10 parmak klavye kullanabilmek için ne kadar süre gerek?

Evde boş boş oturmak yerine 10 parmak klavye öğrenmeye karar verdim. Şu anki durumum; sol elimle 3-4 parmak kullanıyorum, sağ elimle bir parmak. Ç, Ş, Ü, İ tuşlarına tek parmakla basarken bayağı zorlanıyorum, karışıyorlar hep. Ç basacakken Ö basıyorum hep. Dakika başına ilk denemede 70, 5-6 deneme yapıp alışırsam 90 kelimeye kadar çıkabiliyorum. 10 parmak kullanmayı tahminen kaç günde öğrenirim, alışırım?
Q klavye kullanıyorum.
Gene iyisiniz hocam ben 2 parmak yazıyorum. :D

Biz okulda dersini görüyorduk. 1 ayda alışmıştım ben çok kolay gelmeye başlamıştı. Kullandığımız program felan farklıydı ama. Q klavyedeki yazma hızınızda biraz etkiliyor. F klavye çok daha rahat ama emin olun.

Ben on parmak yazabiliyorum ama bana bir faydası olmuyor şahsen.Bence kafaya takmaya gerek yok.
Ben çok hızlı yazabiliyorum ama bazen yanlış yazıyorum 7,5 yıldır klavye kullanıyorum yani küçüklüğümden itabaren sana tavsiyem genellikle klavyeyi söküp takmanızdır ben 2-3 defa yaptım ve faydası olabiliyor. Yerlerini aklına yazıyorsun.

F klavye dünyanın en hızlı klavyelerindendir. Öğrenmesi de gayet kolaydır. 4 sene önce öğrenmeme ve 2 yıldır da kullanmamama rağmen hala aklımda.

Bence 95'ten 120'ye çıkmak çok da gerekli bir şey değil. Yazarken çatır çutur yazdığınızı sanmıyorum. Biraz düşünmek için duruyorsunuzdur. En azından gerek kod yazarken, gerekse bu tip yerlerde yazı yazarken ben öyle yapıyorum.
Benim bahsettiğim sitede 105 civarı oluyor. 7-8 parmak kullanıyorum ve çoğu yanlış yerlerde. Düzeltsem 120 olur mu? Olur. Hatta 130 bile olabilir. O hıza ihtiyacım var mı? Hiç sanmıyorum.

Bence yeterli bir hıza sahipsiniz. Ergonomik bir zararı yoksa uğraştığınıza değeceğini sanmıyorum. Uğraşıo yapacağım diyorsanız buyurun.
Şu an hangi tür klavyeyle yazıyorsunuz? Konuya mesaj yazan herkese sorumdur.
Türkçe Q kullandım, kullanıyorum ve kullanacağım.
Telefonda İngilizce Q kullanıyorum. Zaman zaman daha rahat olduğunca (uzun kodlar gibi) bilgisayarda da İngilizce Q'ya aldığım oluyor.

Bence 95'ten 120'ye çıkmak çok da gerekli bir şey değil. Yazarken çatır çutur yazdığınızı sanmıyorum. Biraz düşünmek için duruyorsunuzdur. En azından gerek kod yazarken, gerekse bu tip yerlerde yazı yazarken ben öyle yapıyorum.
Benim bahsettiğim sitede 105 civarı oluyor. 7-8 parmak kullanıyorum ve çoğu yanlış yerlerde. Düzeltsem 120 olur mu? Olur. Hatta 130 bile olabilir. O hıza ihtiyacım var mı? Hiç sanmıyorum.

Bence yeterli bir hıza sahipsiniz. Ergonomik bir zararı yoksa uğraştığınıza değeceğini sanmıyorum. Uğraşıo yapacağım diyorsanız buyurun.

Türkçe Q kullandım, kullanıyorum ve kullanacağım.
Telefonda İngilizce Q kullanıyorum. Zaman zaman daha rahat olduğunca (uzun kodlar gibi) bilgisayarda da İngilizce Q'ya aldığım oluyor.

En detaylı şekilde anlattınız size de katılıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı