1.7 Opel Corsa 260 beygire yükseltilebilir mi?

yigidyum

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
1
Arkadaşlar selam. Bu meşhur "duman kasa" Corsa'ya sahip olan bir arkadaşım sadece yazılım, turbo ve hava filtresiyle 250-260 beygirlere çıktığını iddia ediyor.

Benim iddiam ise bu aracın motor ve şanzımanının stok haliyle bu beygiri üretemeyeceği yönünde. Bilgisi olan arkadaşlar beni bir aydınlatabilir mi böyle bir şey mümkün mü diye?

Evet. Var böyle modifiye hastaları. Kapıların içindeki döşemeleri, tesisatları, ağırlık yapacak her türlü şeyi söküyorlar. Bir de motorda turbo, hava filtresi, yazılım ve büyük bir intercooler ile gerçekten de 200+ beygirleri görüyor makine.

Arkadaşın komşusu: Login • Instagram

Evet. Var böyle modifiye hastaları. Kapıların içindeki döşemeleri, tesisatları, ağırlık yapacak her türlü şeyi söküyorlar. Bir de motorda turbo, hava filtresi, yazılım ve büyük bir intercooler ile gerçekten de 200+ beygirleri görüyor makine.

Arkadaşın komşusu: Login • Instagram
Bu arkadaşımda ağırlık sökme falan da yok bu arada.

Benim anlamadığım şey şu, bu arabaların şanzımanı zaten ufak. Maksimum hızları 220 falan oluyor genelde. Bir de 4 piston araba, o kadar yüklenmeye piston kırmaz mı?

Kara duman atma sebebi de zaten çiğ mazot atması değil mi yakamadığından? Benim mantığıma göre 200 küsür beygir üretse de maksimum beygir gücünde 30 saniye sonra dağılması lazım motorun.

Şanzıman değişti bu araçta. O yüzden motorun dağılması falan söz konusu değil. Adam sürüyor pis pis dumanı ata ata.
O zaman belki doğrudur. Ama 250 hala zor gibi he?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Isuzu motorlu oluyor bunlar blokları sağlamdır 260 beygir olmasa da 210 beygir tekere veren sanayiden tanıdığım var ne F30'ları tokatları o araçla 🤣
Evet onu ben de duydum ama torku yüksek olduğundandır diye düşünüyordum. Kalkışta tokatlar.

Doğru da olabilir ama bana nedense hala ütopik gibi geliyor. Direkt olarak motordan anlayan birileri (usta, mühendis vs) evet kardeşim oluyor diyene kadar, veya biri işin teknik alt yapısını anlatana kadar sanırım aklım ermemeye devam edecek :) Teşekkürler.

Evet onu ben de duydum ama torku yüksek olduğundandır diye düşünüyordum. Kalkışta tokatlar.

Doğru da olabilir ama bana nedense hala ütopik gibi geliyor. Direkt olarak motordan anlayan birileri (usta, mühendis vs) evet kardeşim oluyor diyene kadar, veya biri işin teknik altyapısını anlatana kadar sanırım aklım ermemeye devam edecek :) teşekkürler.

1700CC hacim var dizel torku ile demek ki oluyormuş işin mekanik alt kısmını bende anlamam çok fazla ama hacim olduğu zaman ciddi güç yüklenebiliyor özellikle döküm blok ise daha da iyi alüminyum bloklardan daha sağlam.

Geri
Yukarı