1.5 DCI Kangoo yakıt tüketimi fazla

Coderman128

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Bu aralar aktif kullanıyorum yakıt parametresi kısa sürede 5'den ikiye indi arabada yük yok bazen ihtiyaçtan bazen zevkine kullanıyorum yakıt tüketimini nasıl dengelerim? Pederden fena azar yiyeceğim bundan galiba.

Dizel arabada kısa mesafe soğuk motor ile kullanım yapmak şehir içinde yakıt ekonomisi sağlamamakta pek fazla. Kullanım senaryonuzu anlatmanız gerekli ki normal mi anormal mi söyleyelim.

Akıcı İstanbul trafiğinde Euro 5 motor Clio 3 ile 3.5-4 litre yaktırdığım da oluyor, sıkışık dur kalk E5, sahil trafiğinde 6.5'da.

Yüksek Yakıt Tüketiminin Sebepleri
  • - Lastiklerin havasının az olması
  • - Bujilerin yıpranmış olması
  • - Hava filtresinin kirlenmesi ve bakımının yapılmaması
  • - Motor yağı değişim kilometresinin aksatılması
  • - Debriyaj sisteminde arıza oluşması
  • - Fren ayarlarının yanlış yapılması
  • - Rot ayarının kontrol edilmemiş olması
Bunlar yakıt arttıran sebepler tabi illa bunlardan olmak zorunda değil bakımını yapıp sakin kullanılırsa yazık az olur.

Dizel arabada kısa mesafe soğuk motor ile kullanım yapmak şehir içinde yakıt ekonomisi sağlamamakta pek fazla. Kullanım senaryonuzu anlatmanız gerekli ki normal mi anormal mi söyleyelim.

Akıcı İstanbul trafiğinde Euro 5 motor Clio 3 ile 3.5-4 litre yaktırdığım da oluyor, sıkışık dur kalk E5, sahil trafiğinde 6.5'da.
Uzun yolda yüksek devir kısa yolda düşük devir kullanıyorum ve genelde dur kalklarda debriyaj tokatlıyorum. Yaptığım ortalama hız 70 km.

Yeni konular

Geri
Yukarı