1 TB SSD 931 GB olarak görünüyor

Selamlar, daha yeni N11 üzerinden Samsung 860 EVO 1 TB SSD satın aldım. Normali bu mu bilmiyorum fakat boş alan olarak 931.50 GB gösteriyor. Aynı SSD'yi kullanan arkadaşlar beni bilgilendirirse sevinirim çünkü bu durum ürünün orijinalliğini sorgulamama neden oldu.

Eki Görüntüle 926920

Normal.

Cevap veren herkese teşekkürler fakat bu da bir nevi dolandırıcılık işletim sistemimiz gib olarak baz alıyorsa sonuçta 1 TB ürün değil de 931 GB bir SSD almış oluyoruz. Ya da üreticiler sistemimiz de TB görünecek şekilde üretsinler veya benim eksik 69 GB'lık paramı ödesinler.

Cevap veren herkese teşekkürler fakat bu da bir nevi dolandırıcılık işletim sistemimiz gib olarak baz alıyorsa sonuçta 1 TB ürün değil de 931 GB bir SSD almış oluyoruz. Ya da üreticiler sistemimiz de TB görünecek şekilde üretsinler veya benim eksik 69 GB'lık paramı ödesinler.

Hocam işler öyle işlemiyor işte. İnsanlar 1TB görünce daha fazla alma isteği duyuyor. Bir pazarlama hareketi bu.

Cevap veren herkese teşekkürler fakat bu da bir nevi dolandırıcılık. İşletim sistemimiz GiB olarak baz alıyorsa sonuçta 1 TB ürün değil de 931 GB bir SSD almış oluyoruz. Ya da üreticiler sistemimizde TB görünecek şekilde üretsinler veya benim eksik 69 GB'lık paramı ödesinler.
Buradaki olay, Windows'un GiB olarak hesaplayıp GB olarak göstermesi. Örneğin GNU/Linux dağıtımları GiB olarak gösterir.

Dolandırıcılık gibi bir durum yok, sonuçta disk üreticileri standart GB hesabını kullanıyor. Aynı hesapla yaklaştığınız zaman vadettikleri değeri veriyorlar sonuçta. Bununla birlikte, çoğunlukla disklerin üzerinde işletim sistemlerinin farklı hesaplamalar kullanması nedeniyle görünen değerin belirtilen değerden farklı olabileceğini belirtiyorlar.

Geri
Yukarı