1 Mayıs sonrası gümrük deneyimim

@mustafapusti Hocam Amazon.tr canlı sohbet ile bir de bu gece konuştum. Bu sefer gümrük olayı hakkında bilgileri var ve ek ücret çıkacağını açıkça belirtiyorlar. Hatta iade edebilirsiniz diye de yol da gösteriyorlar. Amazon'a yakışmadı. Başta her şeyi biz karşılarız vs. diyorlardı. Bu da önemli değil sen Amazon'sun aldığımız site Amazon.tr, gönderici Amazon Germany, ülke Türkiye herkes sipariş özetine göre alım yapıyor, küçük bir gümrük notu düşülse kimse mağdur olmazdı.

Yine de bir umut bekleyeceğim.

@mustafapusti Hocam Amazon.tr canlı sohbet ile bir de bu gece konuştum. Bu sefer gümrük olayı hakkında bilgileri var ve ek ücret çıkacağını açıkça belirtiyorlar. Hatta iade edebilirsiniz diye de yol da gösteriyorlar. Amazon'a yakışmadı. Başta her şeyi biz karşılarız vs. diyorlardı. Bu da önemli değil sen Amazon'sun aldığımız site Amazon.tr, gönderici Amazon Germany, ülke Türkiye herkes sipariş özetine göre alım yapıyor, küçük bir gümrük notu düşülse kimse mağdur olmazdı.

Yine de bir umut bekleyeceğim.
Zamanla düzeleceğini düşünüyorum. Dünyada tek bu uygulamayı yapan üşleyizdir büyük ihtimal. Amazon sistemi öğrendikten sonra alış öncesi ödeme tutarlarını netleştirir diye düşünüyorum. Benim kargom hala gümrükte ve gümrük müşavirim 150 euro altı fatura bildireceğim gümrüğe dedi. Tam detayı nedir bilmiyorum. İşlemlerden sonra bilgi vereceğim.
Bende Amazon germany'den kargo + vergi dahil 90 euroluk bir ürün almıştım. 5 mayıstan beri gümrükte. Acaba takılı filan mı kaldı. SBY Express diye bir şeyle gelmiş..
Amazon germany den benim aldığım üründe bir haftadır istanbul arnavutköy gümrükte. Hatta 2-3 gündür gümrükten çıktı torbaya eklendi görünüyor ama başka hareket yok.
Yarın arkadaşım RTX 3090 ekran kartımı beraberinde getiriyor. Bakalım yolcuyla beraber gelen ekran kartı gümrüğe takılacak mı?
Onu bende merak ediyorum. Eskisi gibi yolcu beraberinde gelen ürünlere istisna gösterecekler mi acaba.

@mustafapusti Haber var mı hocam ? Ben biraz daha araştırdım da müşavirsiz, vekaletsiz yani ek ücret ödemen artık imkânsız sanıyorum. Amazon da kabul ediyor geriye bir şey kalmıyor yani.

@mustafapusti Haber var mı hocam ? Ben biraz daha araştırdım da müşavirsiz, vekaletsiz yani ek ücret ödemen artık imkânsız sanıyorum. Amazon da kabul ediyor geriye bir şey kalmıyor yani.
Müşavir bugün gümrüğe geçti yeni fatura 150euro altı olduğu için ek ücret ve vergiyle 950tl civarı ödeme çıkmış. Beyan edilen fatura 145 dolardı. 150euro aldı fatura beyan edildiği için Gümrük müşavir ödemesi olmuyor ama yine yüksek bir ücret çıktı. Ama amazon almayadan aldığım kargo istanbul gümrüğünden çıkmış görünüyor fakat bana değilde yine samsun gümrüğüne girmiş gibi görünüyor. Gümrük işlemi için yine çağıraklar diye tahmin ediyorum.

Son düzenleme:
FC motodan 480 dolarlık ürünüm PTT gümrüğe takıldı. PTT çalışanları müşavir beyanname açmanız gerekir dedi. Bir tane gümrük müşaviri ile görüştüm. Vekalet vermeniz gerek ve diğer işlemlerle 5000 bin TL yi bulur dedi. Nasıl olacak bilmiyorum.

Geri
Yukarı