10.000 TL Monitör Dahil sistem tavsiyesi

Sıkı bir Nvidia kullanıcısı olsam da AMD ekran kartlarına da şans vermek istiyorum. Şunu net olarak söylüyorum ki; RX5700 ve RX5700 XT'de kronik bir problem çıkmazsa, kesinlikle ama kesinlikle satış rekorları kıracak. Driverların henüz oturmamış olmasına rağmen, RTX 2070 Super'a kadar ezmeleri gerçek anlamda bir başarı.

Ben AMD ön yargımı 2 sene önce Ryzen 5 1600 satın alarak kırdım. Sizlere de tavsiye ederim. Kaybedecek bir şeyiniz yok çünkü Intel ya da Nvidia gibi servet istemiyor.
Hocam AMD yi kötülemedim zaten gayet iyi iş görür ben ama ekran kartında Nvidia yı azcık pahalı bulsam da hep üstün görmüşümdür çünkü OC falan yapmayı seven sınırlarımı aşmak isteyen bir adamım. Ama işlemcide Amd yi tercih ederim. Ama uygun fiyat gelirse işlemcide intelede dönebilirim. Ha amd de OC yapamazmısın dersen yaparızda onada özelleştirilmiş olması lazım örneğin AMD RX 570 Asus gibi ama benim ekran kartından yana Nvidiada gönlüm. Burda benim bir sözüm varda şimdi söylersem ban yerim 😆 neyse iyi geceler.

MHz arttıkça, CL mecburen artıyor dostum. 3200MHz CL16 RAM'ler de var fakat CL18 de kabul edilebilir bir değer ama şahsen o RAM'lerin yerine şunları tercih ederim: Corsair 16GB(2x8GB) DDR4 3200MHz CL16 Ram CMW16GX4M2C3200C16 Fiyatı
Frekans arttıkça CL tabii ki artıyor fakat Ryzen'larda CL arttırmadan frekans yükseltmek en önemli şey. İnsanlar yüksek frekanslara çıkarken CL'i de olabiliğince daraltıyorlar. Örnek olarak benim yaptığım bir benchmark, RAM'leri 3466 MHz ve iyi timinglerde çalıştırabilmek için saatlerce uğraştım resmen ve ekmeğini de yedim :D

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı