1.6 Multijet motor nasıldır?

@Silinen üye Dediğiniz şeyler zaten önerilen az yaktırma yöntemleri. Daha ötesi varsa da ben bilmiyorum. Hatta benim 1.6 benzinli aracım ve 2.0 dizel aracım da 8-9 litre yakıyor şu anda yaklaşık olarak. Ekonomi hedefim ve yarınım olmayan biri gibi kırbacı vuran biriyim ben. Ben ekonomi konusunda yanlış kişiyim. Benzinlide 7 litreleri yakaladığım oldu trafikte bile ama çekilecek çile değil. Keyif almaya bakıyorum artık. Fiyatlar arşa çıkmış artık bir kere.

Multijet, FCA grubundaki ve dünyadaki en iyi motorlardan birisidir. Çoğu markada (adı farklı da olsa, Opel'in CDTI motoru gibi) Multijet kullanılıyor.
1.6 105HP olanı da, 120HP olanı da, yeni çıkan 130HP olanı da 1.6 turbo dizel olarak en performanslı motor. Çoğu arabayı tam anlamıyla "tokatlıyor".
Dezavantajları, yakıtı biraz fazla ve sesli çalışıyor.

Konforsuz Connect'ten neye geçerseniz geçin daha iyi olacaktır istisnasız.

Bu arada, 1.3 Doblo kullanıcısı olarak şunu söyleyebilirim ki 110HP olsa da rampalarda 1.3 ile başbaşa kalıyor, defalarca denedim ve şahit oldum :)
Daha konforlu olması ve terim sesi olmaması da Doblo için avantaj.

Multijet, FCA grubundaki ve dünyadaki en iyi motorlardan birisidir. Çoğu markada (adı farklı da olsa, Opel'in CDTI motoru gibi) Multijet kullanılıyor.
1.6 105HP olanı da, 120HP olanı da, yeni çıkan 130HP olanı da 1.6 Turbo dizel olarak en performanslı motor. Çoğu arabayı tam anlamıyla "tokatlıyor".

Bu arada, 1.3 Doblo kullanıcısı olarak şunu söyleyebilirim ki 110HP olsa da rampalarda 1.3 ile başbaşa kalıyor, defalarca denedim ve şahit oldum :)

Rampaları Connect'in daha iyi çıktığını düşünüyorum. 1.3'e nazaran tabii ki.

Rampaları Connect'in daha iyi çıktığını düşünüyorum. 1.3'e nazaran tabii ki.
Çıkmıyor :)
Aynı hızda, aynı hizada giriyoruz rampaya, ikimiz de kafa kafaya çıkıyoruz.
130'dan sonra tıkandığı bir gerçek Connect'in.
İyi bakılmış, üzülmemiş bir 1.3 dik rampalarda 110'dan aşağı düşmüyor.
Ankara'ya yolun düşerse seninle de denemek isterim.

Çıkmıyor :)
Aynı hızda, aynı hizada giriyoruz rampaya, ikimiz de kafa kafaya çıkıyoruz.
130'dan sonra tıkandığı bir gerçek Connect'in.
İyi bakılmış, üzülmemiş bir 1.3 dik rampalarda 110'dan aşağı düşmüyor.
Ankara'ya yolun düşerse seninle de denemek isterim.
Bizim yan komşuda var 1.3 Doblo. Kendisi benden 2 yaş büyüktür ve benden çok daha iyi kullanır ancak defalarca kez yarışmamıza rağmen bir kez olsun geçemedi beni. 130'dan sonra tıkanıyor demişsiniz ancak Connect'in 3. viteste uzadığı da bir gerçektir. Ki ben 110'luk Connect ile İzmir otobanında 190 görmüşlüğüm var.
1.6 105HP olanı da, 120HP olanı da, yeni çıkan 130HP olanı da 1.6 Turbo dizel olarak en performanslı motor. Çoğu arabayı tam anlamıyla "tokatlıyor".

Geçen haftalarda 1.3 Doblo ile hafif yokuşlu bir köye 700 kilo civarı mermer taşımıştık. Arabada 3 işçi, bir ben, bir de aracın sahibi arkadaşım vardı. Hafif bir yokuş olmasına rağmen aracın zorlandığı bariz belli oluyordu.

Bizim yan komşuda var 1.3 Doblo. Kendisi benden 2 yaş büyüktür ve benden çok daha iyi kullanır ancak defalarca kez yarışmamıza rağmen bir kez olsun geçemedi beni. 130'dan sonra tıkanıyor demişsiniz ancak Connect'in 3. viteste uzadığı da bir gerçektir. Ki ben 110'luk Connect ile İzmir otobanında 190 görmüşlüğüm var.

Geçen haftalarda 1.3 Doblo ile hafif yokuşlu bir köye 700 kilo civarı mermer taşımıştık. Arabada 3 işçi, bir ben, bir de aracın sahibi arkadaşım vardı. Hafif bir yokuş olmasına rağmen aracın zorlandığı bariz belli oluyordu.
1.3 Doblo da 190 görüyor.
Ben rampalarla ilgli konuştum. "Yarış" ile ilgili değil.

Kendin diyorsun 700 kilo diye. İçindeki insanların kilosunu da sayarsan yaklaşık 1 ton. Hafif mi 1 ton? Değil. 1.5 ton taşımışlığım var 1.3 Doblo ile. Her gün 1 ton üstü yük taşıyanlar da var. Zorlanıyor mu dersen, evet. Çekmemezlik yapıyor mu, hayır.

Euro 4 ve üstü 90/95 HP 1.3'ler adına konuşuyorum bu arada. 75 beygirlikler değil.

110 luk connectte 280nm tork var. O yüzden 1.6 multijetin connecti yemesi için parmak ucundan daha fazlasına ihtiyacı var.
250 tork var. 280 dahi olsa 40 tork ciddi fark yaratıyor ki 70 tork fark var.
Bende acaba yanlış mı biliyorum dedim. Araba dizel ve dizellerde atmosferik yok diye biliyorum.
Atmosferik dizel çok araç var. 1.9 multijetlerde bu örnekler mevcut mesela.
@samc34 Nasıl fark etmez? Ben sizin kadar dediğim dedik birini görmedim daha. Her konuda aynı tavrınız var. :) Turbolu araca atmosferik derseniz ve biri düzeltirse bunu kabul eder geçersiniz. Hiçbir şekilde iddia etmediğim yerlere ve anlamsız noktalara çekiyorsunuz muhabbeti. Bitti gitti işte ne uzatıyorsunuz bu kadar.
Hocam türkçe mi anlamıyorsunuz. Diyorum ki turbo dizel dahi olsa dediğimi değiştirmeyeceği için halen dediklerim geçerli olacağı için farketmez. Yoksa dümdüz konudan bağımsız turbo dizel ile atmosferik dizel arasında tabii ki ciddi bir fark vardır.
Hocam konuyla biraz alakasız ancak bu Connect'lere nasıl daha az yaktırabiliriz? Yokuş aşağı ayağımı gazdan çekiyorum. 100'le giderken bile 5. vitese atıyorum, ( Düşük devirin zararlı olduğunu biliyorum yeri geldiğinde yüksek devirleri de zorluyorum.) Fazla fren kullanmamaya çalışıyorum ancak gene de 8 litre altını yaktıramıyorum araca. Bakımları falan deseniz günü gününe yapılıyor. Lastiklerin basınçları falan da iyi ancak her hafta yarım depo motorin gidiyor. Eskiden bu kadar kafaya takmazdım ancak şu sıralar cidden cebime ağır gelmeye başladı.
Düşük devir zararlı kısmı kullanıma bağlı değişkenlik gösterir. Dizel araçlarda yokuş sollama vb. olmadığı sürece ideal vites yükseltim aralığım benim 2.150 devir civarıdır. Hafif aşağı doğru gidiyorsam 1.800 de dahi yükseltilebilir. 2.250 deviri geçmemeye özen gösterin. Motor tüm torkunu zaten almış oluyor. 2.700 - 3.000 devirlerde vites yükseltiyorsanız fazla yakması normaldir.

Son düzenleme:

Hocam türkçe mi anlamıyorsunuz. Diyorum ki turbo dizel dahi olsa dediğimi değiştirmeyeceği için halen dediklerim geçerli olacağı için farketmez. Yoksa dümdüz konudan bağımsız turbo dizel ile atmosferik dizel arasında tabii ki ciddi bir fark vardır.

Düşük devir zararlı kısmı kullanıma bağlı değişkenlik gösterir. Dizel araçlarda yokuş sollama vb. olmadığı sürece ideal vites yükseltim aralığım benim 2.150 devir civarıdır. Hafif aşağı doğru gidiyorsam 1.800 de dahi yükseltilebilir. 2.250 deviri geçmemeye özen gösterin. Motor tüm torkunu zaten almış oluyor. 2.700 - 3.000 devirlerde vites yükseltiyorsanız fazla yakması normaldir.
Connect 110hp 280nm tork üretiyor. Emisyon olarak da önü daha açıktır.

1.6 multijet 120HP Fiat 500X araca binmiştim. Gayet güzel ve performanslı bir motor. 1.3 multijet ile alakası yok motorun. Sorun olarak dpf ve egr sorunu var. O da bütün dizel araçlarda var zaten. Sizde yakından biliyorsunuzdur.

Hocam Türkçe mi anlamıyorsunuz. Diyorum ki Turbo dizel dahi olsa dediğimi değiştirmeyeceği için halen dediklerim geçerli olacağı için fark etmez. Yoksa dümdüz konudan bağımsız Turbo dizel ile atmosferik dizel arasında tabii ki ciddi bir fark vardır.

280 tork var hocam. Baktıklarınız 90'lık ya da eski modelleri olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı