1 Euro -> 29,17 TL

Ülke nasıl batmış anlatsana alım gücünün arttığı bir ülke nasıl batıyor?

Zeka seviyesi olarak düşük arkadaşlar bulunduğu ve uyarı yemek istemediğim için siyaset konularına yazmak istemiyorum ama en temelinden 4-5 yıl önceki yaşam rahatlığı şu an yok, asgari ücretli köle olarak 7 ay boyunca çalışıp 1 telefon almaya layık olabilirsin sen kendince, devam et. Daha geçen Reis'in vergilerden geçirmedi mi?

Zeka seviyesi olarak düşük arkadaşlar bulunduğu ve uyarı yemek istemediğim için siyaset konularına yazmak istemiyorum ama en temelinden 4-5 yıl önceki yaşam rahatlığı şu an yok, asgari ücretli köle olarak 7 ay boyunca çalışıp 1 telefon almaya layık olabilirsin sen kendince, devam et. Daha geçen Reis'in vergilerden geçirmedi mi?

2015 yılı dolar kuru 2.29 TL.
2015 yılı 1 asgari ücret 950 TL 1 asgari 2435 kWh elektrik.
2015 yılı 822 M3 gaz.
2015 yılı 211 litre benzin.
2015 yılında 1 asgari ücret 348 dolar.

2023 şu an dolar 26.15
2023 yılı asgari ücret 11.402 TL 4600 kWh elektrik.
2023 yılı 1827 M3 gaz.
2023 yılı 425 lt benzin.
2023 dolar 435 dolar.

4-5 yıl demişsin istediğin bir yıl varsa özellikle şu an ile o zamanı karşılaştırabiliriz.
Genel enerjiyi karşılaştırdım sadece.
Bu karşılaştırmadan elde edilen kazançlar nelerdir?

Benzin'de 2 kat alım gücü artması toplu taşıma araçları (maliyetleri daha az olacağından)veyahut kendi araçlarınızı kullanırken cebinizden daha az para çıkması demektir.

Elektrik su doğal gaz temel ihtiyaç enerjilerde 2 kat alım gücü artması demek.
Her ay gelen faturanın normalde 2 katı gelmesi gerektiği ve gelen fatura kadar cebinizde para kaldığı anlamına gelir.

Eğer samimi şekilde bilinçlenmek isteyenler varsa konuşabiliriz.
Belki ben sizi belki siz beni bilinçlendirirsiniz bunu konuşmadan bilemeyiz.
Bu arada 20 saattir uyumadım. Uyumaya gitsem bile uyandığımda devam ederim konuşmaya.
İnternette ki görmüş olduğunuz algılara kapılmayın gençler rica ediyorum.
İstediğiniz her konuda her şeyi konuşabiliriz.

İstediğiniz bir yıl ile kıyaslamada yapabiliriz. (Herşeyde alım gücüne bakabiliriz.)

Terbiyesizlik yapan olursa gereksiz yere ceza yer.

@Artoria Pendragon istersen daha uygun bir konuda beni etiketleyebilirsin orada da konuşabiliriz.

Euro 4-5 iken ülke batıyor diyordu herkes neredeyse 30 olacak millet sokakta dans ediyor.

Çünkü Euro'nun 3 TL olduğu zaman ile 30 TL olması arasında değişen bir şey yok.

Onlar içinde bir şey değişmiyor.
Oyyy oy.. nasıl olayın dışındasın. Lahmacun 5 liradan 30 TL ye gelene kadar dolar 19'du. Bu süreçte 2 kere zam geldi asgari ücrete. Şu an dolar 26, lahmacun 50.

Iphone bile 5 kere zam yedi dolar kuru 2 TL değişirken..

Ülke nasıl batmış anlatsana alım gücünün arttığı bir ülke nasıl batıyor?

Benimle aynı ortamda yaşamandan çekiniyorum?

Bence sağlam trolsün, peki maaşlarınız nereden başlıyor seçenekler nelerdir? Bende başlamak isterim bu mesleğe?

Üniversite mezunu olmak yetiyor mu ben çift hesapla yardım ederim hem oradan maaşa prim yapılır herhalde.

Oyyy oy. Nasıl olayın dışındasın. Lahmacun 5 liradan 30 TL'ye gelene kadar dolar 19'du. Bu süreçte 2 kere zam geldi asgari ücrete. Şu an dolar 26, lahmacun 50.

iPhone bile 5 kere zam yedi dolar kuru 2 TL değişirken.

Apple firmasının kendisinin Türkiye politikası adına uyguladığı/yaptığı zamlar.

Sadece dolar kuru odaklı olsaydı böyle bir fiyat artışı olmazdı.

Lahmacun konusuna gelirsek.
Hangi lahmacuncudan bahsettiğini bilmiyorum ama mesajından yola çıkarak cevap vereceğim. Asgari ücrete 2 kere zam geldi diyorsun.
Asgari ücret 5.500 TL iken 30 TL olan lahmacun.
11.400 TL iken 50 TL ise senin için daha iyi ama yine de sen bilirsin.

5500/30 = 183 lahmacun.
11400/50 = 228 lahmacun.

EUR 6.80 iken bilgisayarımı toplamıştım hey gidi günler hey. Ülke bu gidişatla ödemeler dengesi krizine girer, fazla kalmadı zaten. Fransa gibi sokaklara dökülmek lazım ama herkes koyun gibi oturuyor.

Güncel :

döviz.jpg

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı