1 yılda hiç temel olmadan derece yapılabilir mi?

Makaleler
44
Çok uzun zamandır ders çalışmıyorum. Temelin tamamen kötü. Zamanında okuduğum lise şehrin en kötü Anadolu lisesiydi. Tabii yaş 22. okulda 8 yıldan sonra sadece 1 tane tıp kazanan olmuş. Gerisi dökülüyor.

Bu sene sınava girmek istemedim. Nasip olursa bu sene çalışacağım. Ama dediğim gibi temelin 0(sıfır). Liseyi açıktan bitirdim.

78,14 OBP var. Tekrar söylemek gerekirse açıktan bitirdim. 9 ve 10. sınıfı öğün okudum ve gerisi yok. Matematik ortalamam 93,5 idi. Ama kolay soru soruyorlardı. Elime TYT apotemi matematik aldım. Ancak olmadı.

İstediğim meslek PC mühendisliği idi. İstediğim yerler çok yüksek: ODTÜ, İTÜ ve Boğaziçi üniversitesi istiyordum.

Bu halle kazanmak mümkün mü? Sınava 1 kere gireceğim. Birikmiş param var ve ailemden para istemiyorum. Ama o para belli bir yere kadar yetecek.

Sizce ne yapmalı?

Gidebiliyorsanız etüt salonu ve hocaları düzgün olan bir dershaneye gidin. Derslere de (diğerlerini bilmiyorum) Türkçe ve coğrafya olarak. Hocam YouTube sayfasından konu dinleyin sonra kendiniz konu anlatımdan çalışın ve bol bol o konudan soru çözün bu tarz çalışma çalıştığınız dersin konusunu daha iyi oturmasını sağlar. Dershane giderseniz dersler hemen başlamazsa dediğimi yapın. Başladıktan sonra ise işlediğiniz dersi o gün dediğim gibi videosunu izleyin sonra kendiniz konu anlatımdan çalışın ve elinizde olan o konunun tüm soruları çözün bütün dersler için böyle yapın. Dershane giderseniz tabii ki oradaki hocalarlada durumunuzu tartışın ve tüyo alın kesinlikle sıkı çalışmanız lazım bunu unutmayın başarılar dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
@The Tribal Chief Hiçbir şey için geç değil derler ancak kimseyi çok fazla heveslendirmek istemem. Eğer gerçekten çok istekli,kararlı ve azimli iseniz bu yıl elinizden geleni yapın ve ardından birikmiş paranızla bir özel üniversite'ye gitmeye çalışın. Derece maalesef çok çok zor. Yani derece yaparsanız üstün zekalı falan ilan ederiz sizi. Çünkü derece yapan sayısalcılar genelde 9 bilemedin 10. sınıftan itibaren düzenli bir şekilde çalışıyor. Yani bence ilk başta üzülmemek için beklentiyi düşürün ki daha kararlı çalışabilesiniz. Çok işiniz var. Kararlı iseniz derhal başlamalısınız. Ezberci bir eğitim sistemi olduğumuz için ezberlenecek yüzlerce bilgi sizi bekliyor. Çözülecek onlarca kitap,onlarca deneme... Bol şans.

Çevremde 1 yılda bu şekilde 40kya 30kya giren 2 arkadaş var. Ben de bu sene gireceğim umarım. hadi 30-40k yapılır da ilk 1000 sıkar baba. OBP bayağı geri çeker seni. Gerçekçi olmak gerekirse bilgisayar mühendisliği için ODTÜ Boğaziçi falan hayal olur bence.

En başta OBP sıkıntı çıkarabilir. Hedeflerini bu kadar yüksek tutarsan hayal kırıklığı yaşayabilirsin.
Yapacak bir şey yok o zaman. Orta halli bir üniversitede okumak pek iç açıcı olmuyor.
Gerçekçi olmak gerekirse hayır.
Üzüldüm açıkçası. Bir şekilde para kazanmam lazım zaten. Sebebi ortada. Kimseden medet umma huyum yok. İşte çalışmak daha doğrusu olacak. Tabi, bu düşünce ne kadar doğru olur bilmiyorum.
Kazanmak mümkün fakat temelin olmadığı için ve OBP puanın düşük olduğu için insanüstü bir çalışma yapman gerek. Motivasyonunu kaybetmezsen her şeyi yapabilirsin.
@The Tribal Chief Hiçbir şey için geç değil derler ancak kimseyi çok fazla heveslendirmek istemem. Eğer gerçekten çok istekli,kararlı ve azimli iseniz bu yıl elinizden geleni yapın ve ardından birikmiş paranızla bir özel üniversite'ye gitmeye çalışın. Derece maalesef çok çok zor. Yani derece yaparsanız üstün zekalı falan ilan ederiz sizi. Çünkü derece yapan sayısalcılar genelde 9 bilemedin 10. sınıftan itibaren düzenli bir şekilde çalışıyor. Yani bence ilk başta üzülmemek için beklentiyi düşürün ki daha kararlı çalışabilesiniz. Çok işiniz var. Kararlı iseniz derhal başlamalısınız. Ezberci bir eğitim sistemi olduğumuz için ezberlenecek yüzlerce bilgi sizi bekliyor. Çözülecek onlarca kitap,onlarca deneme... Bol şans.
Çevremde 1 yılda bu şekilde 40kya 30kya giren 2 arkadaş var. Ben de bu sene gireceğim umarım. hadi 30-40k yapılır da ilk 1000 sıkar baba. OBP bayağı geri çeker seni. Gerçekçi olmak gerekirse bilgisayar mühendisliği için ODTÜ Boğaziçi falan hayal olur bence.
Ben bu yorumlara göre iyi bir yer olmayacak kanısına vardım. Boşuna kendi üzmüş olacağım. Zaten takıntılıyım. Hiç ellememek güzel olacak. Sağlığımı bozmak istemiyorum.

Derece zekadan çok şans işine dönüştü. Ilk 10000 ile birinci tamamen sınav anındaki performansa gore sekilleniyor. Sinav sistemi degismedigi surece rota sinavsiz parayla yurtdisinda okumak olmalı.

Hocam ayrılmayın elektrikler gelsin pc'den size bu isi tum detaylariyla anlayacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı