1 ölü piksel olan monitörün iadesi kabul edilmedi

itopya.comdan aldığım ViewSonic VX-2458 model numaralı monitörden 1 adet ölü piksel çıktı. İade talebi gönderip ürünü geri gönderdim fakat onlarda geri gönderip içine şu notu koymuşlar "1 adet ölü piksel değişim standartlarına uymadığında ürün iadesi kabul edilmedi". Ben bir yerde 1 ölü piksel olsa bile değişim ya da iade yapmak zorundalar diye okumuştum. Bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?
Eğer yine kabul etmezlerse arkadaşın dediği gibi internet üzerinden aldıysaniz beğenmediğinizi belirtip ilk 15 gün içinde koşulsuz iade edin.

Bildiğim kadarıyla önceden 1 ölü piksel bile değişim bahanesi kabul ediliyordu ancak son düzenlemelerde sanırım 4 pikseldi bu orana ulaşınca değişim yapılabiliyormuş. 1 ölü piksel ile değişim talebi olan çok fazla ürün olduğu için ve ölü piksel sorunu diğer donanım sorunlarının çıkma ihtimalinden çok daha yüksek ve doğal olduğu için yeni böyle bir düzenleme yapılmış.

Not: Bu makaleyi bir yerde okumuştum resmi olarak kesin bilgi değildir. Araştırırsanız iyi olur. Çok yeni bir düzenlemeydi umarım doğru değildir kanunen.

itopya.comdan aldığım ViewSonic VX-2458 model numaralı monitörden 1 adet ölü piksel çıktı. İade talebi gönderip ürünü geri gönderdim fakat onlarda geri gönderip içine şu notu koymuşlar "1 adet ölü piksel değişim standartlarına uymadığında ürün iadesi kabul edilmedi". Ben bir yerde 1 ölü piksel olsa bile değişim ya da iade yapmak zorundalar diye okumuştum. Bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?
13 Yaşindaki Samsung SyncMaster 940Bw monitörümde 1 tane ölü piksel yok sıfır diye aldığın üründe 1 tane bile olmaması gerekir saçmalık.(Not:Alındığı günden beri günde yaklaşık 10 saat kullanıyorum.)

Sadece Viewsonic değil, tüm monitör markaları aynı şekilde 1 adet ölü piksel için iade yada değişim yapmıyor. Ancak Viewsonic yine iyi sayılır, bazı monitörlerde iade-değişim için ölü pikselin sayısının en az 4-5 tane olması gerekiyor.

Firmaların şansını denemelerine tav oluyorum. Tamam üründe ölü piksel yok ama ben ürünü beğenmedim ne yapacaksınız.

@BilgisayarKurdu
Hocam bu konuda daha bilgili.

Bir arkadaşımız daha söylemiş, internet üzerinden alınan bir ürün ise 14 gün dolmadan bir sebep belirtmeden iade edebilirsiniz.

14 günü geçmediyse iade edin.
Ayrıca Bkz.

MADDE 9 – (1) Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir.

Öncelerden araştırdığımda yanlış hatırlamıyorsam belirli bir miktarın üzerinde olmadığı sürece ayıplı sayılmıyordu. Güncelleme geldi mi bu konuda yada ne kadar doğru bilemiyorum. Sırf bu yüzden 200-300 lira fazla ödeyip mağazadan alıyorum monitörlerimi, kutuyu açtırıp kontrol ettirip ölü pixel yoksa alıyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı