10 bit vs 8 bit renk

ViewSonic 32" VX3276.
Bende var.
8 bit 75 Hz mi 10 bit 60 Hz mi?
Oynadığınız oyuna bağlı, hikayeli AAA oyunlar oynuyor iseniz 10 bit 60 Hz ile daha güzel görüntü ile oynarsınız ve videoları daha güzel görüntüde izlersiniz, rekabetçi oyunlar oynayacaksanız daha yüksek fps deneyimlemek için 8 bit 75 Hz tercih edin.

Oynadığınız oyuna bağlı, hikayeli AAA oyunlar oynuyor iseniz 10 bit 60 Hz ile daha güzel görüntü ile oynarsınız, rekabetçi oyunlar oynayacaksanız daha yüksek fps deneyimlemek için 8 bit 75 Hz tercih edin.
Monitörümde 12 bit desteği de var fakat 8 ve 12 bit arasında bir fark gözlemleyemediğim için 8 bit kullanıyorum ben hocam, benim gözlerde mi sorun var? Yoksa farklı bir olay mı?

Monitörümde 12 bit desteği de var fakat 8 ve 12 bit arasında bir fark gözlemleyemediğim için 8 bit kullanıyorum ben hocam, benim gözlerde mi sorun var? Yoksa farklı bir olay mı?

Cunku tum monitorlerde bu degerler dogal bit degeri olarak verilmiyor. 10 bit yazar ama 8-bit + FRC ile 10 bit olur mesela o. Dogal 10 bit degildir. Yoksa ciddi manada dogal olarak verilen 10-bit gozle gorunur derecede fark yaratir.

Ekran Resmi 2023-01-18 12.32.55.png

Sizin monitörünüz 10biti;8bit+2frc ile gösteriyor muhtemelen. Panelin gerçek 10bit olsa fark belirgin fakat 2frc ile 10bit ile 8bit arasında cok fark olmaz. Bence 75hz kullanın.

Yeni konular

Geri
Yukarı