1.5 aylık hazır sistem iade edilebilir mi?

celal1in

Hectopat
Herkese merhaba,

QP bilişim'den 6 Mayıs'ta hazır sistem siparişi geçmiştim. 18 Mayıs gibi teslim aldım. Ancak işlemci aşırı ısınıyor ve bilgisayar restart ediyor diye ertesi gün tekrardan göndermiştim. Düzelttik dediler ürün geldi 1-2 hafta içerisinde. 2-3 gün önceye kadar sorun yoktur herhalde diye düşünüyordum kapanma durumu yoktu sadece ısınma problemi vardı biraz. Ancak 2-3 gündür gene aşırı ısınıyor ve kendini restart ediyor. Aynı sorunu 2. kez yaşıyorum. Ürünü iade edebilir miyim? Çünkü artık inanın bir fobi oluştu ve bilgisayarı zaten adam akıllı kullanamadım tekrar aynı sorunu yaşayacağım diye korkuyorum.

Bu konunun detaylı hali ile alakalı açtığım bir konum mevcut. Onun da linkini aşağıya bırakıyorum.

İyi forumlar, sağlıklı günler.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS üzerinden PBO (Performance Boost Overdrive) veya CPB (Core Performance Boost) ayarlarından birini kapatırsanız MUHTEMELEN sorununuz çözülecek. Hangisi olduğundan şu anda emin değilim.
Edit: Sanırım CPB.

İncehesap'ta aynı şeyi söylüyor. Bileşenleri bizim adımıza topluyorlarmış ondan iade olmazmışmış.
Sizi yiyorlar hocam. Kanun var hukuk var. Yok öyle kafasına göre.

Arkadaşlar hazır sistem falan fark etmeden internet üzerinden satın alınan herşey iade edilebilir. Ancak satın aldıktan 14 gün içinde iade edebilirsiniz.
14 günlük süre 100 güne çıkartıldı.

Soğutucu tam olarak düzgünce oturmuş mu işlemcinin üzerine? Termal macunun ne az ne de çok fazla olmaması lazım. Tamam 3600 normalden çok ısınan bir işlemci ama stok soğutucuyla restart atması da çok ekstrem bir olay. Yani güzelce kontrol edin soğutucuyu. Mümkünse başka bir soğutucu ile deneyin bakalım bu şekilde de kapanıyorsa sorun soğutucudan kaynaklı olmayabilir tamamen işlemcide olabilir sorun.

Sistemde bir sorun veya satıcının bir hatası yok, 3600 ısınan bir işlemci ve stok soğutucu yetmiyor. F/P bir soğutucu alırsanız sorununuz çözülecektir. Kasanınız hava akışı da önemli ona da dikkat edin. Soğutucu alana kadar CPB kapatırsanız muhtemelen ısınma çözülür ama performans kaybı yaşarsınız. Bunlar haricinde UV ve yapabilir veya soğutucu alana kadar tamperli camı çıkarmayı deneyebilirsiniz.

Selamlar herkese. Değerli yorumlarınız için teşekkürler. Core perfomance boost kapatma, yandaki camı çıkarma, voltaj düşürme, format atma gibi işlemleri denedim. R5 3600'ün çok ısınan bir işlemci olduğunu kabul etsek bile boşta iken 70 derecelere çıkmaması gerekiyor diye düşünüyorum. Ayrıca oyun oynarken restart etmesi bana normal gelmiyor (klimalı odada temperli cam takılı değil iken). Elimde şu an için termal macun yok. Yarın macun alabilirsem fanı çıkarıp takarak ve macun yenileyerek tekrar deneyeceğim.

Bu arada şöyle bir problem daha var, bilgisayarda hiç bir şey açık değilken veya yük altındayken, işlemci 55 dereceden bir anda 65-70 e çıkıyor. Yük altındayken 80 den 90'a fırlıyor. 1-2 saniye sonra tekrar düşüyor. Bu sık yaşandığından dolayı fanların o sürekli hızlanıp yavaşlaması beni çıldırtmak üzere :) Bu konu hakkında da fikri olan var mıdır? Sizlerde böyle bir olay yaşanıyor mu?

İyi forumlar.

Selamlar herkese. Değerli yorumlarınız için teşekkürler. Core perfomance boost kapatma, yandaki camı çıkarma, voltaj düşürme, format atma gibi işlemleri denedim. R5 3600'ün çok ısınan bir işlemci olduğunu kabul etsek bile boşta iken 70 derecelere çıkmaması gerekiyor diye düşünüyorum. Ayrıca oyun oynarken restart etmesi bana normal gelmiyor (klimalı odada temperli cam takılı değil iken). Elimde şu an için termal macun yok. Yarın macun alabilirsem fanı çıkarıp takarak ve macun yenileyerek tekrar deneyeceğim.

Bu arada şöyle bir problem daha var, bilgisayarda hiç bir şey açık değilken veya yük altındayken, işlemci 55 dereceden bir anda 65-70 e çıkıyor. Yük altındayken 80 den 90'a fırlıyor. 1-2 saniye sonra tekrar düşüyor. Bu sık yaşandığından dolayı fanların o sürekli hızlanıp yavaşlaması beni çıldırtmak üzere :) Bu konu hakkında da fikri olan var mıdır? Sizlerde böyle bir olay yaşanıyor mu?

İyi forumlar.
Core boost performance açık olduğu için ani sıçramalar yaşanıyor.

Geri
Yukarı