10.000-13.000 TL 3D yazıcı önerisi

befirat

Centipat
Daha fazla  
@Siyah Martı.
@Dr. Bıyık!
@Salih Gürbüz.
@NothingGood

Başlıkta da dediğim gibi 10.000-13.000 TL fiyatlarında bir 3D yazıcı arıyorum.
Aklımda creality ender 3 v3-SE-ke, elagoo neptune 4 veya Pro, ender 3 S1 ve türevleri var. (düzenleme nedense elagoo neptune 4 sanki diğerlerine göre daha iyiymiş gibi geliyor ama fanları çok sesli demişler doğru mu?)
Büyük ihtimalle mayıs ayında alacağım bu yüzden çıkacak olan modelleride önerebilirsiniz.
Özellik olarak boyutlarının çok büyük olmasına gerek yok ama baskıları dayanıklı ve kaliteli olması önemli baskıların tabladan kolay çıkması veya esnek bir tabla kaplamasına sahip olması iyi olur hız konusuna gelince eğer baskı bozulmayacaksa 125-200 gibi hızlara ulaşması iyi olur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Mesela bu videodaki parçaları sağlam ve ortalama bir kaliteyle çıkarır mı, kullanırken parçalar kırılır mı?

Bu benim ilk 3D yazıcı deneyimim olacak bu yüzden sorun çıkarmaması üretici firmanın ürününün arkasında durması topluluğunun geniş olması önemli.
Çoğu kişi modifikasyon yapıyor neden ve ne için yapıyorlar yapılırsa üründe sıkıntı çıkar mı garanti bozulur mu?
Ve hangi filamentleri önerirsiniz marka ve tür olarak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, bahsettiğiniz bütçe içinde yüksek hızlı bir yazıcı bilmiyorum.

Ancak şu aralar Prusa ve Bambu markalarının güzel yazıcılar çıkarttığını görmekle beraber yine o yazıcılar da sizin bütçe aralığınızın çok üzerinde kalıyor (2 katı civarı).

Tecrübe ettiğim yazıcılardan örnekleme yapmak gerekirse Ender 3s1 pro ya da plus modelini önerebilirim. Kullanımı en kolay yazıcılardan biridir. Hız ve kabin hariç şu anda ihtiyaç duyulan tüm yükseltmeleri üzerinde barındırmakta.
Ender 3v... serilerini önermiyorum. 3v2 kullanıcısıyım, şu anda güncellemelerle (direct drive, çift z, BL touch, ilave soğutma sistemleri vs vs) yazıcıyı 3s1 dengine getirmekle uğraşıyorum.

Sağlamlık istiyorsanız ABS yazabilen (kabinli ve direct drive özellikli) yazıcılara bakmalısınız. PLA genel kullanım için uygundur ve neredeyse her yazıcıda kullanılır.

Garanti konusunda ülkemizde genelde (istisnalar varsa bilmiyorum) paralel ithalat yoluyla dağıtım oluyor. Dolayısıyla resmi garantiden ziyade satıcı garantisi devreye giriyor. Şu ana kadar kırılan bozulan parçalarda garantiyle uğraşmak yerine hep yenisini alarak güncelleme yoluna gittim.

Esun, Creality, Porima gibi markaların PLA+ filamentlerini öneririm.

Teşekkürler hocam pla+ ile yukarıdaki videodaki gibi bir şey yaparsam baskı uygulandığında kırılır mı? Genellikle hangi tür parçalar bozuluyor ve fazla maliyet çıkarıyor mu?

Son olarak elagoo neptune 4 nasıldır yazma hızı maksimum 500 ama önerilen hızı 200-250 civarlarında videolarınıda izledim baskılar güzel duruyordu.

@Dr. Bıyık!

Teşekkürler hocam pla+ ile yukarıdaki videodaki gibi bir şey yaparsam baskı uygulandığında kırılır mı? Genellikle hangi tür parçalar bozuluyor ve fazla maliyet çıkarıyor mu?

Son olarak elagoo neptune 4 nasıldır yazma hızı maksimum 500 ama önerilen hızı 200-250 civarlarında videolarınıda izledim baskılar güzel duruyordu.

@Dr. Bıyık!
Elagoo cihazını hiç denemedim, bu konuda bir yorum yapamayacağım. Ama özelliklerine bakınca çok güzel bir cihaza benziyor. Yedek parçaları da bolca mevcut sanırım .

Pla + filamentin dayanımı normal PLA'dan bayağı yüksek oluyor. Şu anda mevcut kullanımda olan ve 2 senedir kullandığım PLA baskı araç gereçlerim mevcut. Doluluk, katman sayısı ve dolgu deseni ile dayanımı siz artırabilirsiniz ama ABS ya da kalıp döküm gibi olmaz hiç biri.

Genellikle hareketli parçalar (kayış ve gergiler) ve sıcak bölgeler (hotend) arıza yapıyor. Ender serisi cihazları parça temin edip evde onarmak güzel.

500 -600 hızlar havalarda uçuşuyor ama baskı kalitesi bana düşük geliyor. KEza o cihazların filamentleri de hyper tür olduğu için çok daha pahalı satılıyor. Evet 50mm/s hızla basmak artık sinir bozucu bir şekilde yavaş. 150-200 hız ev modelcileri için yeterli bana sorarsanız.

Çok sağ olun hocam biraz daha araştırıp öyle karar vereceğim ama şu anlık elagoo N4 kağıt üzerinde özellik bakımından daha iyi olduğu için onu almayı düşünüyorum.

Ancak şu aralar prusa ve bambu markalarının güzel yazıcılar çıkarttığını görmekle beraber yine o yazıcılar da sizin bütçe aralığınızın çok üzerinde kalıyor (2 katı civarı).

Tecrübe ettiğim yazıcılardan örnekleme yapmak gerekirse ender 3S1 Pro'ya da Plus modelini önerebilirim. Kullanımı en kolay yazıcılardan biridir. Hız ve kabin hariç şu anda ihtiyaç duyulan tüm yükseltmeleri üzerinde barındırmakta.
Ender 3v... Serilerini önermiyorum. 3V2 kullanıcısıyım, şu anda güncellemelerle (Direct Drive, çift Z, bl touch, ilave soğutma sistemleri vs.) Yazıcıyı 3S1 dengine getirmekle uğraşıyorum.

Sağlamlık istiyorsanız abs yazabilen (kabinli ve Direct Drive özellikli) yazıcılara bakmalısınız. Pla genel kullanım için uygundur ve neredeyse her yazıcıda kullanılır.

Garanti konusunda ülkemizde genelde (istisnalar varsa bilmiyorum) paralel ithalat yoluyla dağıtım oluyor. Dolayısıyla resmi garantiden ziyade satıcı garantisi devreye giriyor. Şu ana kadar kırılan bozulan parçalarda garantiyle uğraşmak yerine hep yenisini alarak güncelleme yoluna gittim.

Esun, creality, porima gibi markaların pla+ filamentlerini öneririm.

Son olarak alegoo N4 de Direct Drive var kabin kısmına gelince bunların bir özelliği mi var yoksa düz kabin mi yani evde yapılıp kullanılabilir mi? Çünkü birkaç kişi kendi kabinini yapıp içine ısıtıcı koymuş.

Son düzenleme:
Kabine ısıtıcı koymanıza da gerek yok. Aslında ABS basmadığınız sürece kabine gerek de yok. Kabinin amaçları hem kokuyu filtrelemek (ABS kokusu sıkıntıdır) hem de ısıl dengeyi kurmak.

Yazıcılar her ne kadar kabinde kullanıma uygun deseler de bana sorarsanız değiller çünkü anakartlarını soğutacak yerleri olmuyor. O yüzden boş bir odada kullanım şansınız varsa, odanın camını aralayıp bu yazıcıda ABS ve TPU basabilirsiniz. Eğer yoksa, PLA'dan şaşmanızı önermem.

Ender 3v... serilerini önermiyorum. 3v2 kullanıcısıyım, şu anda güncellemelerle (direct drive, çift z, BL touch, ilave soğutma sistemleri vs vs) yazıcıyı 3s1 dengine getirmekle uğraşıyorum.
Hocam galiba Ender 3 V3 serisini unuttunuz. Ender 3 V3 KE bu bütçede ve hızlı bir yazıcı olmasının yanında direct drive, çift z, CR touch, çift fanlı soğutma sistemine sahip. Benim tavsiyem V3 KE olur.

@Siyah Martı.
@Dr. Bıyık!
@Salih Gürbüz.
@NothingGood

Başlıkta da dediğim gibi 10.000-13.000 TL fiyatlarında bir 3D yazıcı arıyorum.
Aklımda creality ender 3 v3-SE-ke, elagoo neptune 4 veya Pro, ender 3 S1 ve türevleri var. (düzenleme nedense elagoo neptune 4 sanki diğerlerine göre daha iyiymiş gibi geliyor ama fanları çok sesli demişler doğru mu?)
Büyük ihtimalle mayıs ayında alacağım bu yüzden çıkacak olan modelleride önerebilirsiniz.
Özellik olarak boyutlarının çok büyük olmasına gerek yok ama baskıları dayanıklı ve kaliteli olması önemli baskıların tabladan kolay çıkması veya esnek bir tabla kaplamasına sahip olması iyi olur hız konusuna gelince eğer baskı bozulmayacaksa 125-200 gibi hızlara ulaşması iyi olur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Mesela bu videodaki parçaları sağlam ve ortalama bir kaliteyle çıkarır mı, kullanırken parçalar kırılır mı?

Bu benim ilk 3D yazıcı deneyimim olacak bu yüzden sorun çıkarmaması üretici firmanın ürününün arkasında durması topluluğunun geniş olması önemli.
Çoğu kişi modifikasyon yapıyor neden ve ne için yapıyorlar yapılırsa üründe sıkıntı çıkar mı garanti bozulur mu?
Ve hangi filamentleri önerirsiniz marka ve tür olarak.
V3 KE esnek ve iyi bir tablaya sahip (zamanla geniş bir topluluğa da sahip olacak). Hız olarakta max 500 mm/s çalışabiliyor. Ayrıca ilk yazıcı olarakta çok iyi bir tercih olur çünkü önceki serilerdeki pek çok eksik giderildi ve otomotik tabla seviyeleme gibi özellikleriyle kullanıcı dostu bir yazıcı.

Bahsettiğiniz videoda yanlış hatırlamıyorsam PLA kullanılıyordu ve zaten videodaki pedal kalınlıklarına bir PLA'yı kırmak kolay olmaz. Dolayısıyla PLA'da kullanabilirsiniz ama tabi ABS daha da sağlam olur. Marka olarakta Porima öneriyorum.

Modifikasyonlar yazıcının eksik kısımlarını tamamlamak veya daha iyi özellikler eklemek için yapılıyor ama Ender 3 V3 serisi ile beraber artık V2'de insanların modifikasyon olarak yaptıkları pek çok şey hazır halde geliyor yukarıda bundan bahsettim. Yine de örneğin ben Ender 3 v3 SE yazıcımı uzaktan kontrol etmek istediğim için kamera ve uzaktan kontrol özelliği ekleyeceğim. Garanti bozulması kısmında ise eğer anakarta motorlara vs bi müdahale yapmazsanız bir sıkıntı olacağını sanmıyorum ama araştırmak lazım.

Hocam galiba ender 3 V3 serisini unuttunuz. Ender 3 V3 ke bu bütçe de ve hızlı bir yazıcı olmasının yanında Direct Drive, çift Z, cr touch, çift fanlı soğutma sistemine sahip. Benim tavsiyem V3 ke olur.

V3 ke esnek ve iyi bir tablaya sahip (zamanla geniş bir topluluğa da sahip olacak). Hız olarak da Max 500 mm/s çalışabiliyor. Ayrıca ilk yazıcı olarak da çok iyi bir terciholur çünkü önceki serilerdeki pek çok eksik giderildi ve otomotik tabla seviyeleme gibi özellikleriyle kullanıcı dostu bir yazıcı.

Bahsettiğiniz videoda yanlış hatırlamıyorsam pla kullanılıyordu ve zaten videodaki pedal kalınlıklarına bir Pla'yı kırmak kolay olmaz. Dolayısıyla Pla'da kullanabilirsiniz. Marka olarak da porima öneriyorum.

Modifikasyonlar yazıcının eksik kısımlarını tamamlamak veya daha iyi özellikler eklemek için yapılıyor ama ender 3 V3 serisi ile beraber artık v2'de insanların modifikasyon olarak yaptıkları pek çok şey hazır halde geliyor yukarıda bundan bahsettim. Yine de örneğin ben ender 3 V3 SE yazıcımı uzaktan kontrol etmek istediğim için kamera ve uzaktan kontrol özelliği ekleyeceğim. Garanti bozulması kısmında ise eğer anakarta motorlara vs bir müdahale yapmazsanız bir sıkıntı olacağını sanmıyorum ama araştırmak lazım.

Hocam merakımdan soruyorum pla ve abs nedir?

Hocam merakımdan soruyorum pla ve abs nedir?
Filament yani 3D yazıcıda baskı yapmak için kullanılan plastiğin bir çeşidi hocam. Kısaca örneğin PLA işlemesi daha kolay ama ABS'ye göre daha dayanıksız, ABS ise işlemesi daha zor ama daha sert ve dayanıklı. Bunun gibi bir çok filament çeşidi ve farklı farklı özellikleri var.

Filament yani 3D yazıcıda baskı yapmak için kullanılan plastiğin bir çeşidi hocam. Kısaca örneğin pla işlemesi daha kolay ama Abs'ye göre daha dayanıksız, abs ise işlemesi daha zor ama daha sert ve dayanıklı. Bunun gibi birçok filament çeşidi ve farklı farklı özellikleri var.

Anladım hocam çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için sağ olun iyi günler.

Yeni konular

Geri
Yukarı