1 Mayıs AKK İyileştirmesi ile ilgili Sık Sorulan Sorular

Plyra

Megapat
Makaleler
5
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522567446
1-Ne değişti?

*02.00-08.00 arası indirme ve yüklemeler adil kullanım kotasını (AKK) etkilemeyecek.
*Eğer AKK'yi doldurduysanız, 02.00-08.00 arasında AKK olmayan, normal paket hızınızı alacaksınız. Saat geçince tekrar yavaşlayacak.

*AKK sonrası düşülen hızlar güncellendi.

1493598698147.png

2- İnternette "Kota geliyor" gibi haberler okuyorum, bunlar nedir?

*Öncelikle belirtmek gerekir ki, bazı şirketler bu iyileştirmenin etrafından dolaşıp müşterileri daha fazla soymak için bizim 20 yıldır kullandığımız eski Kota uygulamasını tekrar sundular.

Normalde herhangi bir internet servis sağlayıcısının (ISS diye anılacaktır.) sayfasında göreceğiniz paket "16 Mbps Limitsiz 50 GB" olur. Bu, 50 GB'i aşarsanız AKK'yi doldurmuş olacağınız ve hızınızın düşürüleceği anlamına gelir ancak AKK dolduktan sonra yine istediğiniz kadar indirme ve yüklemeyi ÜCRETSİZ olarak yapabilirsiniz.

Kota uygulaması ise, 50 GB'yi aştığınızda her GB başına belirli bir ücreti ödemenize sebep olur. AKK'den bile kötü bir durum.

Kotayı içeren paketler, ISS'ler tarafından önceden BTK'ya sunulmuş ve (maalesef) kabul edilmiştir. Buna rağmen itiraz hakkımız var ve "Kotaya Hayır!" topluluğu bu karara karşı protesto başlattı.

Not: Bu kota saçmalığı sadece yeni abonelerde geçerli olacak, geçerli kullanıcılar bundan kesinlikle etkilenmeyecek. Geçerli kullanıcılar iyileştirme tarafından tamamen yararlanabilecek.

3- Ben X ISS'sini kullanıyorum, bana ne olacak?

Üstnot: Tüm ISS'ler 1 Mayıs iyileştirmesini yapmıştır ancak bu iyileştirme yasal yolla delinmiştir.

Türk Telekom: Kota konusunda (şimdilik) sessiz kalmaya kadar verdi ve 1 Mayıs kararlarını uyguladı, AKK'niz doldu ise test edebilirsiniz.

Turkcell: Bu şirket ise "akıllı kota" adı altında kota uygulamasına başladı, internet sitelerinden yeni paketlerini kontrol edebilirsiniz.

Uydunet: 1 Mayıs'tan itibaren AKK'li tarifelere yeni abone alınmıyor. Paketler tamamen değiştirildi, kotalı paketler geldi. Ayrıca "akıllı sınırsız" paketler geldi.

00:00 - 19:00 arası 10 Mbit/19:00 - 00:00 arası 5 Mbit (Upload 1 Mbit) Akıllı sınırsız tarife : 69,99 TL
00:00 - 19:00 arası 20 Mbit/19:00 - 00:00 arası 10 Mbit (Upload 2 Mbit) Akıllı sınırsız tarife : 89,99 TL

Özet: Kota sistemi getirildi ve "akıllı sınırsız" adlı bir saçmalık üretildi.

Türknet: Kota saçmalığını uygulamadı. İyileştirmeler uygulandı.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı