1 ayda SSD sağlığı düştü

ibrhm06

Hectopat
Daha fazla  
SSD Health seviyesi %97 olarak gözükmektedir. SSD'yi alalı 1 ay olmadı. Çok veri yazdırıp sildirmiyorum. Sadece iki tane oyun yüklü. Ve benchmark testi de aşağıdaki gibidir. SSD'de bir sorun var mı? Değerler normal mi? SSD için ayrıca ayar yapmak gerekiyor mu? Bu konuda yardımcı olabilirseniz memnun olurum. Teşekkürler.

SSD: Toshiba OCZ TR200 240GB
Bilgisayar: Lenovo Z500 i5 3230M
İşletim Sistemi : Win10 64 Bit

1.PNG
2.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam yani diske bir zarar vermedim ve 3 güne bir %1 düşüyor şuan %95 oldu. Her gün oyun oynuyorum ama bu ssd yi bozacaksa ssd çok mantıklı değil benim harddiskim bile %99 şuan. Anlam veremiyorum yani neden düşüyor. Ne gibi şeyler sebep oluyor.
Ben de %97nin altına düşmedi daha, kaldı öyle şuan için. Acaba elektrik hattınız da bir sıkıntı mı var diyeceğim fakat diğer parçalarda da sorun olurdu öyle olsa. Bence siz SSD'yi garantiye gönderin değişim için.

Son düzenleme:
Hız konusunda lafım yok dayanıklılık olarak SATA biraz öndedir makaleler ve bencmarklar bunu gösteriyor.10-15 yıldır kullanılan diskler var hala server bazlı sistemlerde dahi SSD kullanılmıyor.
HDD'ler maliyeti düşük diye sunucularda kullanılıyor. Çalışma mantığından dolayı HDD dayanıksız.

Aynı SSD bende de var. Bende de %97 gösteriyor. Birçok kişide de aynı şekilde gösteriyor. %97 sabit bir değer ve herkes aynı değerden şikayetçi. Doğruyu yansıttığını düşünmüyorum.

HDD'ler maliyeti düşük diye sunucularda kullanılıyor. Çalışma mantığından dolayı HDD dayanıksız.
Hayır yanlışın var Maliyet düşük olabilir ama veri kurtarma konusunda SSD lerden daha iyi verim alınıyor.Bu da dayanıklılığını abartı olmasada daha düşük olduğunu gösteriyor.Yabancı forumlarda karşılaştırmaları var.

Hocam yani diske bir zarar vermedim ve 3 güne bir %1 düşüyor şuan %95 oldu. Her gün oyun oynuyorum ama bu ssd yi bozacaksa ssd çok mantıklı değil benim harddiskim bile %99 şuan. Anlam veremiyorum yani neden düşüyor. Ne gibi şeyler sebep oluyor.
SSD’ye toplamda kaç GB veri yazıldı şimdiye kadar bakabilir misiniz ? Benim SSD 11 TB yazıldı ve sağlık %84’e düştü.

Bende ağustos-temmuzdan beri kullanıyorum TR200 240GB, Aynı şekilde 2-3 günde %97'ye düşmüştü. HDD Sentine %90 diyor ancak SSD utility %82 gösteriyor. Garantiyle konuştum (ingilizce) bir sorun çıktığında ancak kabul ederiz dediler. Orijinal çevirisi "Sürücü herhangi bir gerçek problem göstermediği sürece değiştiremeyiz. Sürücü garanti süresi içinde arızalanırsa, elbette sizin yerinize değiştiririz. " bunu %97'ye düştüğünde yazmışlardı. Yazma hızları 420'li sayılardaydı hatırladığıma göre.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    23,1 KB · Görüntüleme: 83
  • Ekran A1lıntısı.PNG
    Ekran A1lıntısı.PNG
    15,6 KB · Görüntüleme: 103
  • Ekran Alıwntısı.PNG
    Ekran Alıwntısı.PNG
    41,2 KB · Görüntüleme: 89
Bende ağustos-temmuzdan beri kullanıyorum TR200 240GB, Aynı şekilde 2-3 günde %97'ye düşmüştü. HDD Sentine %90 diyor ancak SSD utility %82 gösteriyor. Garantiyle konuştum (ingilizce) bir sorun çıktığında ancak kabul ederiz dediler. Orijinal çevirisi "Sürücü herhangi bir gerçek problem göstermediği sürece değiştiremeyiz. Sürücü garanti süresi içinde arızalanırsa, elbette sizin yerinize değiştiririz. " bunu %97'ye düştüğünde yazmışlardı. Yazma hızları 420'li sayılardaydı hatırladığıma göre.
Hocam okuma ve yazma oranı bende her test yaptığımda değişiyor. Bazen okuma 470 olurken 420 ye düşüyor. Yazma hızıda 420 civarlarındayken 132 civarlarına filan düşüyor. Yani garantiye yollasam bile ssd tekrar bana gelir mi diyorsunuz.

Bende düşüşler olmuyor ancak SSD de bir hasar meydana gelmediği sürece almayacakları belli hayatına son evrene kadar kullanacağız. Bir ara hesaplamıştım 60TB ömür biçiyor ancak bende 23TB gibi bir ömür ortaya çıkıyor günlük standart kullansam 3 yıl gidiyor ve garanti bitiyor. %0 hesabıyla bu şekilde. Adamlar planlı eskitmeyi de iyi planlıyorlar. Ancak %50 altında sorunlar ortaya çıkabiliyor ve bu anlarda değişim veya iade yapabiliriz. Ben de bu konulara takıntılı bir insan olarak yinede kullanmaya devam etmekteyim. Bir daha SSD alacaksanız sadece bir markanın bir modelini önereceğim Sandisk'in Ultra II SSD 480 lik versiyon. Bir abimin bilgisayarımda her gün 20-30gb veri işleyerek kullanılıyor (4k video işliyor). 2 yılda %1 düşmüştü.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı