlemcinin daha kararlı ve drop yememesi için kendisi ekstra yükseltiyor bu bazen sorun da yaratabiliyor, normalde otomatiktir ama ben low da kullanıyorum beslemeler az ısınıyor ve işlemci sıcaklığı da düşüyor, bu değeri ne kadar minimum seviyede tutar isen o kadar iyidir yani en azından benim için öyle senin durumunda işe yarar kanaatindeyim, o işlemci için overclock pek yapılmayacağı düşünüyorum ama kullanabilirsin overclock ile de. LLC'den farklı bir profil de deneyebilirsin ama bunu baştan yap yani daha aşağı da bir hızda ve voltaj da yap sonra yükselt.

images - 2021-03-14T193545.178.jpeg

Geri
Yukarı