1.6 TDI vs 1.6 Atmosferik motor

Öncelikle yorumlar yine oluk oluk bilgisizlik akıyor. 300 kere yarışılsa 1.6 atmosferiğin tek sefer geçtiği bir yarış izleyemezsin. Torktan kazandı diyen var :D Hayır kardeşim torktan kazanmadı alt devir gücünden kazandı.

Ortalama 2.800 devirlerde tüm gücünü alan bir audi ile
Ortalama 5.500 devirlerde tüm gücünü alan bir toyotayı yarıştırırsan dehşet tork ve HP farkı yok ise alt devirde tam gücüne ulaşan araç alır.
Audi sahibi olsam o yarışta yakacağım 30tl lik yakıta üzülürdüm

Öncelikle yorumlar yine oluk oluk bilgisizlik akıyor. 300 kere yarışılsa 1.6 atmosferiğin tek sefer geçtiği bir yarış izleyemezsin. Torktan kazandı diyen var :D Hayır kardeşim torktan kazanmadı alt devir gücünden kazandı.

Ortalama 2.800 devirlerde tüm gücünü alan bir Audi ile
Ortalama 5.500 devirlerde tüm gücünü alan bir Toyota'yı yarıştırırsan dehşet tork ve HP farkı yok ise alt devirde tam gücüne ulaşan araç alır.
Audi sahibi olsam o yarışta yakacağım 30TL'lik yakıta üzülürdüm

En çok bilen beyimiz sizi burada da görmezsem olmazdı. Araç torktan kazanmadı demişsin. Daha sonra da alt devir gücünden kazandı demişsin. Kendinle çelişmişsin. :) Dizel arabalar alt devirlerde maksimum torkunu verebildiği için daha iyi kalkış sağlarlar ancak sonrasında fazla devir çeviremedikleri için dengi bir benzinli araç arayı açar. Çok da bilmiyormuşsun demek ki. Senin teriminle cahil cühalesin sanırım. :D

Ortalama 2.800 devirlerde tüm gücünü alan bir Audi ile
Ortalama 5.500 devirlerde tüm gücünü alan bir Toyota'yı yarıştırırsan dehşet tork ve HP farkı yok ise alt devirde tam gücüne ulaşan araç alır.
Audi sahibi olsam o yarışta yakacağım 30TL'lik yakıta üzülürdüm

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

2.50'den sonrasını izleyebilirsin. :D

En çok bilen beyimiz sizi burada da görmezsem olmazdı. Araç torktan kazanmadı demişsin. Daha sonra da alt devir gücünden kazandı demişsin. Kendinle çelişmişsin. :) dizel arabalar alt devirlerde maksimum torkunu verebildiği için daha iyi kalkış sağlarlar ancak sonrasında fazla devir çeviremedikleri için dengi bir benzinli araç arayı açar. Çok da bilmiyormuşsun demek ki. Senin teriminle cahil cühalesin sanırım. :D

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

2.50'den sonrasını izleyebilirsin. :D

Tamamen haklısınız ama bu arada o dizel Passat yazılımlı çıktı. Soft yazılım varmış.

Audi sahibi olsam o yarışta yakacağım 30TL'lik yakıta üzülürdüm.

Sebebini de söyler misiniz? Audi bu araçtan daha ucuz bilginiz olsun.

Tamamen haklısınız ama bu arada o dizel Passat yazılımlı çıktı. Soft yazılım varmış.

Evet o araba sonradan yazılımlı çıkmıştı. Zaten normale göre felaket yürüyor araç.

En çok bilen beyimiz sizi burada da görmezsem olmazdı. Araç torktan kazanmadı demişsin. Daha sonra da alt devir gücünden kazandı demişsin. Kendinle çelişmişsin. :) Dizel arabalar alt devirlerde maksimum torkunu verebildiği için daha iyi kalkış sağlarlar ancak sonrasında fazla devir çeviremedikleri için dengi bir benzinli araç arayı açar. Çok da bilmiyormuşsun demek ki. Senin teriminle cahil cühalesin sanırım. :D
Daha yazılanı okuyamıyorsun. Kendi söylediğinden bile asıl söylemek istediğin anlam çıkmıyor zaten.

Torktan kazandı demek
x araç 200 beygir 300 torktur.
y araç 210 beygir 350 torktur. 10 hp çok fark yaratmaz 50tork fark yaratmıştır demek.
Arabanın gücünü alt devirde verebilmesi ile torktan kazanmasının alakası nedir? Torku düşük olan dizelde tüm gücünü alt devirde verebiliyor?

Sadece torku yüksek olan dizeller tüm gücünü alt devirde verebiliyor olsa yazdıkların tamamen seni haklı çıkarırdı ve araç torktan kazandı diyebilirdik. Ancak torku düşük bir dizelde tüm gücünü alt devirlerde verebildiği için araç torktan kazanmamış :) Gayet basit anlattım da anlar mısın bilemem :)

Demek istediğim sonucu bariz belli. Dip gaz vs. yaparken araç normalden çok daha fazla yakıt harcayacak. Ortalama 20-30 tllik yakıt yakmıştır o denemede. Onu vermezdim yarışmazdım sonucu belliydi demek istiyorum.

Demek istediğim sonucu bariz belli. Dip gaz vs. yaparken araç normalden çok daha fazla yakıt harcayacak. Ortalama 20-30 tllik yakıt yakmıştır o denemede. Onu vermezdim yarışmazdım sonucu belliydi demek istiyorum.
Bu kadar cimrilik gereksiz ha haberiniz olsun o zevke 500TL yine gitsin sonuç belli diyorsun tamponundan ayrılmadım adamın uçurum bir fark olmadı arada CVT yüzünden kaybettim diyebilirim.

Daha yazılanı okuyamıyorsun. Kendi söylediğinden bile asıl söylemek istediğin anlam çıkmıyor zaten.

Torktan kazandı demek
X araç 200 beygir 300 torktur.
Y araç 210 beygir 350 torktur. 10 HP çok fark yaratmaz 50tork fark yaratmıştır demek.
Arabanın gücünü alt devirde verebilmesi ile torktan kazanmasının alakası nedir? Torku düşük olan dizelde tüm gücünü alt devirde verebiliyor?

Sadece torku yüksek olan dizeller tüm gücünü alt devirde verebiliyor olsa yazdıkların tamamen seni haklı çıkarırdı ve araç torktan kazandı diyebilirdik. Ancak torku düşük bir dizelde tüm gücünü alt devirlerde verebildiği için araç torktan kazanmamış :) Gayet basit anlattım da anlar mısın bilemem :)

Demek istediğim sonucu bariz belli. Dip gaz vs. yaparken araç normalden çok daha fazla yakıt harcayacak. Ortalama 20-30 TL'lik yakıt yakmıştır o denemede. Onu vermezdim yarışmazdım sonucu belliydi demek istiyorum.

1677082993546.png

1677083004294.png

Üstteki Corolla'nın torku. Alttaki de A3'ün torku. Bence arada hatırı sayılır bir tork farkı var. Bu yüzden araç torkdan kazanmış diyebiliriz. Çünkü beygir olarak Corolla, 1.6 TDI Audi'den daha fazla.

Torktan kazandı demek
X araç 200 beygir 300 torktur.
Y araç 210 beygir 350 torktur. 10 HP çok fark yaratmaz 50tork fark yaratmıştır demek.

Demek istediğim sonucu bariz belli. Dip gaz vs. yaparken araç normalden çok daha fazla yakıt harcayacak. Ortalama 20-30 TL'lik yakıt yakmıştır o denemede. Onu vermezdim yarışmazdım sonucu belliydi demek istiyorum.

İkisinin de Torku aynı olmuş olsaydı Audi gene de daha seri kalkardı. Çünkü Audi alt devirlerde torkun tamamını verebiliyor.

Bu videoda 1.5 TSI Passat ile 1.6 TDI Passat yarışıyor. Dizel Passat 250 torka sahip. 1.5 TSI Passat da 250 torka sahip. Buna rağmen dizel model daha seri kalkmış. Bu da dizelin alt devirlerde daha fazla tork vermesinden kaynaklı.

Geri
Yukarı