10 adet egzoz fan kullanmak

• Konuyu başlatan ION
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 896

ION

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcısı
Arkadaşlar selam, resimde görülen kasada fanları çeşitli denemelerle bu şekilde kullanmaya karar verdim.
Alt 3 fanı içeri hava üfleyecek şekilde yapınca ekran kartım oyunlarda 80 dereceye kadar çıkıyor. Aynı zamanda yukarıdaki 3 fanı da içeri hava üfleyecek şekilde yapınca durum aynı oluyor. Fakat tüm fanları dışarı üfleyecek şekilde yapınca ekran kartı Max 73 derece oluyor oyunlarda. CPU ise 60 dereceyi geçmiyor.
1440p de oynuyorum. Sizce değerler nasıl? Bu şekilde kullanmak bir sorun yaratır mı?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-05-15 at 01.02.57.jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-15 at 01.02.57.jpeg
    115,1 KB · Görüntüleme: 147
  • WhatsApp Image 2022-05-15 at 01.02.57 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-15 at 01.02.57 (1).jpeg
    171,5 KB · Görüntüleme: 151
  • cpu.png
    cpu.png
    17,8 KB · Görüntüleme: 130
  • furmark2.png
    furmark2.png
    457,1 KB · Görüntüleme: 111
  • furmark.png
    furmark.png
    20,8 KB · Görüntüleme: 137
Son düzenleyen: Moderatör:
İçeri hava almıyor hep dışarı veriyor bence olmamış. En azından arkadaki egzoz fanı içeri üfleyecek şekilde çevirebilirsin.

Kasanın yapısına bakılırsa hava akışı için biçilmiş kaftam değil zaten.
Ayrıca o kasasa intake fan takabileceğiniz bir yerde mevcut değil dolayısıyla hepsini egzoz olarak kullanmak en mantıklı çözüm.
Belki en arkadaki fan intake olarak kullanılabilir ya da kasanın ön köşesinde duran 3 fan.

Arkadaşlar selam, resimde görülen kasada fanları çeşitli denemelerle bu şekilde kullanmaya karar verdim.
Alt 3 fanı içeri hava üfleyecek şekilde yapınca ekran kartım oyunlarda 80 dereceye kadar çıkıyor. Aynı zamanda yukarıdaki 3 fanı da içeri hava üfleyecek şekilde yapınca durum aynı oluyor. Fakat tüm fanları dışarı üfleyecek şekilde yapınca ekran kartı Max 73 derece oluyor oyunlarda. CPU ise 60 dereceyi geçmiyor.
1440p de oynuyorum. Sizce değerler nasıl? Bu şekilde kullanmak bir sorun yaratır mı?
Hocam ön tarafa 3 lü fan ekleseniz daha iyi hava akışı olmazmı ?
<-----> şu tarzda kasanın ön ve arka tarafına .

Normal diyebilirim, çoğu kişi intake fanların bir vantilatör görevi gördüğünü sanıyor bu da yanlış. Intake fanların asıl görevi sirkülasyonu sağlayarak içerideki sıcak havayı egzoza doğru ittirmektir. Yanlış anlaşılmasın tabii dışarıdan içeriye serin havayı da alıyor ama bunu ikinci görevi diyebiliriz.

Bu kasa akvaryum gibi olduğundan intake yapılmaya çok uygun değil, hepsinin egzoz olması kötü bir fikir sayılmaz.

O kasa sıvı soğutucu için daha uygun sanıyorum, anakartın sağındaki slotlara eğer bütçeniz varsa 360 sıvı soğutucu, alt fanlar intake, arka ve üstler de exhaust olarak kullanılabilir. Malum sıcak hava yukarı hareket eder, bu mantıkla bir düzenleme yapabilirsiniz. Ya da mevcut malzemelerle alt ve sağ içeri, üst ve sol dışarı şeklinde ayarlanabilir. Kasa hava soğutma için çok uygun değil benim kanaatimce.

Hocam ön tarafa 3 lü fan ekleseniz daha iyi hava akışı olmazmı ?
<-----> şu tarzda kasanın ön ve arka tarafına .
O şekilde yapma imkanı yok cam olduğundan dolayı.
Normal diyebilirim, çoğu kişi intake fanların bir vantilatör görevi gördüğünü sanıyor bu da yanlış. Intake fanların asıl görevi sirkülasyonu sağlayarak içerideki sıcak havayı egzoza doğru ittirmektir. Yanlış anlaşılmasın tabii dışarıdan içeriye serin havayı da alıyor ama bunu ikinci görevi diyebiliriz.

Bu kasa akvaryum gibi olduğundan intake yapılmaya çok uygun değil, hepsinin egzoz olması kötü bir fikir sayılmaz.
Çok teşekkür ederim hocam. Peki daha verimli kullanmak için öneriniz var mı ?

Geri
Yukarı