1 TB SATA 3 SSD vs 500 GB M.2 SSD

Tabiki de hissedilir,benim dünya görüşüm bu saatten sonra ya hdd alıcaksın(insanlara depolama için önerim,ben kullanmıyorum) ya da çift m2 alacaksın,m2 oyunlarda çok farkediyor kesinlikle,fakat tüm sistemi sırf m2 alıcam diye 500 gb alman senin için bir sıkıntı yaratır mı orasını bilmem?
Hayır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu testlerin çoğu genellikle yanlış oluyor,şahsen oradaki tüm birimleri denemiş birisi olarak söylüyorum.250 gblık oyunlarımı bile m2ye kuruyorum.

Oyun oynuyorum bazen render gerekiyor ama 2 ayda bir mesela. Depolama çok gerekli İTX kasa alcağım 2,5 inch olması lazım. Birde HDD olmadan toplasam sıkıntı olur mu ?

M.2 ile SATA SSD arasındaki belirleyen nokta M.2'nin NVMe destekli düzgün bir kontrolcüye sahip olması olacaktır. Eğer başarısız bir kontrolcüye sahipse SATA SSD'ye göre avantaj elde edemeyeceksiniz. Eğer M.2 direkt olarak SATA M.2 ise yine normal SATA diskten farkınız yok, sadece form faktörü farklı olacaktır.

Ayrıca, M.2 NVMe ile SATA SSD arasındaki farkı gündelik hayatta yine fark edemezsiniz. NVMe diskler özellikle IOPS konusunda bant genişliği sebebiyle daha avantajlılar. Eğer çok fazla küçük parçalara bölünmüş dosyalarla uğraşmıyorsanız (örn. Matlab, C++ kütüphaneleri vs) pratikte çok büyük bir kazan elde edemezsiniz. Sıralı dosya aktarımlarında ise dosya boyutu yeteri kadar büyükse (örneğin tek parça 20 GB'lık bir dosya gibi) aradaki farkı hissedersiniz.

M.2 ile SATA SSD arasındaki belirleyen nokta M.2'nin NVMe destekli düzgün bir kontrolcüye sahip olması olacaktır. Eğer başarısız bir kontrolcüye sahipse SATA SSD'ye göre avantaj elde edemeyeceksiniz. Eğer M.2 direkt olarak SATA M.2 ise yine normal SATA diskten farkınız yok, sadece form faktörü farklı olacaktır.

Ayrıca, M.2 NVMe ile SATA SSD arasındaki farkı gündelik hayatta fark edemezsiniz. NVMe diskler özellikler IOPS konusunda bant genişliği sebebiyle daha avantajlılar. Eğer çok fazla küçük parçalara bölünmüş dosyalarla uğraşmıyorsanız (örn. Matlab, C++ kütüphaneleri vs) pratikte çok büyük bir kazan elde edemezsiniz. Sıralı dosya aktarımlarında ise dosya boyutu yeteri kadar büyükse (örneğin tek parça 20 GB'lık bir dosya gibi) aradaki farkı hissedersiniz.
Sağolun. Sistemi HDD olmadan kullanabilir miyim ?
Ve SSD ömrü HDD den uzun mudur taşırken HDD gibi sıkıntı yapar mı ?

Sistemi HDD olmadan tabii ki kullanabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarımda 512GB M.2 NVMe SSD ile 430GB SATA SSD birlikte kullanıyorum. Ofisteki bilgisayarlara 120GB SATA SSD takılı sadece ve aynı diskler 6 yıldan fazla bir süredir olduğu gibi sıfır bakıma rağmen çalışıyor.

Günümüzdeki SSD'lerin birçoğu normal kullanım altında HDD'lerden daha güvenilir ve sorunsuz çalışıyorlar. Ama daha yeni bir teknoloji olduğu için haliyle daha pahalılar.

Sistemi HDD olmadan tabii ki kullanabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarımda 512GB M.2 NVMe SSD ile 430GB SATA SSD birlikte kullanıyorum. Ofisteki bilgisayarlara 120GB SATA SSD takılı sadece ve aynı diskler 6 yıldan fazla bir süredir olduğu gibi sıfır bakıma rağmen çalışıyor.

Günümüzdeki SSD'lerin birçoğu normal kullanım altında HDD'lerden daha güvenilir ve sorunsuz çalışıyorlar. Ama daha yeni bir teknoloji olduğu için haliyle daha pahalılar.
Ben şunu anlamıyorum laptoplara HDD var ve taşınabiliyor ama masaüstündeki HDD taşınamıyor.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı