1 ayda gelen "FTTH" fiber internet

Sadullah

Kilopat
Makaleler
4
Yer
Bahçelievler
Daha fazla  
Arkadaşlar selam,

2020 Eylül ayında yeni evime taşındım. Taşınmadan önce fiber olduğunu söylediler, nida Telekom adlı bir firmaydı ama fiber dedikleri radiolink yani (airfiber) teklonojisiydi. Ben bunu duyunca pek sevinmesem de en azından ADSL'den iyidir dedim. Ama canımı sıkan şey de şu ki ben bir firmada evden ıt helpdesk olarak çalıştığımdan VPN kullanıyor ve stabil bağlantı gerekiyordu. Eve taşındık abonelik yaptık 100Mbit indirme 10Mbit upload harika değerler. Bilgisayarlarımı kurdum her şey çok güzel giderken günde 2 kere internet gitmeye başladı. Ha bire iş bilgisayarımda anlıkta olsa VPN bağlantım düşüyordu. Bu da işimi çok geriletiyordu. Ben ne dil döktüysem dökeyim eve gelen ekip sorunun modemden olduğunu iletti ama, benim 3. modemimdi zaten. Bir büyük sıkıntı daha eve gelen teknik destek Suriyeliydi. Burada amacım kötülemek değil asla sadece anlaşamıyorduk Türkçesi yoktu. Az çok İngilizcesi olduğundan derdimi anlatabildim. Bizim şirketin kullandığı VPN Vodafone tabanlı nasıl olduysa VPN'e bağlanırken 2Mbit download alabiliyordum. VPN bu arada yurt dışı kaynaklı değil Türkiye'de ofisin serverına bağlı. Güvenlik amaçlı olan bir şey. Dedim bu böyle olmaz bize altyapı lazım.

Geçen ay gittim tüm apartmandan imza topladım dilekçe için. Yönetici işi bana devretti yetki bendeydi. Gittim her haneden imzamı aldım Telekom'un kapısına, dedim buyurun altyapı istiyoruz. Bana demezler mi biz gelmişiz müteahhit kabul etmemiş. Çok sinirim bozuldu. Dedim biz tekrar istiyoruz evde çalışanlarımız var aldığımız hizmetten diğer firmadan bahsediyorum hiç memnun değiliz. Çünkü yağmur kar geldiği an ping tavanlarda, jitterden bahsetmiyorum bile. Çıktım erişim planlama ekibinin oraya müdürlükte, onlarada derdimi anlattım sağ olsunlar mail attılar gerekli yerlere ama yıl sonuna kaldığı için 2022'ye aksayabilir dediler.

11. ayda gittiğim müdürlükten sonra 3 gün önce bir baktım adamlar fiber kabloları getirmişler. Sanırım hayatımda en mutlu olduğum 3. veya 4. dönemdir :D gelen arkadaşlar kablolama ve kutu için ekipler gelecek ve yılbaşına kadar hattınız aktif olacak dedi. Ve bugün 28.12.2021 kutu geldi ve sadece geriye binalara kablo çekilmesi kaldı. Yılbaşına FTTH'e ile girmek şaka gibi benim için. Arkadaşlar imza, ve tekrar tekrar Telekom'un Twitter hesabına tweet atmak, Yusuf Kıraç'a ulaştım TTNET'in müdürlerinden biri onun geri dönüşünü almak işlemi çok hızlandırdığına inanıyorum çünkü 1 ayda fibere kavuştum. Sorularınız olursa çekinmeyin aktif olduktan sonra haber ederim :)

Oturduğumuz site butik site yani 2 blok 28 hane. Sitenin otoparkına iki bloğunda elektrik odasına kutu koydular oradan dağıtıcaklar.

Dosya Ekleri

• IMG_20211225_165539.jpg
    IMG_20211225_165539.jpg
    159 KB · Görüntüleme: 96
  • IMG_20211225_165556.jpg
    IMG_20211225_165556.jpg
    134,8 KB · Görüntüleme: 101
  • IMG_20211228_110921.jpg
    IMG_20211228_110921.jpg
    81,8 KB · Görüntüleme: 98
  • SAVE_20211225_182444.jpg
    SAVE_20211225_182444.jpg
    64,9 KB · Görüntüleme: 98
Hayırlı olsun hocam, sizin adınıza sevindim :)
Ve bugün 28.12.2021 kutu geldi ve sadece geriye binalara kablo çekilmesi kaldı.
Yalnız burayı anlayamadım. Binaya zaten kablo çekilmiş, OFDK da yerleştirilmiş. Birkaç gün sonra aktif edilir. Başvuru yaptığınızda da dairenize OBK çekerler. Binalara kablo çekilmesi derken ne demek istediniz, anlayamadım.

Yalnız burayı anlayamadım. Binaya zaten kablo çekilmiş, OFDK da yerleştirilmiş. Birkaç gün sonra aktif edilir. Başvuru yaptığınızda da dairenize OBK çekerler. Binalara kablo çekilmesi derken ne demek istediniz, anlayamadım.
Hocam bizim dairelerde kablo için iç tesisat yok. Demek istediğim bizim kapılarda küçük delikler açmışlar ordan isteyene fiber optik kabloyu getiricekler. Teşekkür ederim :)

Sanırım dairelere toplu kablo çekimi için diyor konuyu açan arkadaş tümden çekimi olması her halükarda daha iyi olacaktır tek tek çekilmesi ileride kırılma sorunları oluşturabilir.Bu arada hayırlı olsun hocam.

Hocam bizim dairelerde kablo için iç tesisat yok. Demek istediğim bizim kapılarda küçük delikler açmışlar ordan isteyene fiber optik kabloyu getiricekler. Teşekkür ederim :)
Ha "dairelere çekilmesi kaldı" demek istediniz anladım. Aktifleştikten sonra dediğiniz gibi başvuru yapan dairelere OBK (iç tesisat kablosu) çekilir, kafanıza takmayın.
Sanırım dairelere toplu kablo çekimi için diyor konuyu açan arkadaş tümden çekimi olması her halükarda daha iyi olacaktır tek tek çekilmesi ileride kırılma sorunları oluşturabilir.Bu arada hayırlı olsun hocam.
Aynen hocam, en baştan komple çekmek daha iyi olur.

Ha "dairelere çekilmesi kaldı" demek istediniz anladım. Aktifleştikten sonra dediğiniz gibi başvuru yapan dairelere OBK (iç tesisat kablosu) çekilir, kafanıza takmayın.

Aynen hocam, en baştan komple çekmek daha iyi olur.
Aynen hocam yanlış anlatmış olabilirim, kusura bakmayın heycanlıyım :) Umarım ya bi sorun olcağını düşünmüyorum.
Teşekkür ettim hocam :)

Yeni bina iki yıldır bekliyoruz. Defalarca Telekom ofisine gittim, MH aradım fakat altyapı gelmesini geçtim ne zaman geleceğine dair birşey bile söylemiyorlar. Bu arada btk üzerinden 3 şikayetim var oradan da sonuç yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı