1. derece akraba sabıka kaydı POMEM ve özel harekata engel mi?

cinar_yasarrr

Hectopat
Makaleler
3
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Ben üniversitede POMEM'e girip, polis olup polis özel harekat olmak istiyorum. Fakat eski asker olan beden eğitimi öğretmenimiz yüz kızartıcı suç işlemiş ise 1. derece akrabamız POMEM'e giremeyeceğimi söyledi bana. Yüz kızartıcı suçları ufak bir araştırdım ama tam anlamadım.

1. derece akrabamın sabıka kaydı şöyle: Eşe ve anneye darp, hırsızlık, madde kullanımı, silah bulundurma. Bunlar benim POMEM'e girmeme engel midir? POMEM'e girsem bile özel harekatçı olamaz mıyım?

Sabit hedefi miyop gözle 25 metreden eğimli yüzeyde 3'te 3 tutturmuştum, beni geçen tek kişi emekli jandarma olmuştu birçok kişiden. Ayrıca sportif ve kalıplı bir vücudum var. Vatani görev yapma isteğim çok fazla. TYT'den de güzel bir puan alır isem tüm yeterlilik şartlarını karşılıyorum.

Sadece bilgisi yüksek olan kişiler cevaplasın, kafasına göre cevaplayacaklar hiç cevaplamasın çünkü muhtemelen alacağım doğru cevaplar benim hayatımı değiştirecek.

Göreve başlamadan önce yapılan güvenlik soruşturmanız normalden daha uzun sürebilir. Onun dışında problem olacağını zannetmiyorum. Babası ağabeyi sabıkalı olup şu anda subay olan arkadaşım var. @LuciFeriaNx başka bir konuda şöyle bir şey söylemiş:
TCK madde 20 Ceza sorumluluğunun şahsiliği ilkesi gereğince kişilerin sabıka kayıtları sadece ve sadece kendilerini bağlar. Dolayısıyla sizin dışınızda (ailenizden biri de olsa) herhangi birisini sabıka kaydının olması sizi etkilemez.

Türk Ceza Kanunu Madde 20 - Ceza sorumluluğunun şahsiliği:
(1) Ceza sorumluluğu şahsidir. Kimse başkasının fiilinden dolayı sorumlu tutulamaz.

Bu konu hakkında şöyle bir şey anlatayım. Pek tecrübeli değilim ama yaşananlar işte.
Komşumuza bir hırsız girmişti, hırsızın kim olduğunu o an bulduk. Hırsız mahallenin bir genciydi. Mahalle ayağa kalktı. Bu hırsız gencin kuzeni asker okulundaydı. Hırsız kişinin kuzeninin babası, polis çağıracağız diyen ev sahiplerine "oğlum asker olacak yapma, askerliğini yakma" diye 2 saat yalvardı. Ayaklarına bile kapandığını hatırlıyorum.

Polis ile asker aynı mı bilmiyorum ama bu bahsettiğim 2013'te falan oldu belki değişmiştir yönetmenlik.

Göreve başlamadan önce yapılan güvenlik soruşturmanız normalden daha uzun sürebilir. Onun dışında problem olacağını zannetmiyorum. Babası ağabeyi sabıkalı olup şu anda subay olan arkadaşım var. @LuciFeriaNx başka bir konuda şöyle bir şey söylemiş:
Ama sabıkasının ne olduğu önemli değil mi? Yani saydığım sabıka kaydı 1 kere olmadı, bir çok kere aynı suçtan var bildiğim kadarıyla.

Ama sabıkasının ne olduğu önemli değil mi? Yani saydığım sabıka kaydı 1 kere olmadı, bir çok kere aynı suçtan var bildiğim kadarıyla.
Hocam şimdi sabıkasını söylersem ceza yeme ihtimalim var bayağı ağır. Fakat ailesiyle kontakta olmadığı için pek problem yaşamadı. Şu anda arkadaşım görev yapıyor. Kara Harp mezunu. İlk görevlendirmeden önce bir güvenlik soruşturması oluyor. normalde birkaç haftada tamamlanıyor fakat arkadaşımınki 1.5 ay civarında sürmüştü.

Hocam şimdi sabıkasını söylersem ceza yeme ihtimalim var bayağı ağır. Fakat ailesiyle kontakta olmadığı için pek problem yaşamadı. Şu anda arkadaşım görev yapıyor. Kara Harp mezunu. İlk görevlendirmeden önce bir güvenlik soruşturması oluyor. normalde birkaç haftada tamamlanıyor fakat arkadaşımınki 1.5 ay civarında sürmüştü.
Benim 1. derece akrabalarım da ayrı ve sabıkası olanda hiç bir şekilde vekaletim yok. Yani girebilirim ama soruşturma uzun sürer diyorsunuz, eğer öyleyse özel harekat olmak için çok çalışacağım.

Geri
Yukarı