10-15 bin TL giriş seviyesi kamera önerisi

enesbsk

Kilopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Otomotiv Mühendisi
Hobi olarak fotoğrafçılığa başlamak istiyorum, daha önce hiç dijital bir fotoğraf makinem olmadı. Giriş seviyesi bir fotoğraf makinesi önerebilir misiniz?
İnternette araştırdığımda giriş seviyesi olarak Canon EOS 2000D ve Nikon D5200 önerilmiş, fakat D5200 2012 yılında çıkan bir cihaz, Canon ise 2018 yılında çıkmış. Sizce hangisini almak daha mantıklı?
Genel olarak manzara fotoğrafları çekmeyi planlıyorum, düşük ışıklarda gece çekimi de yapmayı planlıyorum. Sizce bu iki cihazdan hangisi giriş cihazı olarak almak mantıklıdır? Fiyat olarak şu an ikisi de aynı fiyat aralığında bulunuyor. Eğer farklı bir öneriniz var ise 10-15 bin TL aralığında bir cihaz da önerebilirsiniz.

Fujifilm XT-100 modeline de bakabilirsiniz. Uzun süreler kullandım. Daha sonra yine Fujifilm'den farklı bir modele geçtim ama kullanması çok zevkli bir makine.

Fujifilm XT-100 modeline de bakabilirsiniz. Uzun süreler kullandım. Daha sonra yine Fujifilm'den farklı bir modele geçtim ama kullanması çok zevkli bir makine.
Sıfır olarak satılmıyor sanırım. Canon 2000D ve Nikon D5200'den farkı neler? Düşük ışık performansı daha mı iyi?

Fujifilm tarafında sıfır alınabilecek en uygun cihaz X-T30II artık. O da bütçeyi aşıyor. Giriş seviyesi ürünler kalktı. İkinci elde yine X-T200 falan bulunabilir tabii.

Fujifilm tarafında sıfır alınabilecek en uygun cihaz X-T30II artık. O da bütçeyi aşıyor. Giriş seviyesi ürünler kalktı. İkinci elde yine X-T200 falan bulunabilir tabii.
Bütçemi aşıyor maalesef evet.

Peki bahsettiğim bütçe bandında Canon 2000D mi yoksa Nikon D5200 veya D5300 almak mı mantıklı sizce?

Yalnızca fotoğraf mı amaç? Video da işin içine girecekse açık ara X-T200. Yalnızca fotoğraf çekmek amaç ise daha güncel tarihte piyasaya çıkmış uygun fiyatlı herhangi bir tanesi tercih edilebilir. İlk makine biraz öğrenmek için, pahalıya kaçmaya gerek yok. Yine de yarın satma ihtimalini de düşünerek çok eski cihazlara gitmezdim ben olsam.

Yalnızca fotoğraf mı amaç? Video da işin içine girecekse açık ara X-T200. Yalnızca fotoğraf çekmek amaç ise daha güncel tarihte piyasaya çıkmış uygun fiyatlı herhangi bir tanesi tercih edilebilir. İlk makine biraz öğrenmek için, pahalıya kaçmaya gerek yok. Yine de yarın satma ihtimalini de düşünerek çok eski cihazlara gitmezdim ben olsam.
Ağırlıklı olarak fotoğraf çekmeyi planlıyorum, o zaman Canon EOS 2000D 2018 yılında çıktığından dolayı, Nikon'a göre daha uygun bir başlangıç makinesi oluyor sanırım.

Ağırlıklı olarak fotoğraf çekmeyi planlıyorum, o zaman Canon EOS 2000D 2018 yılında çıktığından dolayı, Nikon'a göre daha uygun bir başlangıç makinesi oluyor sanırım.
Giriş seviye makinelerde gece çekimleri için düşük diyafram lens şart veya tripod alıp az uzun pozlama yapıp ISO'dan tasarruf etmeniz lazım. 2000D ve D5200 kullandım. İki makinenin de gündüz çekimleri gayet iyi. Akşam çekimlerinde 1600 ISO'ya kadar tatmin etti. 1600 ISO'dan sonrasında kumlanmalar oluyor. PS bilginiz varsa kumlanmaları minimuma indirebilirsiniz. Ama 50mm 1.8 lens ile bu iki makine veya diğer giriş seviye cihazlarda gece çekimlerinde ISO'dan tasarruf ederek aynı enstantane ile daha temiz sonuçlar alırsınız.

D5200 ile 2000D arasında fotoğraf/video kalitesi olarak pek fark yok.

D5200'de Wi-Fi bulunmuyor. Ayrı bir Wi-fi adaptör almanız lazım ama D5200 hareketli ekrana sahip ve daha fazla odak sayısı mevcut.

Üstelik yıla göre makine alınmaz. 6D 2012'de çıktı ama 2019'da çıkan 250D'den daha performanslı.

Sonuca gelirsek iki makine arasında fotoğraf/video konusunda pek kalite farkı yok ama D5200 bir tık daha kapsamlı. Hareketli ekran, odak nokta sayısı vs. Tek olumsuz yanı Wi-Fi bulunmuyor.

2000D ile çektiğim gece fotoğrafları;

10-18mm 18mm f3.5 / 1/40 - 800 ISO
IMG_1467.jpg

50mm f1.8 / 1/50 - 800 ISO
IMG_2042.jpg

Son düzenleme:
Buradaki yıl değerlendirmesi benzer segment cihazlar için yapıldı. 6D ve 250D aynı klasmanda değil.

Geri
Yukarı