Çözüldü Zabıt katipliği için ailede bulunan sabıka kaydı sıkıntı çıkarır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Vezirxtr

Hectopat
Herkese selam. 21 yaşındayım. Anadolu lisesi eşit ağırlık mezunuyum. Meslek kararım olmadığı için üniversiteye gitmedim. Askerliğimi 2026 senesine kadar tecil ettirdim. Bilgisayarda hızlı yazdığımı düşünüyorum. Dakikada 115 kelimenin üstüne çıkıyorum. Zabıt katipliği olmak istiyorum. Fakat ailemin sabıkası var. Bu benim önümde bir engel çıkarır mı? Benim sicilim temiz ne gibi sıkıntı çıkar sınav hakkında hiçbir şey bilmiyorum bana yardımcı olur musunuz? Ne yapmam gerekiyor?

Çözüm
TCK madde 20 Ceza sorumluluğunun şahsiliği ilkesi gereğince kişilerin sabıka kayıtları sadece ve sadece kendilerini bağlar. Dolayısıyla sizin dışınızda (ailenizden biri de olsa) herhangi birisini sabıka kaydının olması sizi etkilemez.

Türk Ceza Kanunu Madde 20 - Ceza sorumluluğunun şahsiliği:
(1) Ceza sorumluluğu şahsidir. Kimse başkasının fiilinden dolayı sorumlu tutulamaz.
Doğru düzgün bir soru sordum sadece aşağılayıcı laflarına ne gerek var?
Üssttede belirttiğim gibi çok özür diliyorum. Amacım o değildi aslında. Bu gün bir gerginlik var üzerimde.

Cevaplar için teşekkür ederim bu hedefime ulaşmam için nereden başlamam gerekir hangi süreçlerden geçeceğim internetten biraz araştırdım fakat burada katiplik konusu fazla olduğu için inanılabilirlik seviyesi daha bir cazip etti bilen arkadaşlar bu konu hakkında yardımcı olursa çok sevinirim.

Suçların şahsiliği diye bir ilke var. Bu yüzden olmaz. Galiba ortaokulda dersleri tam dinlemedin.

tck madde 20 ceza sorumluluğunun şahsiliği ilkesi gereğince kişilerin sabıka kayıtları sadece ve sadece kendilerini bağlar. Dolayısıyla sizin dışınızda (ailenizden biri de olsa) herhangi birisini sabıka kaydının olması sizi etkilemez.

Türk Ceza Kanunu Madde 20 - Ceza sorumluluğunun şahsiliği:
(1) ceza sorumluluğu şahsidir. Kimse başkasının fiilinden dolayı sorumlu tutulamaz.

Suçların şahsiliği işlenen suç yüzünden aile üyelerine ceza kesemezsin demek. Güvenlik soruşturması kişinin 1. derece akrabalarını da kapsar, katiplikte güvenlik soruşturması oluyor mu ne seviyede oluyor bilmiyorum ama "suçun şahsiliği var başkasının sabıkası seni etkilemez" diye bir durum yok, bazı meslekler için yapılan soruşturmada aile üyelerinin işlediği suç yüzünden eleniyor insanlar.

Suçların şahsiliği işlenen suç yüzünden aile üyelerine ceza kesemezsin demek. Güvenlik soruşturması kişinin 1. derece akrabalarını da kapsar, katiplikte güvenlik soruşturması oluyor mu ne seviyede oluyor bilmiyorum ama "suçun şahsiliği var başkasının sabıkası seni etkilemez" diye bir durum yok, bazı meslekler için yapılan soruşturmada aile üyelerinin işlediği suç yüzünden eleniyor insanlar.

Suçların şahsiliği ilkesini çok ama çok yanlış anlamışsınız. Bu konu hakkında tekrar bir araştırma yapmanızı öneririm. Yine de ben detaylıca açıklayıp doğrusunu açıklamaya çalışacağım.

"7315 Sayılı Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu" madde 3'te hakkında güvenlik ve arşiv araştırması soruşturması yapılacak kişiler belirtilmiş olup madde 4'te arşiv araştırmasının, madde 5'te ise güvenlik soruşturmasının hangi esaslara göre yapılacağı açıkça belirtilmektedir. Yine 5649 sayılı Cumhurbaşkanılığı Kararı ile "Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yapılmasına Dair Yönetmelik" yürürlüğe konulmuş olup bu yönetmeliğin 7.maddesi arşiv araştırmasını, 8.maddesi de güvenlik soruşturmasının nasıl yapılacağını düzenlemiştir. İlgili kanun ve yönetmelik hükümlerini incelerseniz "kişinin" ibaresini göreceksiniz. Kişi dışında aile bireyleri de dahil olmak üzere herhangi bir kişi hakkında araştırma yapılacağı belirtilmemiştir. Aşağıda Kanun maddeleri ve yönetmelik linkini alıntılayarak paylaşıyorum. Dolayısıyla kişiler hakkında yapılacak güvenlik ve arşiv araştırmaları sadece ve sadece kişi bazında yapılmak zorunda olup kişilerin aile bireylerinin gerçekleştirmiş olduğu eylemler nedeniyle cezalandırılması en başta insan hakları olmak üzere kanunlara ve hakkaniyete de aykırı olur. Aksi halde kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve aile bireylerinde çeşitli suçlardan hüküm giymiş kişiler olan pek çok kişinin kamu kurum ve kuruluşlarından ihraç edilmesi söz konusu olacaktır.

Ayrıca bu konuyla ilgili ataması yapılmış veya yapılacak kişilerden güvenlik veya arşiv soruşturması sonucu aile bireylerinden birisinde tespit edilen eylemler sebebiyle görevden ihraç edilen veya ataması gerçekleşmeyen kişiler mevcut olup bu kişiler açtıkları davalar ile söz konusu hukuka aykırı işlemin iptalini gerçekleştirmişlerdir. Bununla ilgili bizzat idare mahkemesinde ve hatta itiraz üzerinde Bölge İdare Mahkemesi tarafından almış olduğum lehe karar da mevcut(Burada paylaşmam mümkün değil).

7315 SK - Hakkında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacaklar - Madde 3:
(1) Arşiv araştırması, statüsü veya çalıştırma şekline bağlı olmaksızın ilkdefa veya yeniden memuriyete yahut kamu görevine atanacaklar hakkında yapılır.
(2) Kurum ve kuruluşlarda, yetkili olmayan kişilerin bilgi sahibi olmaları hâlindedevlet güvenliğinin, ulusal varlığın ve bütünlüğün, iç ve dış menfaatlerin zarar görebileceğiveya tehlikeye düşebileceği bilgi ve belgelerin bulunduğu gizlilik dereceli birimler ile MilliSavunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, jandarma, emniyet, sahil güvenlik ve istihbaratteşkilatlarında çalıştırılacak kamu personeli ile ceza infaz kurumları ve tutukevlerindeçalışacak personel, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışacak öğretmenler, üst kademe kamuyöneticileri, özel kanunları uyarınca güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasına tabi tutulankişiler ile milli güvenlik açısından stratejik önemi haiz birim, proje, tesis, hizmetlerde statüsüveya çalıştırma şekline bağlı olmaksızın istihdam edilenler hakkında güvenlik soruşturması vearşiv araştırması birlikte yapılır.

7315 SK - Arşiv araştırması - Madde 4:
(1) Arşiv araştırması;
a) Kişinin adli sicil kaydının,
b) Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından hâlen aranıp aranmadığının,
c) Kişi hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığının,
ç) Kişi hakkında kesinleşmiş mahkeme kararları ve 4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 171 inci maddesinin beşinci ve 231 inci maddesinin on üçüncü fıkraları kapsamında alınan kararlar ile kişi hakkında devam eden veya sonuçlanmış olan soruşturma ya da kovuşturmalar kapsamındaki olguların,
d) Hakkında kamu görevinden çıkarılma ya da kesinleşmiş memurluktan çıkarma cezası olup olmadığının,
mevcut kayıtlardan tespit edilmesidir.

7315 SK - Güvenlik soruşturması - Madde 5:
(1) Güvenlik soruşturması, arşiv araştırmasındaki hususlara ilave olarak kişinin;
a) Görevin gerektirdiği niteliklerle ilgili kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerindeki olgusal verilerinin,
b) Yabancı devlet kurumları ve yabancılarla ilişiğinin,
c) Terör örgütleri veya suç işlemek amacıyla kurulan örgütlerle eylem birliği, irtibat ve iltisak içinde olup olmadığının,
mevcut kayıtlardan ve kişinin görevine yansıyacak hususların denetime elverişli olacak yöntemlerle yerinden araştırılmak suretiyle tespit edilmesidir.

5649 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile yürülüğe giren Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yapılmasına Dair Yönetmelik

Son düzenleme:
Herkese selam. 21 yaşındayım. Anadolu lisesi eşit ağırlık mezunuyum. Meslek kararım olmadığı için üniversiteye gitmedim. Askerliğimi 2026 senesine kadar tecil ettirdim. Bilgisayarda hızlı yazdığımı düşünüyorum. Dakikada 115 kelimenin üstüne çıkıyorum. Zabıt katipliği olmak istiyorum. Fakat ailemin sabıkası var. Bu benim önümde bir engel çıkarır mı? Benim sicilim temiz ne gibi sıkıntı çıkar sınav hakkında hiçbir şey bilmiyorum bana yardımcı olur musunuz? Ne yapmam gerekiyor?

Örgüt bağlantısı vs gibi olaylar yoksa sıkıntı yok kardeşim. Zaten güvenlik soruşturması kağıt üstünde 60 gün sürse bile 90 günü bulabiliyor. Hatta polisler sizi muhtara sorarak ya da komşunuzu karakoldan arayarak sizi sorabiliyor.

Cevaplar için teşekkür ederim bu hedefime ulaşmam için nereden başlamam gerekir hangi süreçlerden geçeceğim internetten biraz araştırdım fakat burada katiplik konusu fazla olduğu için inanılabilirlik seviyesi daha bir cazip etti bilen arkadaşlar bu konu hakkında yardımcı olursa çok sevinirim.

Katiplik içinde KPSS'den en az 70 puan alman gerekiyor. Çift rakamlı yıllarda en fazla alım oluyor. Tabii alım duyurulduğu zaman il ilçe adliyelerin kaç kişi alacağı ve başvuruların ne zaman alınacağı hakkında duyuru veriliyor. Akabinde klavye sınavı için size gün ve saat veriliyor. Hatta klavye sınavından 1 hafta önce yazılacak olan metinler yayımlanıyor. Bu yayımlanan 30 metini belirli katip sitelerinde yazıp çalışıp okuyarak artırabiliyorsun. Kendimden örnek verecek olursam ben ortalama 118 kelime yazabiliyorken metinlere çalışarak ve okuyarak 145 yazabiliyordum ama sınavda 122 yazabildim. Sonra klavye sınavı geçtikten sonra sözlü mülakat süreci başlıyor. Sözlü mülakat aşamasında mesleğiniz ile alakalı sorular kendinizi tanıtma ve adli terimler hatta genel kültür gibi sorularla sizin diksiyon ve hal hareketlerinize bakıyorlar. Altın kural takım elbise ve renk uyumu saç sakal vs zaten YouTube platformlarında bu konu ile alakalı bir sürü video ve internette bir sürü makale var oralardan yararlanabilirsin.

Okulunuzda bilgisayar dersi almadıysanız bilgisayar işletmenliği ya da daktilo belgesi almanız gerekiyor bunu da halk eğitimden ya da internet üzerinden e-Devlet onaylı uzaktan eğitimle belirli bir ücret karşılığında belgeyi alarak katiplik için başvuru yapabiliyorsunuz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı