1 TB HDD vs 1 TB SSD

Gaviria

Decapat
Monster T7 V19 cihaz aldım. NVMe 256 SSD bulunmakta. Ekstra olarak yanına depolama almak istiyorum fakat iki şey arasında kaldim.

Ya 1 TB HDD alacağım 7200 RPM 128 MB,
Ya da 1 TB SSD alacağım okuma yazma 550/520.

Böyle sorunca herkes SSD al diyebilir, arada kalmamın sebepleri şöyle:
256 SSD zaten bulunmakta. Oyun oynamak için ve ıvır zıvır depolamak için aradaki 350-400 TL farka değer mi?

Teşekkürler şimdiden.

Oyun oynamak için mi? Ivır zıvır depolamak için mi? Bütçenize bağlı olarak sıkıntı yaşamayacaksanız SSD'yi alın.

SSD'nin yeri çok ayrı ama 256 GB SSD'nin size yeteceğini düşünüyorsanız ve bütçeniz de kısıtlıysa HDD de tercih edebilirsiniz. En çok oynadığınız oyunları ve kullandığınız programları hesaba kattığınızda 256 GB size yeterli geliyor mu? Bütçeniz müsait ise tabii ki SSD seçilmeli.

SSD al derim çünkü gtav kursan kafadan 90 gb gidiyor. Buna birde diğer oyunları kat. Hem HDD ile aynı alana sahip olacak hemde hdd den daha hızlı olacak. SSD AL. Biraz karışık oldu kusura bakma anladın sen dediğimi ;)

Abartmaya gerek yok. Harddisk oturmuş ve belli seviyeye ulaşmış bir teknoloji. Kız arkadaşımdan biliyorum defalarca kez düşürdü dizüstü bilgisayarını olduğu gibi duruyor harddiski. Bozuldu bozulacak bir şey değil. Benim şu anda kasamda dizüstü bilgisayar harddiski takılı. 7 yıldır kullanıyorum tık demedi. Keza senelerce yine çok HDD kullandım. Sorun yaşamadım şu ana kadar. Eli yüzü düzgün bir HDD kolay kolay bozulmaz. Fakat teknoloji ilerliyor SSD gibi bir gerçek var. Harddisk SSD'nin verdiği hızı ve hissiyatı veremiyor malesef. Hız istiyorsan SSD tercih et. Çokta fark etmiyorsa dilediğini tercih edebilirsin.

Monster T7 V19 cihaz aldım. NVMe 256 SSD bulunmakta. Ekstra olarak yanına depolama almak istiyorum fakat iki şey arasında kaldim.

Ya 1 TB HDD alacağım 7200 RPM 128 MB,
Ya da 1 TB SSD alacağım okuma yazma 550/520.

Böyle sorunca herkes SSD al diyebilir, arada kalmamın sebepleri şöyle:
256 SSD zaten bulunmakta. Oyun oynamak için ve ıvır zıvır depolamak için aradaki 350-400 TL farka değer mi?

Teşekkürler şimdiden.
Oyunlar ve dosyalar SSD ile çok daha hızlı açılır. Bozulma riskleri daha düşüktür. Bütçeniz yeterliyse tabiki SSD alınmalı ama bütçeniz yoksa da fazla zorlamaya gerek yok.

Taşınabilir depolama olarak SSD'lerin bence elle tutulur avantajları yok. Yani Blu-Ray film bile izleseniz 1 saniye içinde açılması ile 3 saniye içinde açılması arasında atla deve bir fark yok. Sonuçta HDD de onu akıcı bir şekilde oynatabilecek.

Hatta SSD'lerin uzun dönem ömürleri henüz test edilmedi. 15 yıllık çalışan HDD bulmak mümkün ama henüz öyle bir SSD yok. Hatta yıpranmaları (wear out) çok bilinen ve sürekli önlem geliştirilen bir gerçek.

Bence SSD'nin gerçek avantajları, onu bir dizüstü bilgisayara takacaksanız ortaya çıkıyor. Tanışabilir depolama niyetindeyseniz elle tutulur bir avantajı yok.

Dizüstüne takınca elde edilen avantajlar:
1) SSD'ler az da olsa HDD'lerden daha az güç tüketiyorlar. Pilde çalışma için ideal
2) Dizüstü HDD'leri zaten doğaları gereği yavaşlar, SSD'ler onlara kıyasla çok daha yüksek hızlar vad ediyorlar
3) SSD'ler birazcık daha az ısındıkları için küçük alanlarda çalışmaya daha müsaitler. Bu yüzden uyku modunda sırt çantanıza bir dizüstü koyarken içinde HDD yerine SSD olması daha avantajlı
4) Yine azıcık da olsa, daha hafifler ve boyutları daha küçük. Özellikle yeni ve çok ince dizüstü bilgisayarlarda 50-100gr fark bile hissediliyor.
5) Düşmeye karşı ne SSD ne de HDD dayanıklı. Ama dizüstü HDD'lerinde bulunan sensörler hareket algılarlarsa diski durduruyorlar. SSD'lerin böyle bir sorunu yok. Bir kopyalama işlemi başlatıp, bilgisayarı koltuk altınıza alıp yukarı müdürün ofisine gidebilirsiniz. Gittiğinizde işleminiz bitmiş olur.

Bütün bu avantajlardan SSD'yi dizüstüne takılınca faydalanmanız mümkün. Ama bir USB kutusunun içinde harici bellek olarak kullanırken bu avantajları göstermeyecek, geriye sadece yüksek hızı kalacak.

O yüzden, eğer 1TB SSD alabilecek bütçeniz varsa onu dizüstüne takın. 256 SSD'yi satılığa çıkarıp sonra da 1 TB normal USB depolama alın derim.

Taşınabilir depolama olarak SSD'lerin bence elle tutulur avantajları yok. Yani Blu-Ray film bile izleseniz 1 saniye içinde açılması ile 3 saniye içinde açılması arasında atla deve bir fark yok. Sonuçta HDD de onu akıcı bir şekilde oynatabilecek.

Hatta SSD'lerin uzun dönem ömürleri henüz test edilmedi. 15 yıllık çalışan HDD bulmak mümkün ama henüz öyle bir SSD yok. Hatta yıpranmaları (wear out) çok bilinen ve sürekli önlem geliştirilen bir gerçek.

Bence SSD'nin gerçek avantajları, onu bir dizüstü bilgisayara takacaksanız ortaya çıkıyor. Tanışabilir depolama niyetindeyseniz elle tutulur bir avantajı yok.

Dizüstüne takınca elde edilen avantajlar:
1) SSD'ler az da olsa HDD'lerden daha az güç tüketiyorlar. Pilde çalışma için ideal
2) Dizüstü HDD'leri zaten doğaları gereği yavaşlar, SSD'ler onlara kıyasla çok daha yüksek hızlar vad ediyorlar
3) SSD'ler birazcık daha az ısındıkları için küçük alanlarda çalışmaya daha müsaitler. Bu yüzden uyku modunda sırt çantanıza bir dizüstü koyarken içinde HDD yerine SSD olması daha avantajlı
4) Yine azıcık da olsa, daha hafifler ve boyutları daha küçük. Özellikle yeni ve çok ince dizüstü bilgisayarlarda 50-100gr fark bile hissediliyor.
5) Düşmeye karşı ne SSD ne de HDD dayanıklı. Ama dizüstü HDD'lerinde bulunan sensörler hareket algılarlarsa diski durduruyorlar. SSD'lerin böyle bir sorunu yok. Bir kopyalama işlemi başlatıp, bilgisayarı koltuk altınıza alıp yukarı müdürün ofisine gidebilirsiniz. Gittiğinizde işleminiz bitmiş olur.

Bütün bu avantajlardan SSD'yi dizüstüne takılınca faydalanmanız mümkün. Ama bir USB kutusunun içinde harici bellek olarak kullanırken bu avantajları göstermeyecek, geriye sadece yüksek hızı kalacak.

O yüzden, eğer 1TB SSD alabilecek bütçeniz varsa onu dizüstüne takın. 256 SSD'yi satılığa çıkarıp sonra da 1 TB normal USB depolama alın derim.
256 SSD M2 slotunda 1TB SSD sata slotunda olursa sorun kalmıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı