10 bit vs 8 bit renk

Cunku tum monitorlerde bu degerler dogal bit degeri olarak verilmiyor. 10 bit yazar ama 8-bit + FRC ile 10 bit olur mesela o. Dogal 10 bit degildir. Yoksa ciddi manada dogal olarak verilen 10-bit gozle gorunur derecede fark yaratir.

Eki Görüntüle 1636716
Hocam şimdi dediğim gibi 12bit seçeneği var dedim ya, diyorsunuz ki 10+ frc'dir. Yani 10 orjinal o zaman, fakat ben 8 ile 10 arasındaki farkı da göremiyorum. Farkı görmek için HDR mı açmam gerekiyor?. Çünkü HDR'ı kapalı tutuyorum ben.

Gerçek 10-bit olmadıkça 8-bit+FRC'in tek yapacağı şey color bandingi yani renk bandını azaltmak olacaktır.

Renk bandı olayı için örnek:
maxresdefault.jpg

Sonuç olarak, FRC metoduyla 10-bit renk derinliği sağlanan oyuncu monitörlerinde 8-bit ve 10-bit arasında çok büyük bir fark gözlemlenmez ayrıca devasa bir fark görememizin diğer sebebi de 8-bit zaten yeterli renk sayısına sahip olması. 8-bit 75 Hz kullanmanı öneriyorum.

Son düzenleme:
Hocam şimdi dediğim gibi 12bit seçeneği var dedim ya, diyorsunuz ki 10+ frc'dir. Yani 10 orjinal o zaman, fakat ben 8 ile 10 arasındaki farkı da göremiyorum. Farkı görmek için HDR mı açmam gerekiyor?. Çünkü HDR'ı kapalı tutuyorum ben.

Orada daha farkli bir teknoloji kullaniliyordur. Gercek 10-bit teknolojisi zaten profesyonel amacli uretilen gayet pahali monitorlerde mevcut. Seninkisi muhtemelen 10-bit + FRC degil yani. ASUS ProArt PA329C modelini ornek vermek gerekirse 14-bit LUT ozelligi mevcut ama orijinalinde gercek 10-bit sunan bir monitor.

Orada daha farkli bir teknoloji kullaniliyordur. Gercek 10-bit teknolojisi zaten profesyonel amacli uretilen gayet pahali monitorlerde mevcut. Seninkisi muhtemelen 10-bit + FRC degil yani. ASUS ProArt PA329C modelini ornek vermek gerekirse 14-bit LUT ozelligi mevcut ama orijinalinde gercek 10-bit sunan bir monitor.
Baktığımda özelliklerinde 8bit yazıyor, sanırım dediğiniz gibi 8bit + frc ile 12 bit veriyor.

Monitörünün S28AG70 kodlu Samsung Odyssey G7 olduğu yazıyor imzanda ve bu ürünün resmi sitesinde renk desteğinin maksimum 16.7 milyon olduğu yazıyor yani 8-bit.

Maksimum 8-bit destekleyen "bazı" monitörlerde tazeleme hızı düşürerek 10-bit aktif etmek mümkün oluyor ama 12-bit renk derinliğini nereden çıkardınız anlamış değilim.

8 bit+FRC ile 10 bit TV ekranları karşılaştırılmış. 10 bit olan bir tık daha canlı renklere sahip. YEMEZLER. Çünkü:

12 bit TV ekranı çıktığında 10 bit olanın da renk değerlerini soluklaştırıp diyecekler ki:

Bokoooon. 12 bit 10 bitten ne kadar üstüüünn.

Aynı pazarlama taktiği DVD film teknolojisinin keşfedilmesinden beri var. DVD film görüntülerini bize en canlı, en net görüntü diye pazarladılar. 1080p çıktıktan sonra DVD'yi yerin dibine sokmaya çalıştılar. Şimdi de 4K yüzünden 1080p'yi, 8K (bana göre 8K diye bir şey yok. Gerçekte 16K) yüzünden 4K'yi yerin dibine sokmaya çalışıyorlar.

Oyuncu arkadaşların çoğunun evinde 1080p monitör var. Renklerinden kim şikayetçi.

8 bit+frc ile 10 bit TV ekranları karşılaştırılmış. 10 bit olan bir tık daha canlı renklere sahip. Yemezler. Çünkü:

12 bit TV ekranı çıktığında 10 bit olanın da renk değerlerini soluklaştırıp diyecekler ki:

Bokoooon. 12 bit 10 bitten ne kadar üstüüünn.

Aynı pazarlama taktiği DVD film teknolojisinin keşfedilmesinden beri var. DVD film görüntülerini bize en canlı, en net görüntü diye pazarladılar. 1080p çıktıktan sonra DVD'yi yerin dibine sokmaya çalıştılar. Şimdi de 4K yüzünden 1080P'yi, 8K (bana göre 8K diye bir şey yok. Gerçekte 16k) yüzünden 4K'yi yerin dibine sokmaya çalışıyorlar.

Oyuncu arkadaşların çoğunun evinde 1080p monitör var. Renklerinden kim şikayetçi.

Ya hocam gözünüzü seveyim bilginiz yoksa cevap yazmayın siz. Komik duruma düşüyorsunuz.

Geri
Yukarı