10.000-12.000 TL'ye oyun odaklı sistem toplama

yigitjr

Hectopat
Merhabalar herkese.
Uzun süredir belli başlı markaların oyun laptoplarıyla idare ediyordum. Fakat statik bir hayata geçtiğim için güzel bir masaüstü sistem toplamak istiyorum. En başından beri teknik konularla aram iyi olmamıştır, o yüzden tavsiyelerinize ihtiyacım var.
Şimdi bütçemi monitor dahil max 13.500-14.000 TL bandında ayarlamak istiyorum. inventus.com'dan ya da güvenilir olan ve kasayı benim için kurup yollayacak bir siteden alışveriş imkanı arıyorum.
Çok anlamadığım için şu olsun bu olsun fanatikliğim yoktur, beni mümkün mertebe kasayı bir daha açmadan uzun bir süre götürecek sistem önerilerinize açığım.
Saygılar...

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok ayarsız bir sistem olmuş. Kasaya o kadar para dökmeye gerek yok. Baksanıza böyle bütçeye 120GB SSD ekliyorsunuz ancak 32GB RAM? Denge balans yok sistemde. Monitör yoksa çok güzel sistem toplanabiliyor bu bütçeye.
Bu sadece bir öneri ve isterse daha kapasiteli SSD alabilir. Ancak işlemci ve ekran kartı yüksek olmak zorunda. RAM kısmına gelecek olursak "istisna" dedim farkındaysanız. Bütçesini bir tık daha artırırsa mükemmel bir sistem olabilir.

Sonradan RAM alıp takmak herkesin kolayca yapabileceği bir şeydir. Konu sahibi uzun süre değişiklik yapmayacağım dedi diye baştan 32 GB RAM sistem önerip yerine daha iyi parça almamakla yanlış yapar. Baştan 32 GB RAM önerilerine kulak asmamasını tavsiye ederim.

Sirf dahili grafik karti yok diye R7 1800x gibi bir islemciyi yabana atmak buyuk yanlis. Islemci secerken dikkat edilmesi gereken onemli etkenlerden de degil zaten. Oreki'nin sistemi alinabilir.
Ama kardeşim bak dahili grafik lazım olabilir arkadaşa. Diyelim ki ekran kartı bozuldu, arkadaşa sistem lazım oldu nasıl kullanacak? Belki o an ekran kartı yok elinde?

Sirf dahili grafik karti yok diye R7 1800x gibi bir islemciyi yabana atmak buyuk yanlis. Islemci secerken dikkat edilmesi gereken onemli etkenlerden de degil zaten. Oreki'nin sistemi alinabilir.
Ama kardeşim bak dahili grafik lazım olabilir arkadaşa. Diyelim ki ekran kartı bozuldu, arkadaşa sistem lazım oldu nasıl kullanacak? Belki o an ekran kartı yok elinde?

Anlatamıyoruz galiba. iGPU yok diye performanstan taviz verilmez. Sistemi toplayacak arkadaş bu ihtimalleri düşünerek kendini sağlama alacaktır. Daha fazla bu iGPU konusunda tartışmayacağım.

Yav anladık arkadaş tamam. Ama arkadaşın sistemindeki ekran kartı bozulduğunda ne yapacak? Belki o an ona lazım olacak? Bende iGPU performansından memnun değilim ama gerektiği zaman kullanılması gerekiyor. Zaten arkadaş harici ekran kartını kullanacak, yedekte bir tane daha grafik birimi bulunsun!

Yav anladık arkadaş tamam.
Yok, daha anlatamadık. İstisnalar kaideyi bozmaz. Oldu da ekran kartı bozuldu, servislik oldu. Sistemi 1 hafta kullanamaz, 2 hafta kullanamaz. 3. hafta gene kullanır. Hayır, neymiş bu dahili grafik kartı sevdası anlayamadım. Dünyanın sonu değil ya, ne bu celallenme. Dahili GPU almıyoruz, ''İŞLEMCİ'' alıyoruz. Daha fazla tartışmayacağım bu konuda sizinle. Zira kelimeleri tekrar etmekten başka bir şey yapmıyorsunuz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı