1 ayda SSD sağlığı düştü

ibrhm06

Hectopat
Daha fazla  
SSD Health seviyesi %97 olarak gözükmektedir. SSD'yi alalı 1 ay olmadı. Çok veri yazdırıp sildirmiyorum. Sadece iki tane oyun yüklü. Ve benchmark testi de aşağıdaki gibidir. SSD'de bir sorun var mı? Değerler normal mi? SSD için ayrıca ayar yapmak gerekiyor mu? Bu konuda yardımcı olabilirseniz memnun olurum. Teşekkürler.

SSD: Toshiba OCZ TR200 240GB
Bilgisayar: Lenovo Z500 i5 3230M
İşletim Sistemi : Win10 64 Bit

1.PNG
2.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazma hızı bariz düşük, bir sorun olduğu belli. Şuan için çok acele bir durum yok ama ödevlerini hazırladıktan sonra garantiye göndermelisin.

Kusura bakmayın çok hakim değilim ve şuan biraz telaşlıyım. Aşağıda paylaştım umarım istediğiniz resim budur. Başka yapmam gereken test varsa belirtirseniz sevinirim.

Eki Görüntüle 351593

SATA3 gözüküyor. 500GB veri yazmışsınız ama o kadar verinin %3'lük kayıp yapmaması lazım. Ve hızınız düşük. Belki firmware güncellemesiyle ile hız sorunu düzelebilir. Aynı SSD bir arkadaşımda da var sizden daha çok veri yazmasına rağmen sağlık %99 du. Ve hız olarakta yazma ve okumada 500 MB/s üzeri alıyor. Zahmet olmazsa birde HD Sentinel değerlerine bakmak isterim. Ama bence garantiye göndermek sizin için daha iyi olur.

Edit: Şimdi tekrar baktım da firmware güncelmiş. HD Sentinel'e gerek kalmadı. S.M.A.R.T'da ki Erase Count değeri 197 olduğu için %97 sağlık alıyorsunuz. Garantiye göndermenizi tavsiye ederim. Hızda da sorun var çünkü.

Son düzenleme:
Ben de bu SSD'yi kullanıyorum, konuyu görünce ben de merak edip baktım ve benim sağlık değerim de %97 ve yukarıda arkadaşın dediği gibi bir ilgisi varsa benim de Erase Count değeri 197 gösteriyor :D SSD hemen hemen 1 aylık, sizin ki gibi. Okuma/yazma hızının görüntüsünü de şöyle atayım, bir orda farklı değerlerimiz.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    6 KB · Görüntüleme: 227
Yazma hızı bariz düşük, bir sorun olduğu belli. Şuan için çok acele bir durum yok ama ödevlerini hazırladıktan sonra garantiye göndermelisin.
Artık öyle yapıcam çünkü şuan sistemde herşey kurulu sömestr tatilinde garantiye vermeyi düşünüyorum.
SATA3 gözüküyor. 500GB veri yazmışsınız ama o kadar verinin %3'lük kayıp yapmaması lazım. Ve hızınız düşük. Belki firmware güncellemesiyle ile hız sorunu düzelebilir. Aynı SSD bir arkadaşımda da var sizden daha çok veri yazmasına rağmen sağlık %99 du. Ve hız olarakta yazma ve okumada 500 MB/s üzeri alıyor. Zahmet olmazsa birde HD Sentinel değerlerine bakmak isterim. Ama bence garantiye göndermek sizin için daha iyi olur.

Edit: Şimdi tekrar baktım da firmware güncelmiş. HD Sentinel'e gerek kalmadı. S.M.A.R.T'da ki Erase Count değeri 197 olduğu için %97 sağlık alıyorsunuz. Garantiye göndermenizi tavsiye ederim. Hızda da sorun var çünkü.
Bilgisayarın çok ısınması bu sorunlara bir sebep olabilir mi? Hocam garanti için hız değerlerini bir yazıcıdan çıkartıp belge olarak sunmam gerekir mi?

Edit: Hocam şuanda bir test yaptım ve veriler aşağıdaki gibi ısınma ile kaynaklanabilir mi? Hala bunu düşünüyorum.
son.PNG

Aynı zamanda firmware şuan güncel gözükmüyor.
son1.PNG

Ben de bu SSD'yi kullanıyorum, konuyu görünce ben de merak edip baktım ve benim sağlık değerim de %97 ve yukarıda arkadaşın dediği gibi bir ilgisi varsa benim de Erase Count değeri 197 gösteriyor :D SSD hemen hemen 1 aylık, sizin ki gibi. Okuma/yazma hızının görüntüsünü de şöyle atayım, bir orda farklı değerlerimiz.
Siz kaç GB veri yazdırma işlemi yapmışsınız? Ben alırken çok düşündüm keşke samsung alsaymışım böyle sorun yaşayacağımı düşünmedim çünkü ssd için yorumlar iyiydi.

Son düzenleme:
Reis garantiye gönder mümkünse iade ettir böyle giderse düşmeye devam edecek gibi. Bakın bende Samsung EVO serisi SSD aldım sağlığı %88'e kadar düştü garantiye gönderdim birde hiçbir şey yok diye geri gönderiyolardı 3 kez gönderdim 3. de iade aldılar. Simdide Samsung var onunda sağlığı düşük :) Gördüğüm çoğu Samsung SSD'lerde sağlık düşmesi sorunu var, bu konuda bence en iyisi Kingston.

Reis garantiye gönder mümkünse iade ettir böyle giderse düşmeye devam edecek gibi. Bakın bende Samsung EVO serisi SSD aldım sağlığı %88'e kadar düştü garantiye gönderdim birde hiçbir şey yok diye geri gönderiyolardı 3 kez gönderdim 3. de iade aldılar. Simdide Samsung var onunda sağlığı düşük :) Gördüğüm çoğu Samsung SSD'lerde sağlık düşmesi sorunu var, bu konuda bence en iyisi Kingston.

Bende HyperX Fury 120GB kullanıyorum. Okuma hızı 510 MB/s iyi güzel ama yazma hızında en fazla 130 MB/s alıyorum. Yazmada iyi değil. SSD toplam 60 gündür açık ve 5 TB veri yazmışım. Sağlık şuanda %99. Birde Sandisk SSD var 11 TB veri yazmama rağmen sağlık hala %100.

SSD Health seviyesi %97 olarak gözükmektedir. SSD'yi alalı 1 ay olmadı. Çok veri yazdırıp sildirmiyorum. Sadece iki tane oyun yüklü. Ve benchmark testi de aşağıdaki gibidir. SSD'de bir sorun var mı? Değerler normal mi? SSD için ayrıca ayar yapmak gerekiyor mu? Bu konuda yardımcı olabilirseniz memnun olurum. Teşekkürler.

Eki Görüntüle 351552Eki Görüntüle 351553[

Eki Görüntüle 351552Eki Görüntüle 351553

Eki Görüntüle 351552Eki Görüntüle 351553
Çok uzun ömürlü değildir zaten ama hızlı azalmış toparlar belki

Windows, SDD'de mi yüklü? SSD'yi sistem diski olarak kullanıyorum. Bir ara CrystalDiskMark ile test yaptığımda okuma hızı 550'lerde iken yazma hızı ise 130'lardaydı ve birbirinden alakasız değerler çıkmıştı. Aynı sorundan yakınan kişilere Lenovo'nun forumunda, sistem diski olarak kullanılan SSD'lere yapılan testlerde, testin doğru sonuç vermeyeceklerini yazmışlardı.

Hocam göndercem şuan ödevlerim var imkanı yok göndermemin sömestr tatilini bekliyorum. Birde bazı forum sitelerinde bu değerlerin normal olduğu söyleniyor.
üstad ayni ssd bndede var 7 aydir kullaniyorum bnede merak ettim sagligini win güncellemesi atiyorum suan bitsin bnde bakicam sonuclari yazarim

Bekliyorum hocam. Bu sorunu yaşayan bir ben miyim bilmiyorum. İnternette bu şekilde paylaşımlar var. Belki genel sorun olabilir. Teşekkürler.
Çok uzun ömürlü değildir zaten ama hızlı azalmış toparlar belki
Çok uzun ömürlü değil derken SSD 'e çok birşey yüklemiyorum. SSD'ye windows10,2 oyun ve Matlab programı kurulu.

Windows, SDD'de mi yüklü? SSD'yi sistem diski olarak kullanıyorum. Bir ara CrystalDiskMark ile test yaptığımda okuma hızı 550'lerde iken yazma hızı ise 130'lardaydı ve birbirinden alakasız değerler çıkmıştı. Aynı sorundan yakınan kişilere Lenovo'nun forumunda, sistem diski olarak kullanılan SSD'lere yapılan testlerde, testin doğru sonuç vermeyeceklerini yazmışlardı.
Evet windows SSD'ye yüklü. Yani bu testlerin doğru olmadığını mı söylüyorsunuz?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı