10-15 bin TL giriş seviyesi kamera önerisi

Buradaki yıl değerlendirmesi benzer segment cihazlar için yapıldı. 6D ve 250D aynı klasmanda değil.
Demek istediğim her zaman yıl farkının performansa çok etki etmemesi. Sonuçta aynı segmentte de olsa 2000D ve D5200 aralarında 6 yıl olmasına rağmen fotoğraf ve video kaliteleri aynı hatta D5200 daha eski olmasına rağmen 2000D'den bir tık daha kapsamlı. Sadece Wi-Fi eksiği var. 2 cihazı da kullandım. Yılın çok önemli olmadığını bu sebepten belirttim.

Son düzenleme:
Konu fotoğraf olunca, özellikle de uzman kişinin elinde makinenin piyasaya çıktığı tarih en önemsiz detay. Hobi için fotoğraf çekmek isteyen, merak duyan, bir hevesle cihaz alanların belki %80'i kısa bir süre sonra bırakıyor uğraşı. Sadece fotoğraf makinesi için değil, birçok merak salınan şey için geçerli bir durum. Ya da belki makineyi alan kişi gerçekten çok hevesli ve tutkulu çıkıp kısa süre sonra daha iyi bir cihaza geçmek isteyebilir. Bu tarz durumlarda elindeki cihazın güncel olması, 2. el piyasasında kolay ve ederine satılabilmesi önemli. Kısıtlı bütçelerde ikinci el, rahat bütçelerde yeni giriş seviyesi makineler bence ''hobi'' için daha mantıklı.

Konu fotoğraf olunca, özellikle de uzman kişinin elinde makinenin piyasaya çıktığı tarih en önemsiz detay. Hobi için fotoğraf çekmek isteyen, merak duyan, bir hevesle cihaz alanların belki %80'i kısa bir süre sonra bırakıyor uğraşı. Sadece fotoğraf makinesi için değil, birçok merak salınan şey için geçerli bir durum. Ya da belki makineyi alan kişi gerçekten çok hevesli ve tutkulu çıkıp kısa süre sonra daha iyi bir cihaza geçmek isteyebilir. Bu tarz durumlarda elindeki cihazın güncel olması, 2. el piyasasında kolay ve ederine satılabilmesi önemli. Kısıtlı bütçelerde ikinci el, rahat bütçelerde yeni giriş seviyesi makineler bence ''hobi'' için daha mantıklı.
Ben yanlış anlaşıldım sanırım. Yılın önemli olmadığını genele yaymadım. Sadece fotoğraf makinesinin ayarları özellikleri bakımından yılın her zaman önemli olmadığını belirttim. Arkadaşı o yönden düzelttim. Yoksa alım satım konusuna gelirsek evet fotoğraf makinesi alım satımı da araba alım satım mantığı gibidir. İnsanlar az, temiz kullanılmış ve güncel cihaz ister. Benim oradaki düzeltmem özellik olaraktı. Geneli kapsamadım yani.

Son düzenleme:
Benzer düşünüyoruz. Ben de daha anlaşılır olması açısından yıl olayını detaylandırdım. Okuyan olursa ne kastedildiğini iyi anlasın.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim, seçimimi Canon 2000D cihazı ile kullandım. Performans olarak Nikon ile hemen hemen aynı fakat Wi-Fi özelliği için ekstra 3-4 bin TL’ye adaptör almam gerekiyordu, onun yerine Wi-Fi özelliği bulunan Canon 2000D aldım, adaptör alacağım fiyata da tripod ve lens almayı düşünüyorum. Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim hepinize.

Geri
Yukarı