1 ay önce alınan Western Digital HDD'de 2545 tane bad sector çıktı

Benim HDD darbe aldı. Manyak kapı kolu yayı gerilmiş gıcırdıyordu. Çıkarıp yağlayayım dedim ama vidayı söker sökmez kapı kolu kurşun gibi gidip çalışan kasaya vurdu. HDD cayır cayır ses çıkarmaya başladı 🤣 baktım ki spin-up time 6 olmuş ve diğer birkaç değer kırmızı. Disk doğru çöpe. Diyeceğim onu iyi etkileyecek darbe bu saydıklarımı da etkilerdi. Ben artık gözümü Toshiba P300 modeline diktim. Kutulu olan STA serisini bulamıyorum.
Geçmiş olsun hocam sizde de şans yokmuş :D

SMART tablosunda geri kalan tüm değerler normal.

Yani şu an herhangi bir programın yapacağı onarım/yenileme işleminin anlamı da yok. Onların yaptığı işlem beklemeye alınmış sektörlerin üzerine yazım işlemi yaparak düzelmesini denemektir. Düzelirse tekrar kullanıma açılır. Düzelmezse ölü sektör olur ve yedek sektör kaldıysa yenisi atanır. Diskin kendisi zaten karşısına çıkan ölü sektörleri iptal etmiş. Şu ana kadar 2545 tanesi iptal olmuş. Beklemede olan yok. Bu sayı yeni diski geçtim senelerce kullanılmış olsa dahi normal değil. Hayatı boyunca(sadece 255 saat) sürekli veri yazılsa bile bu sayı çıkmamalıydı. Çalışır vaziyette iken aldığı hasar veya üretim kusuru ihtimali ağır basıyor. Böyle bir hasarı kasanın içinde alsa zaten bilgisayarın geri kalanında gözle görülür hasar olur. Servise gönderin. Sizin yapacağınız birşey yok.

SMART tablosunda geri kalan tüm değerler normal.

Yani şu an herhangi bir programın yapacağı onarım/yenileme işleminin anlamı da yok. Onların yaptığı işlem beklemeye alınmış sektörlerin üzerine yazım işlemi yaparak düzelmesini denemektir. Düzelirse tekrar kullanıma açılır. Düzelmezse ölü sektör olur ve yedek sektör kaldıysa yenisi atanır. Diskin kendisi zaten karşısına çıkan ölü sektörleri iptal etmiş. Şu ana kadar 2545 tanesi iptal olmuş. Beklemede olan yok. Bu sayı yeni diski geçtim senelerce kullanılmış olsa dahi normal değil. Hayatı boyunca(sadece 255 saat) sürekli veri yazılsa bile bu sayı çıkmamalıydı. Çalışır vaziyette iken aldığı hasar veya üretim kusuru ihtimali ağır basıyor. Böyle bir hasarı kasanın içinde alsa zaten bilgisayarın geri kalanında gözle görülür hasar olur. Servise gönderin. Sizin yapacağınız birşey yok.
Tamam hocam teşekkür ederim

Hayır Bad sector zamanla oluşan birşey ve yeterince zaman geçmiş büyük ihtimalle okuma yazma kafasında hasar vardı ve zamanla diske zarar verdi.
Tamam hocam çok sağolun

Cevap veren herkese teşekkür ederim iyi ki varsınız <3

Sentinelin ne raporuna ne de arayüzüne bazen dayanamıyorum. HD Tune v2'ler bile bazı değerlerde yanlış rapor veriyor. HD Tune ile şüphe ettiğimde üreticinin kendi yazılımı ile karşılaştırma yaparım. HD Tune V5 ile Western Digital dashboard raporları aynı oluyor.

Sentinelin ne raporuna ne de arayüzüne bazen dayanamıyorum. HD Tune v2'ler bile bazı değerlerde yanlış rapor veriyor. HD Tune ile şüphe ettiğimde üreticinin kendi yazılımı ile karşılaştırma yaparım. HD Tune V5 ile Western Digital dashboard raporları aynı oluyor.
Western Digital dashboard hddnin kendi yazılımı mi hocam ( düzenleme: o uygulamada yine 2584 gösteriyor artık %100 garanti yolu göründü )

Evet kendi resmi yazılımı. Eskiden lifeguard olarak vardı ama o Windows kullanımından kaldırıldı. Şimdi digital dashboard olan kullanılıyor. Bu sayfadan indirebilirsin.

Geri
Yukarı