1 gigabit internette hangi modem kullanılmalı?

emrester

Centipat
Daha fazla  
1000MBPS 50Mbps fiber Superonline kullanıcısıyım uzun zamandır. Superonline'nın ilk geldiğinde kurdukları modemi kullanıyorum. Ama birkaç araştırma sonucu bir site buldum. Bufferbloat sonucundan dolayı Low-latency Gaming sınıfından düşük not alıyor internetim. Modemimin arayüzünde de QoS diye bir özellikte bulamadım. Zaten aynı modemden burada başka biri konu açmış ve bunu sormuş ama bu modemde olmadığını belirtmişler. Modemim ise HG8245x6 modeli. O yüzden bir router almak istiyorum. Yani modem mi router mi demeliyim bilmiyorum sanırım ikisi de farklı şeyler galiba. Evde aynı zamanda Turkcell TV+ kullanıyoruz. Yeni nesil bir router alırsam bunu kullanmaya devam edebiliyor muyum? Ve yeni nesil bir router alırsam Superonline bir sıkıntı çıkartır mı ve internetim olmayabilir mi? Yani bilmediğim için soruyorum çok saçma sorular olabilir kusura bakmayın. Çünkü hiç böyle bir değişiklik yapmadım modemle alakalı. Beğendiğim, birkaç videosunu izlediğim birkaç router var.

ASUS RT-AX82u ve ASUS ROG STRIX GS-AX3000

Bu ikisini beğendim ama büyük ihtimalle ikisinin arasında çok fark yoktur diye tahmin ediyorum. Bunlardan birini alırsam ne tarz bir sıkıntı yaşayabilirim.

Bir de bağlantı arayüzleri önemli mi? Mesela 2. modelde RJ45 yazıyor. CAT6 CAT7 türlerini gördüm bunlarla daha mı farklı oluyor? Bir fark yaratıyor mu vs. bilen varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

1000MBPS 50Mbps fiber Superonline kullanıcısıyım uzun zamandır. Superonline'nın ilk geldiğinde kurdukları modemi kullanıyorum. Ama birkaç araştırma sonucu bir site buldum. Bufferbloat sonucundan dolayı Low-latency Gaming sınıfından düşük not alıyor internetim. Modemimin arayüzünde de QoS diye bir özellikte bulamadım. Zaten aynı modemden burada başka biri konu açmış ve bunu sormuş ama bu modemde olmadığını belirtmişler. Modemim ise HG8245x6 modeli. O yüzden bir router almak istiyorum. Yani modem mi router mi demeliyim bilmiyorum sanırım ikisi de farklı şeyler galiba. Evde aynı zamanda Turkcell TV+ kullanıyoruz. Yeni nesil bir router alırsam bunu kullanmaya devam edebiliyor muyum? Ve yeni nesil bir router alırsam Superonline bir sıkıntı çıkartır mı ve internetim olmayabilir mi? Yani bilmediğim için soruyorum çok saçma sorular olabilir kusura bakmayın. Çünkü hiç böyle bir değişiklik yapmadım modemle alakalı. Beğendiğim, birkaç videosunu izlediğim birkaç router var.

ASUS RT-AX82u ve ASUS ROG STRIX GS-AX3000

Bu ikisini beğendim ama büyük ihtimalle ikisinin arasında çok fark yoktur diye tahmin ediyorum. Bunlardan birini alırsam ne tarz bir sıkıntı yaşayabilirim.

Bir de bağlantı arayüzleri önemli mi? Mesela 2. modelde RJ45 yazıyor. CAT6 CAT7 türlerini gördüm bunlarla daha mı farklı oluyor? Bir fark yaratıyor mu vs. bilen varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

RJ45 soketin ismi. CAT6 7 gibi bağlantı arayüzleri ise o soketin kategori teknolojileri oluyor. Soketinizin desteklediği hız 1 Gbit/s olacak zaten bir de en azından CAT5E kablo kullanınca 1 Gbit/s hızı veriyor. Bu bütçelere çıkmayı düşünüyor musunuz? Ben şu an TP-Link Archer AX53 Router kullanıyorum. AX95'te vardı elimde QoS aynı işi görüyor. Derinlemesine VPN MTP gibi hizmetleri kullanmıyorsanız bu bütçelere çıkmanıza gerek yok. 1 Gbit için bu bütçedeki routerlar yeterli geliyor.

Bir de Superonline PPPoE kullanıcı adı şifreyi öğrenmeniz gerekiyor. Bildiğim kadarıyla Superonline'da bu iş biraz sıkıntı. Bunlara ulaşabiliyorsanız router değiştirebilirsiniz. WAN ayarlarını VLAN ayarlarını yapınca IPTV de çalışacaktır.

Anladım. WAN ve vlan ayarlarını nasıl öğrenebilirim peki. Modem arayüzünden mi?

Normalde modem arayüzünden öğrenilebilmesi lazım fakat Superonline kullanan arkadaşlarıma göre öyle bir menü görünmüyormuş Superonline'nın verdiği routerlarda. Bu sebeple sanal Linux falan kurarak öğreniliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı iki modem arasında kaldım. Bende. Amazon'da fiyatları daha uygun, sen hangisine karar verdin hocam?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam ASUS ROG STRIX GS-AX3000 e karar kıldım. Ama Superonline ile de baya bir iletişimde bulundum ve hiç tatmin edici yanıtlar alamadım açıkçası. Yani değişsem dert değişmesem dert. Aldıktan sonra elimde kalacakmış gibi hissediyorum. Çünkü hiç bir şekilde bir yardımda bulunamadılar. Belki de o tarz yetkililere denk geldim bilmiyorum. Türknet'e başvurmayı düşündüm fakat bana maksimum 100mbps verebiliyorlarmış. 1000 den 100'e düşmekte istemiyorum açıkçası.

Geri
Yukarı