1 TB WD Blue boşta aşırı ses yapıyor

Tekin01

Zeptopat
Daha fazla  
Merhabalar,

6 yıldır kullandığım 1 TB WD Blue hard diskin boşta aşırı ses yaptığını fark ettim. Yeni sistem kurduğum için fanlar hiç ses yapmıyor fakat içerde saçma sapan bir gürültü vardı HDD'den şüphelenmediğim için bütün parçaları kontrol ettim ve gürültünün HDD'den geldiğini anladım. 6 yıldır ilk kez söküp başka bir PC'ye takmıştım. Yani fiziksel hiçbir hasar almadı.

%0'ken ses yapıyor yük altında sesi kesiyor fakat M.2 kullandığım için çoğunlukla boşta çalışıyor. Bu ses yüzünden güç kablosunu çıkartmak zorunda kalıyorum. HDD Tune'de Interface CRC Error Count hatası veriyor fakat sata kablosunu çıkarttığımda da aynı ses devam ediyor. Ses yüzünden HDD'yi çıkartıp çöpe atasım geliyor.

HDD Tune değerleri görsellerdeki gibidir:

Dosya Ekleri

• hddbilgi.jpg
    hddbilgi.jpg
    69,6 KB · Görüntüleme: 21
  • hddhız.jpg
    hddhız.jpg
    75,1 KB · Görüntüleme: 13
  • hddrandom.jpg
    hddrandom.jpg
    82,6 KB · Görüntüleme: 15
  • okumadeğeri.jpg
    okumadeğeri.jpg
    62,1 KB · Görüntüleme: 11
  • sağlıkhdd.jpg
    sağlıkhdd.jpg
    67,7 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleyen: Moderatör:
HDD'lerin kullanımda değilken ses yapmasının sebebi siz işlem yaptıkça oradaki disk daha fazla dönüyor, hız değişikliklerinden dolayı ses artıyor. Ama kullanımda olduğu zaman sürekli olarak döndüğü için ses yapmıyor diye biliyorum ben.

Boşta bakım yaparken bu diskler çok gürültü çıkarır ona dikkat edin. 2 defa CRC hatası vermiş ama çok mühim değil. SATA kablosunu yenilemenizi tavsiye ederim ve ayrıca o sıcaklık bence yüksek. Şahsen ben fan ile 32 dereceyi geçirmemeye çalışıyorum. Spin up time iyi ve çalışma süresi kabul edilebilir.

Boşta bakım yaparken bu diskler çok gürültü çıkarır ona dikkat edin. 2 defa CRC hatası vermiş ama çok mühim değil. SATA kablosunu yenilemenizi tavsiye ederim ve ayrıca o sıcaklık bence yüksek. Şahsen ben fan ile 32 dereceyi geçirmemeye çalışıyorum. Spin up time iyi ve çalışma süresi kabul edilebilir.
Anakartı sıfır aldım yeni kablo taktım. Sata takılı olmasa bile enerjiyi aldığı an ses yapıyor. Sanırım çözümü yok. Sıcaklık değeri hep böyleydi. Önünde 2 tane fan var.

HDD'lerin kullanımda değilken ses yapmasının sebebi siz işlem yaptıkça oradaki disk daha fazla dönüyor, hız değişikliklerinden dolayı ses artıyor. Ama kullanımda olduğu zaman sürekli olarak döndüğü için ses yapmıyor diye biliyorum ben.
Bu kadar ses yapmaması lazım herhalde. İhtiyacım olmadığı zaman güç kablosunu sökmek zorunda kalıyorum. Aşırı ses yapıyor.

Arkadaşlar HDD'yi ikincil olarak kullandığım için, ihtiyacım olmadığı zamanlarda yazılımla gücünü komple kesebilir miyim? Yoksa güç kablosunu elimle söküp takmak can sıkıcı oluyor. Sesi cidden rahatsız edici.

Merhabalar,

6 yıldır kullandığım 1 TB WD Blue hard diskin boşta aşırı ses yaptığını fark ettim. Yeni sistem kurduğum için fanlar hiç ses yapmıyor fakat içerde saçma sapan bir gürültü vardı HDD'den şüphelenmediğim için bütün parçaları kontrol ettim ve gürültünün HDD'den geldiğini anladım. 6 yıldır ilk kez söküp başka bir PC'ye takmıştım. Yani fiziksel hiçbir hasar almadı.

%0'ken ses yapıyor yük altında sesi kesiyor fakat M.2 kullandığım için çoğunlukla boşta çalışıyor. Bu ses yüzünden güç kablosunu çıkartmak zorunda kalıyorum. HDD Tune'de Interface CRC Error Count hatası veriyor fakat sata kablosunu çıkarttığımda da aynı ses devam ediyor. Ses yüzünden HDD'yi çıkartıp çöpe atasım geliyor.

HDD Tune değerleri görsellerdeki gibidir:
Ses yapması için güç kablosu takılması yetiyor. Sata takılı olmasa bile gürültü yapıyor. HDD tamamen bozulmuş mu acaba? Anlamadığım olay ise tüm testlerde nerdeyse sorunsuz gözükmesi. Mekanik hasarda almadı. Depolama için kullandığımdan ihtiyacım olmadığında elimle güç kablosunu çıkartıyorum ancak öyle gürültü gidiyor.

Geri
Yukarı